CiekawostkiPijasz sporo kawy? Może być już za późno

Pijasz sporo kawy? Może być już za późno

Męskim okiem

Czy w pracy wypijasz dużo kawy? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to znak, że jesteś kawoszem, a w pracy człowiekiem sukcesu - twierdzą naukowcy. Z przeprowadzonych badań wynika, że 77 proc. osób zajmujących wysokie stanowisko w firmie preferuje kawę zamiast herbaty. Z ankiet wynika również, że osoby które określają się mianem bardzo ambitnych pracowników, wypijają 1,5 razy więcej kawy niż osoby, które swoje ambicje określiły, jako przeciętne.

Pijasz sporo kawy? Może być już za późno
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

78 proc. respondentów przyznaje, że kawa jest im niezbędna do utrzymania ich produktywności w czasie pracy na stałym, wysokim poziomie. Dwie trzecie respondentów zajmujących najwyższe stanowiska zazwyczaj sięga po klasyczne espresso lub cafe macchiato. Ten rodzaj kawy wybiera również trzy czwarte badanych, którzy określili się mianem bardzo ambitnych. Latte bądź kremowe capuccino wybierają pracownicy mniej ambitni. Naukowcy wzięli pod uwagę nie tylko deklaracje pracowników, ale również stanowisko, które zajmują oraz wysokość zarobków. Ze statystyk wynika, że osoby, które zajmują najwyższe i najlepiej opłacane stanowiska zdecydowanie najczęściej sięgają po kubek gorącej kawy. Dla badanych kawa ma również znaczenie wizerunkowe. 45 proc. pytanych uznaje, że kawa oznacza wyższy status społeczny niż tradycyjny kubek herbaty.

Ze wszystkim jednak należy uważać, a sukces może się skończyć paranoją. Kawa stała się dla wielu niezbędną pomocą w codziennym stresie w miejscu pracy, ale konsumowana w nadmiarze może wywoływać słuchowe halucynacje - twierdzą naukowcy z australijskiego uniwersytetu La Trobe w Melbourne. W wyniku badań z udziałem 92 ochotników okazało się, że ci spośród nich, którzy wypili pięć i więcej filiżanek w ciągu dnia słyszeli nieistniejące melodie. Wolontariuszom polecono by słuchali kakofonii rozmytych dźwięków znanej jako tzw. biały hałas. Powiedziano im, że są w nim elementy znanego przeboju Binga Crosby'ego White Christmas (Bożonarodzeniowe Święta pod Śniegiem). Za każdym razem, gdy mieli wrażenie, że je słyszą nakazano im naciśnięcie guzika.

Faktycznie w odtworzonym hałasie, którego słuchano przez słuchawki nie było żadnych elementów przeboju. Sądząc po liczbie przycisków zaobserwowano, iż częściej słyszały je osoby zestresowane z wysokim poziomem kofeiny. Jak uważają prowadzący badania, występuje wyraźny związek między wysokim poziomem stresu i psychozą, a kofeina i skłonność do halucynacji są współzależne. Naukowcy wyprowadzają stąd wniosek, iż ryzyko dla zdrowia stwarzane przez nadmierną konsumpcję kawy powinno zostać nagłośnione. Reasumując, kawa i inne napoje zawierające kofeinę, jak herbata, czy płyny energetyzujące mogą sprzyjać tendencjom halucynacyjnym, gdy konsumowane są w dużych ilościach. W przypadku kawy jest to pięć filiżanek dziennie. Badania mogą także przyczynić się do wyjaśnienia, dlaczego wysoki stres może uruchomić u niektórych ludzi objawy schizofrenii.

(PAP), mow/ PFi

Źródło artykułu:WP Facet

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (294)