Trwa ładowanie...
ycipk-2pyfk6

Pokazuje nie tylko godzinę. Ciekawe funkcje zegarków naręcznych

Klasyczne, proste zegarki nigdy nie wyjdą z mody, mimo to coraz większą popularnością szczycą się czasomierze, w których poza klasycznymi wskazówkami znajdziesz również wiele dodatków. Chronograf, kalendarz czy nawet wskaźnik pływów – to wszystko znajdziesz w niepozornym sprzęcie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
zegarek
zegarek (Fotolia)
ycipk-2pyfk6

Interesujące gadżety dostępne w nowoczesnych zegarkach nie tylko wyglądają efektownie, ale również mogą się przydać. Niektóre z nich są doskonale znane każdemu, nawet amatorskiemu miłośnikowi zegarków, inne mogą wydawać się nietypowe. Każda dodatkowa wskazówka i miniaturowa tarczka ma swoje przeznaczenie.

Chronograf czy chronometr

ycipk-2pyfk6

Te dwa pojęcia są często są ze sobą mylone. Chronograf jest to dodatkowa tarczka, która pozwala na odmierzanie pełnych minut. Najprościej mówiąc jest to analogowy stoper w formie dwóch lub trzech liczników mierzących pełne godzinny, minuty i sekundy.

Chronometr to natomiast bardzo precyzyjny zegarek, który posiada certyfikat dokładności chodu. O tym, czy zegarek może się nim poszczycić decyduje Szwajcarski Instytut Testów Chronometrycznych (w skrócie COSC) i jeśli tak, to odpowiedni dokument potwierdzający znajdziesz w opakowaniu. Pamiętaj jednak, że chronometry to zegarki słynące z wyjątkowej precyzji, co za tym idzie są bardzo drogie.

Zegarek to istotny element męskiej biżuterii Shutterstock.com
Podziel się
ycipk-2pyfk6

Zwróć uwagę na detale

W sklepach znajdziesz również wiele innych modeli, które cechuje niesamowita precyzja oraz mnóstwo interesujących funkcji. Z pewnością spełnią podstawowe wymagania każdego mężczyzny, który będzie go nosić. Prosty w obsłudze alarm, kalendarz czy termometr do praktyczne dodatki, które znajdziesz nawet w niedrogich modelach. Korzystanie z tych "narzędzi" jest bardzo proste, dlatego nie musisz sięgać po smartfona by na przykład sprawdzić, którym dniem miesiąca jest najbliższy wtorek.

Wybierz swoją kopertę

ycipk-2pyfk6

W przypadku klasycznych zegarków zdecydowanie częściej stawia się na koperty okrągłe, wyglądają bardziej naturalnie, nie sprawiają wrażenia masywnych i nie zdominują stroju. Warto dopasować rozmiar tarczy tak, by nie była zbyt duża. Zwykle średnica koperty wynosi 36-42 mm. Koperty prostokątne czy tonneau – w kształcie beczki – są rzadziej spotykane w przypadku zegarków męskich.

Istotny jest również materiał, z którego wykonano kopertę. Musi być wytrzymały i odporny na zarysowania, a z drugiej strony powinien dobrze się prezentować. Doskonałym rozwiązaniem jest zakup zegarka z kopertą ze stali szlachetnej w kolorze srebrnym lub złotym. Taki wydatek nie nadwyręży twojego budżetu.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2pyfk6

ycipk-2pyfk6
ycipk-2pyfk6