Trwa ładowanie...
19-10-2012 15:35

Piłka nożna może chronić przed wylewem!

Piłka nożna może chronić przed wylewem!Źródło: Fotochannels.com
d30gfgi
d30gfgi

Jeśli jeszcze raz usłyszysz od żony, że nie możesz iść z kumplami pograć w piłkę, bo są ważniejsze rzeczy do zrobienia, bądź stanowczy. Twoje zdrowie jest najważniejsze!

Gra w piłkę nożną szczególnie efektywnie pomaga w obniżeniu ciśnienia tętniczego i może zapobiegać udarowi mózgu - informuje pismo "Medicine and Science in Sports and Exercise". To dość ważne w obliczy doniesień o tym, że udar mózgu nie jest chorobą jedynie ludzi starszych. W USA prawie co piąta jego ofiara ma mniej niż 55 lat - wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez "American Academy of Neurology Journal". W 1993 r. 13 proc. tych, którzy doznali udaru mózgu, nie miało jeszcze 55 lat, a w 2005 r. było ich już 19 proc.

- Dane te świadczą o tym, że coraz więcej młodych ludzi ma podwyższony poziom cholesterolu we krwi, cierpi na cukrzycę i jest otyłych" - twierdzi w komentarzu główny autor raportu dr Brett Kissela, neurolog z Cincinnati.

Ruch jest lekarstwem!

Kierowany przez Petera Krustrupa zespół naukowców z uniwersytetów w Exeter i Kopenhadze oraz duńskiego szpitala uniwersyteckiego Gentofte przeprowadził trwające pół roku badania na 33 mężczyznach - ochotnikach w wieku od 33 do 54 lat, z łagodnym i umiarkowanym nadciśnieniem. Zostali oni losowo podzieleni na dwie grupy. Jedna dwa razy w tygodniu uczestniczyła w dwugodzinnych treningach piłkarskich, podczas gdy druga była otoczona opieką medyczną - między innymi otrzymywała informacje o tym, jak ważna jest aktywność fizyczna, właściwa dieta i kontrola ciśnienia.

d30gfgi

Jak wykazały testy przeprowadzone po trzech i sześciu miesiącach, w przypadku trenujących futbol średnie ciśnienie tętnicze spadło o 10 milimetrów słupa rtęci, podczas gdy w grupie kontrolnej - tylko o 5 mm Hg. U trzech na czterech mężczyzn w ćwiczącej grupie ciśnienie spadło do prawidłowych wartości. W porównaniu z grupą kontrolną o 10 proc. wzrosła też wydolność, tętno w spoczynku było wolniejsze o osiem uderzeń na sekundę, a masa tkanki tłuszczowej spadła średnio o dwa kilogramy. Obecnie planowany jest eksperyment z udziałem kobiet cierpiących na nadciśnienie.

Nadciśnienie tętnicze ma co trzeci Polak, a częstość jego występowania rośnie z wiekiem. Nadciśnienie podnosi ryzyko udaru i zawału. Od dawna wiadomo było, że aktywność fizyczna może obniżyć ciśnienie krwi, teraz zostało to udowodnione.

PAP/ijuh, facet.wp.pl

d30gfgi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30gfgi