Trwa ładowanie...
d2jwx39
Ciekawostki

Po narodzinach pierwszego dziecka mężczyźni zmieniają się nie do poznania

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Po narodzinach pierwszego dziecka mężczyźni zmieniają się nie do poznania
(Shutterstock)
d2jwx39

Konserwatywne poglądy na świat przychodzą wraz z wiekiem? Na pewno wraz z narodzinami pierwszego dziecka. Naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że narodziny potomstwa sprawiają, iż w mężczyznach wzrasta poszanowanie dla tradycyjnych wartości.

Choć w mediach, których większość trudno zaliczyć do neutralnych światopoglądowo, zawrotną karierę robią pojęcia takie jak: feminizm czy gender, a osoby, którym bliskie są tradycyjne wartości, piętnuje się lub traktuje niczym przybyszów z innej epoki, to wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że postępowcom, którzy chcieliby poukładać świat po swojemu, raczej trudno będzie odnieść ostateczny triumf. Okazuje się, że wiele osób – nawet tych, które zdradzają lewicowe inklinacje, potem przewartościowuje swoje poglądy i staje się bardziej konserwatywna. Do wniosków takich doszli naukowcy z dwóch uczelni – Uniwersytetu Queensland w Australii oraz z Uniwersytet Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie.

Specjaliści przeprowadzili badania wśród 1800 osób. Odbyły się one w dwóch odsłonach. Najpierw konkretne pytania zadano uczestnikom sondy przed narodzinami dziecka. Po raz drugi rozmawiano z tymi samymi osobami, gdy na świecie było już ich potomstwo. W czasie sondażu badani mieli za zadanie odpowiedzieć, jak bardzo zgadzają się z treścią poszczególnych wypowiedzi. Oceniali je w skali od 1 do 7, gdzie „7” oznaczało olbrzymie poparcie, a „1” silny sprzeciw. Poszczególne pytania dotyczyły m.in. kwestii utrzymania rodziny, urlopu macierzyńskiego czy barier społecznych.

d2jwx39

Jedno z pytań dotyczyło podziału ról w codziennym życiu. Co ciekawe, przedstawiciele obu płci w większości zgodzili się, że ciężar dbałości o rodzinny dom oraz opieki nad dzieckiem powinny spoczywać przede wszystkim na kobietach. Po narodzinach dziecka liczba osób, które wspierały taki pogląd, wzrastała, a poparcie dla niego zaczęły wyrażać także te osoby, które wcześniej się z nim nie zgadzały. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, którzy przed przyjściem na świat dziecka twierdzili, że obowiązki domowe powinny być dzielone równo, już po narodzinach uznawali, że jest to przede wszystkim rola kobiet.

Podobna zmiana następowała też w przypadku twierdzenia, że kobieta, która pracuje i koncentruje się na swojej karierze, jest w stanie osiągnąć podobny poziom relacji ze swoim dzieckiem, jak matki, które zdecydowały się zająć głównie domem i wychowaniem potomstwa. W tym wypadku po urodzeniu dziecka rosła liczba kobiet, które zgadzają się z tą opinią, a jednocześnie spadała liczba mężczyzn wyrażających tutaj swoje poparcie. Panowie, już będąc ojcami, uznali tym samym, że kobiety, które koncentrują się na wychowaniu dzieci, są w stanie nawiązać lepszy kontakt ze swoim potomstwem i są lepszymi matkami.

- Kiedy na świat przychodzi pierwsze dziecko, u mężczyzn i kobiet wzrasta tradycyjne spojrzenie na takie kwestie, jak macierzyństwo, a także sprawy dotyczące wykonywania prac domowych oraz opieki – wyjaśnia cytowana przez dziennik „The Daily Telegraph” profesor Janeen Baxter, która brała udział w badaniach.

Warto zaznaczyć, że podczas badania przedstawiciele obu płci zgodzili się wprawdzie z poglądem, że postawa mężczyzn, którzy angażują się mocno w prowadzenie domu i dbają o równy podział obowiązków, jest godna pochwały. Jednocześnie ankietowani stwierdzili, że nawet jeśli panowie się sprawdzą w roli strażników domowego ogniska, to ich podejście może nie zostać w pełni zaakceptowane przez społeczeństwo.

d2jwx39

Nieco zaskakiwać może opinia naukowców, którzy skomentowali wyniki badań. Następujący po przyjściu na świat potomstwa zwrot w zapatrywaniu się na wiele fundamentalnych kwestii określili oni mianem... „seksistowskiej zmiany”, wokół której organizowane jest potem życie całego społeczeństwa. - Sposób, w jaki organizujemy pracę, rozwiązujemy kwestię urlopów macierzyńskich, usług dla dzieci czy szkoły. To wszystko tworzy bariery – twierdzi Janeen Baxter.

RC/dm,facet.wp.pl

d2jwx39

Podziel się opinią

Share
d2jwx39
d2jwx39