Trwa ładowanie...
03-12-2015 12:14

Pokaż mi, co publikujesz na Facebooku, a powiem ci, kim jesteś

Pokaż mi, co publikujesz na Facebooku, a powiem ci, kim jesteśŹródło: wikimedia commons
d3q2m2q
d3q2m2q

Naukowcy z Walencji (Hiszpania) opracowali nowatorskie narzędzie, które jest w stanie bezbłędnie określić płeć oraz wiek autorów wpisów i komentarzy zamieszczanych na portalach społecznościowych.

Zamierzeniem badaczy jest wykorzystanie go do profilowania użytkowników sieci, m.in. w celu wykrywania przypadków pedofilii. Będzie to również cenne narzędzie dla firm, umożliwiające tworzenie bardziej ukierunkowanych na konkretnego klienta działań marketingowych. Autorami patentu są informatycy z Politechniki w Walencji, a artykuł na temat ich pracy ukazał się w najnowszym numerze czasopisma "Information Processing & Management". "Informacje na temat wieku i płci użytkowników mediów społecznościowych nie zawsze są znane i ogólnie dostępne. A nawet jeśli są jawne, wcale nie muszą być prawdziwe - mówi dr Paolo Rosso, główny autor pracy. - Nasze narzędzie potrafi odkodować te informacje dzięki specjalnej aplikacji wykorzystującej lingwistyczne techniki analityczne i obliczeniowe".

Jak to działa?<br />
Narzędzie opracowane przez zespół Rosso wykorzystuje teorię grafów do analizy języka używanego przez użytkowników mediów społecznościowych. Analizuje odmianę czasowników, najczęściej powtarzające się kategorie gramatyczne, strukturę dyskursu, typy używanych wyrażeń i ładunek emocjonalny wypowiedzi. Na podstawie zebranych danych ustala następnie, czy osoba będąca autorem anonimowego tekstu jest mężczyzną, kobietą, nastolatkiem, młodym dorosłym czy człowiekiem w wieku średnim.

"Odbywa się to tak: bierzemy jakiś tekst i wyodrębniamy z niego kategorie gramatyczne, w oparciu o które tworzymy wstępny wykres. Wykres ten jest następnie wzbogacony o informacje na temat wyrażonych w tekście emocji, używanych konstrukcji językowych, rodzajów czasowników, rzeczowników itp. Jeszcze później, wykorzystując teorię grafów, nasza aplikacja oblicza wagi wszystkich elementów uwzględnionych w analizie danej wypowiedzi i na tej podstawie przedstawia wyniki" - wyjaśnia Francisco Rangel, jeden ze współautorów pracy.

Nowatorska aplikacja już teraz jest wykorzystywana przez włoską policję w dochodzeniach dotyczących zagrożeń bombowych. Pozwala ona monitorować podejrzane konta i określać nie tylko profile użytkowników oraz wyłapywać podejrzane sekwencje językowe, ale także umożliwia stwierdzenie, czy konta należą do prawdziwych osób, czy może są to profile fałszywe.

kap/agt PAP

d3q2m2q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q2m2q