Trwa ładowanie...
15-10-2012 14:46

Pisząc SMS-y, kobiety częściej używają "buziek"

Share
Pisząc SMS-y, kobiety częściej używają "buziek"Źródło: Fotochannels.com
d2c20mp

Pisząc SMS-y, kobiety dwa razy częściej niż mężczyźni używają emotikonów - "buziek" pomagających wyrazić emocje i wzbogacić kontekst przekazu. Za to mężczyźni używają bardziej różnorodnych znaków, aby wyrazić swe emocje - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Rice w Houston.

Buźki uśmiechnięte, zasmucone, puszczające oko... - emotikony stworzone z myślników, przecinków, średników i liter pozwalają, bez użycia słów, wyrazić sporo emocji. W wiadomościach przesyłanych mailem albo w SMS-ach wzbogacają kontekst, w którym użyto słów i pomagają lepiej zrozumieć intencje autora wiadomości.

Aby zrozumieć fenomen popularności emotikonów, naukowcy rozdali grupie kobiet i mężczyzn darmowe iPhone'y do testowania. Badani nie wiedzieli, że naukowcy będą przeglądać ich zawartość. Podglądanie trwało ponad pół roku. W tym czasie zgromadzili 124 tys. SMS-ów. Bardziej niż ich treść, badaczy interesowały jednak "buźki" - czytamy w informacji zamieszczonej na internetowej stronie Uniwersytetu Rice (RU).

d2c20mp

"Jesteśmy przekonani, że nasze badanie stanowi pierwsze naturalistyczne i przekrojowe badanie, które pozwala ocenić realną skalę wykorzystania emotikonów w SMS-ach w prawdziwym świecie" - podkreśla jeden z autorów badania, psycholog z RU, Philip Kortum.

Wszyscy badani używali emotikonów, choć nie tak często, jak można się było spodziewać. Zaledwie 4 proc. wszystkich sms-ów, jakie wysłano w trakcie badania, zawierało przynajmniej jedną "buźkę". Autorzy wcześniejszych badań wspominali o innych liczbach. Tamte wyniki uzyskiwano jednak najczęściej na podstawie relacji uczestników badania, a nie podglądania faktycznej zawartości ich telefonów.

Ludzie badani przez naukowców z RU i z Instytutu Technologii w Georgii używali w sumie aż 74 różnych "buziek". W ich wiadomościach najczęściej pojawiały się trzy znaczki - takie, które oznaczają zadowolenie, szczęście i smutek. Stanowiły one do 70 proc. wszystkich emotikonów wysyłanych przez uczestników badania.

Potwierdziło się również, że podczas komunikacji niewerbalnej kobiety wyrażają więcej emocji niż mężczyźni. Badane kobiety używały emotikonów częściej niż mężczyźni. Jednak to panowie korzystali z większego zestawu "buziek", by wyrazić swoje emocje.

Pisanie SMS-ów stało się jedną z głównych form porozumiewania się członków społeczeństw na całym świecie - zauważają naukowcy. Szacuje się, że tylko w tym roku napisano już (- i jeszcze powstanie) - w sumie osiem bilionów SMS-ów. (PAP) zan/krf/Ijuh

d2c20mp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c20mp