Trwa ładowanie...
d34td28

Plama plastiku na Pacyfiku gwałtownie rośnie. Badania są niepokojące

Najnowsze badania potwierdzają, że plama plastiku dryfującego po wodach Pacyfiku gwałtownie rośnie. Szacuje się nawarstwienie ok. 80 tys. ton plastiku, który tworzy wielką wyspę śmieci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Plama śmieci dryfująca po oceanie
Plama śmieci dryfująca po oceanie (Shutterstock.com)
d34td28

Niepokojące wyniki

Wyspa śmieci powiększyła 16-krotnie od czasu ostatnich badań. " Taka ilość plastiku jest przerażająca" – mówi dla BBC Laurent Lebreton z fundacji The Ocean Cleanup. "myślę, że sytuacja wygląda coraz gorzej".

-To naprawdę powinno zwrócić naszą uwagę na konieczność podjęcia akcji zapobiegającej wzrostowi ilości śmieci w oceanie i posprzątania bałaganu, który do tej pory narobiliśmy – dodaje.

Odpady gromadzą się w sześciu strefach oceanu, ale jego największe pokłady znajdują się pomiędzy Kalifornią a Hawajami.

d34td28

Mikroplastiki stanowią 8 proc. całkowitej masy wyspy dryfującej na powierzchni 1, 6 miliona km kw. Niektóre spośród szacowanych 1,8 trylionów kawałków plastików były większe niż mikroplastiki np. sieci rybackie, zabawki a nawet deski sedesowe.

Dryfująca trucizna

Ilość plastiku zaśmiecającego wody oceanu wzrosła niepokojąco od czasu trzęsienia ziemi w Japonii i tsunami w 2011 r. Każdego roku miliony ton trafiają do wód. Niektóre z nich dostają się do systemu prądów wodnych nazywanych wirami, a następnie rozkładają się na mikroplastiki, przyswajane przez florę morską.

"Nie uciekniemy przed plastikiem" - wyjaśnia Lebreton - "ale musimy zmienić sposób w jaki z niego korzystamy, a w szczególności z plastiku jednorazowego użytku i przedmiotach o krótkiej przydatności".

Shutterstock.com

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez *dziejesie.wp.pl

d34td28

Zobacz też: Wysypisko śmieci w domu. Tak wyglądają niektóre mieszkania komunalne po odbiorze

d34td28

Podziel się opinią

Share

d34td28

d34td28