Trwa ładowanie...
d3v70m2
Męskie sprawy

Po poważnych operacjach mężczyźni czują większy ból niż panie

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Po poważnych operacjach mężczyźni czują większy ból niż panie
(123RF.COM)
d3v70m2

Po przebyciu poważnej operacji chirurgicznej mężczyźni odczuwają większy ból niż kobiety - sugerują wyniki niemieckich badań ogłoszone podczas konferencji Euroanesthesia w Sztokholmie.

W szpitalu uniwersyteckim w Bochum (Niemcy) w ciągu czterech lat monitorowano stan 10 200 pacjentów po operacjach i drobnych zabiegach w rodzaju biopsji. Początkowo nie odnotowano różnicy w odczuwaniu bólu, dopiero podzielenie zabiegów wykazało, że po poważnych operacjach - między innymi serca oraz jamy brzusznej - mężczyźni zgłaszają wyższy poziom bólu niż kobiety, podczas gdy w przypadku drobnych zabiegów bardziej cierpią kobiety.

Związane z płcią różnice w odczuwaniu bólu to nadal temat ożywionych dyskusji wśród ekspertów. Znacząca rolę mogą odgrywać hormony - wytwarzany przez jądra testosteron może zmniejszać wrażliwość na ból, zaś na próg odczuwania bólu u kobiet wpływa ich cykl miesiączkowy.

d3v70m2

Zdaniem specjalistów zjawisko może mieć także podłoże kulturowe i psychologiczne. W każdym razie zagadnienie wymaga dalszych badań, biorących pod uwagę na przykład wiek badanych (i związany z nim poziom hormonów). Niektórzy specjaliści zwracają też uwagę, że mężczyźni, u których drobny zabieg przeprowadza atrakcyjna pielęgniarka mogą być mniej skłonni do odczuwania bólu niż kobiety w podobnej sytuacji. Nie jest również jasne, czy obie płcie tak samo reagują na środki znieczulające.

Zrobił sobie tatuaż, stracił wątrobę

d3v70m2

Podziel się opinią

Share
d3v70m2
d3v70m2