Trwa ładowanie...
05-06-2015 10:53

Po co kobietom mężczyźni? Naukowcy właśnie znaleźli odpowiedź

Po co kobietom mężczyźni? Naukowcy właśnie znaleźli odpowiedźŹródło: Shutterstock.com
d10my7a
d10my7a

Właściwie do czego mężczyźni są potrzebni kobietom? To pytanie wraca jak bumerang przy okazji rozmaitych happeningów organizowanych przez aktywistki na rzecz równouprawnienia. Tym paniom, które twierdzą, że płeć przeciwna odpowiedzialna jest za całe zło tego świata, z pomocą przychodzą naukowcy. Opublikowane niedawno wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości. To dzięki mężczyznom ludzie stają się coraz lepsi pod względem genetycznym. Zyskuje cała populacja, która staje się coraz silniejsza, bardziej odporna i zdrowa.

Wsłuchując się często w hasła głoszone przez najbardziej radykalne feministki moglibyśmy dojść do wniosku, że w zasadzie nie jesteśmy kobietom do niczego potrzebni - oczywiście poza jednym oczywistym powodem, czyli przedłużeniem gatunku. Ale gdyby wzorem "Seksmisji" kobiety uporały się z tym wyzwaniem i chciały się pozbyć mężczyzn, to raczej nie poradziłyby sobie z innym zadaniem, dzięki któremu człowiek jako gatunek staje się coraz doskonalszy.

Jak wyjaśniają eksperci, słowem-kluczem, które wyjaśnia, w jaki sposób mężczyźni przyczyniają się do rozwoju całej cywilizacji, jest "rywalizacja", czyli zabieganie mężczyzn o względy pań. Według naukowców z Uniwersytetu Anglii Wschodniej, których wnioski opublikowane zostały na łamach prestiżowego czasopisma "Nature", to właśnie rywalizacja powoduje, że pula genów jest ciągle ulepszana. Badacze nie pozostawiają złudzeń. Gdyby wszystko było rozstrzygane przez kobiety, populacja by na tym traciła, bo ludzie stawaliby się słabsi pod względem genetycznym.

Zdaniem brytyjskich naukowców, kryjący się za rywalizacją dobór płciowy - szczególny przypadek doboru naturalnego, w którym o słynnym darwinowskim dostosowaniu decyduje atrakcyjność płci przeciwnej - ma wpływ na zdrowie całej populacji i gwarantuje przetrwanie naszemu gatunkowi. Mówiąc wprost, o wielu czynnikach sprawiających, że Homo sapiens jest coraz bardziej wytrwały i zdrowszy, decyduje właśnie zabieganie przez mężczyzn o względy dam.

d10my7a

Naukowcy doszli do takich wniosków na podstawie trwającej dekadę obserwacji chrząszczy, które podzielone zostały na kilka kolonii. W jednej z nich liczba samic znacznie przewyższała liczbę samców. W drugiej panowały zupełnie inne warunki - 90 samców rywalizowało o względy 10 partnerek. Już po 7 latach obserwacji naukowcy spostrzegli, że w przypadku drugiej grupy poszczególne osobniki są bardziej sprawne, wytrzymałe i odporne na różne choroby. Populacja, w której rywalizacja nie była konieczna, szybko zaczęła podupadać na zdrowiu.

- Te badania pokazują, jak bardzo istotny jest dobór płciowy dla zdrowia populacji i jego przetrwania. Pomaga w kasowaniu czynników negatywnych i zachowaniu pozytywnych zmian genetycznych w populacji - wyjaśnił profesor Matt Gage z Uniwersytetu Anglii Wschodniej, który stał na czele badań. - Aby być dobrym w wykluczaniu rywali i przyciąganiu partnerów w walce o reprodukcję, jednostka musi być dobra w większości rzeczy. Dobór płciowy stanowi zatem ważny i efektywny filtr służący utrzymaniu populacji oraz poprawie jej jakości genetycznej.

Co ciekawe, już wcześniejsze badania ujawniły pewien paradoks. Okazało się bowiem, że rywalizacja, która służy udoskonalaniu gatunku, powoduje również, że średnia oczekiwana długość życia mężczyzn jest krótsza. Jest to związane z tym, że m.in. podczas zabiegania o damskie względy, muszą oni podejmować na co dzień większe ryzyko. Ale czego się nie robi dla rozwoju gatunku?

Zobacz także:

d10my7a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10my7a