Trwa ładowanie...
d4lydop
Ciekawostki

"Plac Zbawiciela" wygrał festiwal w Trieście

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Plac Zbawiciela" wygrał festiwal w Trieście
(AKPA)
d4lydop

Film "Plac Zbawiciela" w reżyserii Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze wygrał zakończony w czwartek 19. Festiwal Filmowy we włoskim Trieście

Jury podkreśliło, że polski film - w którym główne role zagrali Jowita Budnik, Arkadiusz Janiczek i Ewa Wencel - jest "mistrzowsko skonstruowany i dobrze wyreżyserowany" i że opowiada o wpływie problemów finansowych na stosunki międzyludzkie.

Nagroda w Trieście to kolejny prestiżowy laur dla tego obrazu. Na festiwalu w Gdyni w 2006 r. "Plac Zbawiciela" uhonorowano Złotymi Lwami dla najlepszego polskiego filmu. Nagrody za swoje kreacje zdobyły Jowita Budnik i Ewa Wencel; Budnik za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą, Wencel - za drugoplanową.

d4lydop

Twórcy i obsada "Placu Zbawiciela" to ponadto triumfatorzy ubiegłorocznej ceremonii przyznania Polskich Nagród Filmowych Orły. Orły 2007 przyznano im w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsza główna rola kobieca (Budnik) i najlepsza drugoplanowa rola kobieca (Wencel).

Dramat uhonorowano ponadto Złotą Taśmą 2006 dla najlepszego polskiego filmu - nagrodą przyznaną przez krytyków filmowych Stowarzyszenia Filmowców Polskich, zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI.

Obraz doceniono także zagranicą - "Plac Zbawiciela" walczył w konkursie głównym ubiegłorocznego festiwalu w czeskich Karlowych Warach.

Na zakończonym w czwartek festiwalu w Trieście, który jest wielkim przeglądem kinematografii Europy Środkowej i Wschodniej, specjalne wyróżnienie jury przyznano filmowi "Pora umierać" Doroty Kędzierzawskiej - opowieści, w której rewelacyjną główną rolę wykreowała 92-letnia Danuta Szaflarska.

Na ubiegłorocznym festiwalu filmowym w Gdyni otrzymała za tę rolę nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Film Kędzierzawskiej otrzymał tam ponadto nagrodę dziennikarzy.

W kategorii filmów krótkometrażowych wyróżniono m.in. "Porno" Jana Wagnera.

czytaj więcej FILM.WP.PL

d4lydop

Podziel się opinią

Share
d4lydop
d4lydop