MilitariaPL-01 - czołg, którym Polacy podbiją świat?

PL‑01 - czołg, którym Polacy podbiją świat?

PL-01 - czołg, którym Polacy podbiją świat?

09.12.2013 | aktual.: 27.12.2016 15:01

Czołg przyszłości PL-01 może okazać się hitem polskiej zbrojeniówki

Czołg PL-01 ma powstać w 2016 roku, a dwa lata później trafić do produkcji seryjnej. Już teraz przedstawiciele gliwickiego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych (OBRUM) chwalą się, że będzie to maszyna przyszłości, której koncepcja będzie rozwijana przez kolejne lata. Na razie zaprezentowano plany oraz "zewnętrzną konfigurację designerską", czyli po prostu ruchomą makietę.

Andrzej Szortyka, prezes OBRUM, cytowany przez czasopismo "Armia", podkreślał, że PL-01 w zamierzeniu ma być pojazdem, który będzie mógł być unowocześniany przez dziesięciolecia.

Ma o tym decydować modułowa konstrukcja, dzięki której możliwe będą kolejne, zależne od zapotrzebowania, modernizacje. Dzięki temu można się spodziewać, że PL-01 przez kilkanaście lat będzie mógł dorównać czołówce nowoczesnych konstrukcji tego typu.

Sprawdźmy, jakie plany ma producent!

1 / 7

PL-01 - konstrukcja

Obraz
© PAP/Grzegorz Momot

PL-01 może zostać zaliczony do czołgów podstawowych (kategoria czołgów wprowadzona po II wojnie światowej, która zastąpiła dotychczasowe kategorie - średnią i ciężką). Konstrukcja przypomina zatem standardowe modele. Kierowca zajmuje miejsce na przedzie pojazdu, a w tyle zamontowana jest wieża. Dalej we wnętrzu znajdują się stanowiska dowódcy i celowniczego. Tylna część kadłuba może zostać dodatkowo wykorzystana - planuje się, że będzie mogła mieścić np. czterech żołnierzy. Masa pojazdu ma nie przekraczać 35 ton.

2 / 7

PL-01 - pancerz

Obraz
© PAP/Grzegorz Momot

Ochronę przed atakami ma zapewnić wielowarstwowa, modularna powłoka ceramiczno-aramidowa. Na wieży i kadłubie mają zostać zamontowane dodatkowe opancerzenia, które będą chroniły przed pociskami kumulacyjnymi. Co więcej, PL-01 będzie pokryty materiałem pochłaniającym fale radiowe, dzięki czemu stanie się częściowo "niewidzialny" na nowoczesnym polu walki.

3 / 7

PL-01 - silnik

Obraz
© PAP/Grzegorz Momot

PL-01 zostanie wyposażony w silnik Diesla. W materiałach promocyjnych mówiło się o mocy 940 KM. Silnik będzie sprzężony z hydrokinetyczną automatyczną skrzynią biegów i mechanizmem wspomagania jazdy. Czołg będzie się poruszał na siedmiu kołach nośnych - z kołem napędowym umieszczonym z przodu. Konstrukcja będzie umożliwiała pokonywanie nachyleń do 30 stopni, rowów o szerokości blisko 3 metrów i przeszkód wodnych o głębokości do 1,5 metra (po odpowiednim przygotowaniu aż do 5 metrów). PL-01 będzie osiągał prędkość 70 km na godzinę. W terenie prędkość będzie wynosiła 50 km na godzinę. Deklarowany zasięg to 500 km.

4 / 7

PL-01 - uzbrojenie

Obraz
© PAP/Grzegorz Momot

Najprawdopodobniej w wieży czołgu umieszczone zostanie działo kalibru 120 mm, które będzie strzelało pociskami klasycznymi oraz kierowanymi rakietami przeciwpancernymi. Dzięki automatowi ładowniczemu, możliwe będzie wystrzelenie 6 pocisków na minutę. Dodatkowym uzbrojeniem będzie karabin maszynowy UKM-2000C kal. 7,62 mm.

5 / 7

PL-01 - elektronika

Obraz
© PAP/Grzegorz Momot

Jak przystało na konstrukcję XXI wieku, całość uzbrojenia PL-01 będzie stabilizowana elektronicznie. Maszyna zostanie wyposażona w specjalistyczne systemy celownicze - m.in. dalmierze laserowe. Możliwość obserwacji pola walki w warunkach nocnych mają zapewnić noktowizory oraz termowizory. Całość danych będzie prezentowana załodze na przejrzystych, wielozadaniowych ekranach.

6 / 7

PL-01 - dodatkowe systemy

Obraz
© PAP/Grzegorz Momot

Duże możliwości konfiguracyjne sprawiają, że na chwilę obecną trudno powiedzieć, jakie systemy z pewnością znajdą się na wyposażeniu PL-01, gdy ten wejdzie do użytku. Już teraz wspomina się jednak o systemach celowniczych i obserwacyjnych, modułach gaśniczych, komunikacyjnych - należy wspomnieć o systemie zarządzania polem walki, który może mieć decydujące znaczenie przy współpracy z innymi jednostkami, a także bezzałogowymi pojazdami latającymi (dronami) i żołnierzami wyposażonymi w indywidualne systemy walki. Dodatkowo z pewnością konstruktorzy będą chcieli zadbać o jak najlepsze "aktywne maskowanie", w tym maskowanie termiczne i tryb chłodzenia spalin.

7 / 7

PL-01 - Polacy podbiją nim świat?

Obraz
© Ministerstwo Obrony Narodowej

PL-01, którego prezentacja zbiegła się z 45. rocznicą powstania Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych (OBRUM) jest pokazem możliwości polskiej myśli konstrukcyjnej. Na razie mamy do czynienia z modelem powstałym na potrzeby prezentacji prac analitycznych. Miejmy jednak nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, a polska armia zostanie wyposażona w polski sprzęt nie tylko spełniający standardy, ale w pewnych aspektach przewyższający parametrami konstrukcje innych państw. Być może Polacy podbiją świat nowym czołgiem, a do naszej zbrojeniówki zapukają klienci, którzy zechcą podpisać kolejne kontrakty.

Ijuh, facet.wp.pl

militariaczołgwóz bojowy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (935)