Trwa ładowanie...
21-08-2012 14:09

Pijący studenci szczęśliwsi niż niepijący

Pijący studenci szczęśliwsi niż niepijącyŹródło: Fotochannels
d1m8w4q
d1m8w4q

Studenci, którzy się upijają, są szczęśliwsi niż ich rówieśnicy, który nie biorą udziału w libacjach alkoholowych - wynika z badań amerykańskich naukowców.

Carolyn L. Hsu, profesor socjologii na Colgate University, poprosiła studentów studiów licencjackich na Northeastern Liberal Arts College, aby wypełnili ankietę na temat spożywania przez nich alkoholu. Pięćdziesiąt osiem procent uczniów odpowiedziało w sumie na 1595 ankiet.

Z wyników badań wynika, że osoby upijające się były bardziej zadowolone z życia niż pijące mniej. Upijanie się jest definiowane, jako spożywanie więcej niż czterech drinków na raz dla kobiet oraz więcej niż pięć dla mężczyzn.

Badanie wykazało, że szczęście było bezpośrednio związane ze statusem społecznym - biali heteroseksualni mężczyźni z bogatych rodzin byli szczęśliwsi niż studenci od niższym statusie społecznym. Jednak upijające się osoby o niższym statusie były tak samo zadowolone, jak osoby o wyższym statusie. Kolejnym wnioskiem z badania był fakt, że uczniowie o wyższym statusie, którzy się nie upijali, byli mniej zadowoleni niż ich pijący koledzy.

Studenci często nadużywali alkoholu, w celu podwyższenia swojego statusu społecznego. Picie, aby się "dopasować", może rzeczywiście doprowadzić do wzrostu szczęścia - dodała profesor Hsu "Nadużywanie alkoholu może być również warunkiem wstępnym uzyskania pełnych profitów z członkostwa w grupie o wysokim statusie" - napisała autorka badania. Upijanie się, według niej, bywało również konieczne, aby utrzymać wyższy status społeczny. "Pogląd, że ludzie piją, aby osiągnąć status społeczny nie jest nowy" - mówi David Jernigan, dyrektor Centrum reklamy alkoholu na Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.

d1m8w4q

Związek między pijaństwa i szczęściem społecznym zarówno wśród studentów o niskim i wysokim statusie społecznym jest uważany przez lekarzy jako alarmujący. "Uważam, że te informacje są bardzo smutne - mówi dr Edwin Salsitz, przewodniczący Komisji Edukacji New York Society of Addiction Medicine - Nadużywanie alkoholu jest niebezpieczne na wielu różnych poziomach, jednak studenci wydają się czerpać korzyści z tego postępowania."

Mimo uporczywych wysiłków administracji uczelni, aby ograniczyć nadmierne spożycie alkoholu, pozostaje to głównym problemem w uniwersytetach. National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism szacuje, że rocznie 1700 studentów ponosi śmierć w wyniku nadmiernego picia. Dodatkowo, każdego roku ponad 696 000 młodych ludzi w wieku od 18 do 24 jest atakowanych przez innych pijanych studentów, a ponad 400 000 uprawia seks bez zabezpieczenia w wyniku upojenia alkoholowego. Około 25 procent studentów oblewa egzaminy z powodu upojenia alkoholem.

Część badaczy nie uznaje wyników badania za wiarygodne. "Badanie ma charakter opisowy, a nie eksperymentalny, więc dwa punkty końcowe nie mogą być połączone - powiedział dr Fulton T. Crews, dyrektor Bowles Center for Alcohol Studies na Uniwersytecie Północnej Karoliny - Jest możliwe, że picie odzwierciedla zadowolenie niektórych, ale jednocześnie powoduje niezadowolenie innych."Inni lekarze sugerują, że może nie być w ogóle związku przyczynowo - skutkowego. Innymi słowy, szczęśliwość studentów oraz upijanie się mogą pojawiać się razem, bez wpływania na siebie nawzajem.

(PAP)

d1m8w4q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m8w4q