Trwa ładowanie...

Pitbull czy ratlerek - jaki pies pasuje do mężczyzny?

Share
Pitbull czy ratlerek - jaki pies pasuje do mężczyzny?
Źródło: Shutterstock.com
d4d32ky

Bywa niezłą przynętą na kobiety, pomaga zadbać o kondycję fizyczną, łagodzi stres, ale przede wszystkim jest bezinteresownym przyjacielem na dobre i złe. Pies staje się często najważniejszym towarzyszem życia, ale przed wyborem zwierzęcia warto zastanowić się, jaka rasa będzie dla nas najbardziej odpowiednia.

Na początku musimy odpowiedzieć sobie na banalne, ale bardzo istotne pytanie: po co nam pies? Gdy znajdziemy na nie sensowną odpowiedź i uznamy, że jesteśmy w stanie zapewnić naszemu pupilowi godziwe warunki egzystencji, wtedy możemy przystąpić do wyboru rasy.

d4d32ky

W dużej mierze powinien być podyktowany naszym stylem życia. Jeśli lubimy ruch albo szukamy motywacji do większej aktywności fizycznej (opóźniającej procesy starzenia się organizmu, poprawiającej krążenie, zapobiegającej otyłości, podwyższeniu poziomu cholesterolu czy wzrostowi ciśnienia tętniczego) warto zdecydować się na stworzenia, które wymagają intensywnego wyhasania.

Najlepszym wyborem jest wówczas husky syberyjski, czyli pies nieprzypadkowo wykorzystywany podczas wyścigów zaprzęgów, ponieważ najlepiej czuje się wtedy, gdy przebiegnie przynajmniej 40 kilometrów tygodniowo. Poza tym świetnie sprawdza się jako towarzysz rodziny i bardzo lubi dzieci.

Dużej aktywności potrzebuje także sznaucer miniaturowy - zgrabny, niewielki pies, który w prostej linii wywodzi się od większego kuzyna, czyli sznaucera średniego. To żywe, czujne stworzenie jest z natury dość szczekliwe, jednak tę cechę daje się łatwo opanować, o ile właściciel poświęci nieco czasu na konsekwentne, stanowcze i spokojne wychowanie. Bardzo inteligentny, doskonale nadaje się do szkolenia z zakresu posłuszeństwa - lubi się uczyć i łatwo mu to przychodzi.

Mądry jak Szarik

W powszechnej opinii facetowi najwięcej męskości dodają duże i dostojne psy. Na przykład symbol wierności, czyli owczarek niemiecki. To niezwykle inteligentne i w pełni oddane swojemu właścicielowi stworzenie. Jest pewne siebie, czujne i nieufne wobec obcych, co czyni go doskonałym stróżem. Do wielkiej popularności rasy przyczyniły się filmy i książki, w których przedstawiano owczarka jako genialnego psa, rozumiejącego wręcz każde słowo. Mówi się, że owczarek niemiecki wiele wybacza nawet niedoświadczonemu przewodnikowi. Niemniej należy poświęcić wiele czasu na wychowanie psa, zanim okaże się tak mądry, jak Szarik z "Czterech pancernych".

d4d32ky

Jeśli lubimy okazałych czworonożnych towarzyszy, możemy sprawić sobie berneńskiego psa pasterskiego, który niegdyś pełnił rolę wszechstronnego zwierzęcia użytkowego - pilnował stad, stróżował i ciągnął ciężkie ładunki. Dziś znakomicie realizuje się jako towarzysz rodziny. Jest mocno zbudowany i duży, ale nie ociężały, do tego pięknie umaszczony. Niemal wszyscy hodowcy podkreślają jego niezwykłą cierpliwość wobec dzieci. Berneński pies pasterski jest inteligentny i szybko się nudzi, jeśli trening jest zbyt monotonny.

Pitbull nie dla każdego

Czy prawdziwemu mężczyźnie nie pasują małe, pokojowe pieski? Nic bardziej mylnego! Z badań wynika, że kobiety zwracają dużą uwagę na facetów spacerujących z "maskotkami", na przykład buldogiem francuskim. Osławione wesołe usposobienie i ogromna radość życia sprawiają, że to fantastyczny towarzysz życia, uwielbiający zabawy i zawsze pełen pomysłów, jak znajdować się w centrum uwagi.

Dużą popularnością w Polsce wciąż cieszy się yorkshire terier. Niewielki wzrost, czerwona kokardka, długie, jedwabiste futerko i brązowe, błyszczące oczy - wygląd maskotki stał się jego przekleństwem. York postrzegany jest jako pies luksusowy, mile widziany na salonach. Mało kto jednak pamięta, że to terier z krwi i kości, który swoją karierę rozpoczynał jako szczurołap i towarzysz biednych rodzin górniczych w Wielkiej Brytanii. Jeśli szukamy psa, który podczas spacerów będzie prowokował maślane spojrzenia kobiet, a jednocześnie stanie się ulubieńcem całej rodziny, wybierzmy labradora retrievera. To łagodne i wesołe stworzenie przepełnia miłość do ludzi. Jego żywiołem jest woda i aportowanie. Potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem. Inteligentny, wiecznie pogodny, o prostodusznej i nieskomplikowanej naturze. W szkoleniu "wybacza błędy" nowicjuszom, jak niewiele innych psów.

Odpowiedniego szkolenia wymagają natomiast rasy zaliczane do agresywnych, np. amerykański pitbull terier czy rottweiler. Jeszcze kilka lat temu uchodziły one za idealnych towarzyszy "prawdziwego faceta". Jednak ich opinia została zszargana przez dresiarzy, wykorzystujących agresywne cechy charakteru tych stworzeń. Dziś mężczyzna z pitbullem wywołuje mieszane uczucia.

d4d32ky

RAF

Zobacz także:

d4d32ky

Podziel się opinią

Share
d4d32ky
d4d32ky