Trwa ładowanie...
05-06-2014 11:38

Po poważnych operacjach mężczyźni czują większy ból niż panie

Share
Po poważnych operacjach mężczyźni czują większy ból niż panieŹródło: 123RF.COM
d25stnz

Po przebyciu poważnej operacji chirurgicznej mężczyźni odczuwają większy ból niż kobiety - sugerują wyniki niemieckich badań ogłoszone podczas konferencji Euroanesthesia w Sztokholmie.

W szpitalu uniwersyteckim w Bochum (Niemcy) w ciągu czterech lat monitorowano stan 10 200 pacjentów po operacjach i drobnych zabiegach w rodzaju biopsji. Początkowo nie odnotowano różnicy w odczuwaniu bólu, dopiero podzielenie zabiegów wykazało, że po poważnych operacjach - między innymi serca oraz jamy brzusznej - mężczyźni zgłaszają wyższy poziom bólu niż kobiety, podczas gdy w przypadku drobnych zabiegów bardziej cierpią kobiety.

Związane z płcią różnice w odczuwaniu bólu to nadal temat ożywionych dyskusji wśród ekspertów. Znacząca rolę mogą odgrywać hormony - wytwarzany przez jądra testosteron może zmniejszać wrażliwość na ból, zaś na próg odczuwania bólu u kobiet wpływa ich cykl miesiączkowy.

d25stnz

Zdaniem specjalistów zjawisko może mieć także podłoże kulturowe i psychologiczne. W każdym razie zagadnienie wymaga dalszych badań, biorących pod uwagę na przykład wiek badanych (i związany z nim poziom hormonów). Niektórzy specjaliści zwracają też uwagę, że mężczyźni, u których drobny zabieg przeprowadza atrakcyjna pielęgniarka mogą być mniej skłonni do odczuwania bólu niż kobiety w podobnej sytuacji. Nie jest również jasne, czy obie płcie tak samo reagują na środki znieczulające.

Zrobił sobie tatuaż, stracił wątrobę

d25stnz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25stnz
d25stnz