Polacy stworzyli najlepszy radar na świecie?
Samoloty typu stealth to jednostki praktycznie niewykrywalne dla klasycznych radarów. Materiały, z których zbudowane są specjalne "stealthowe płaszcze" skutecznie tłumią sygnały wysyłane przez jednostkę, jednocześnie nie pozwalając na odbijanie fal detektorów przeciwnika. Już wkrótce może się to jednak zmienić. Wszystko za sprawą innowacyjnego radaru, nad którym pracują polscy inżynierowie.
07.07.2015 14:02
Polska Tarcza to wieloletni projekt opracowania trójwarstwowego systemu obrony polskiej przestrzeni powietrznej. Trwa od 2011 roku i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w trzech obszarach: bardzo krótkim (VSHORAD), krótkim (SHORAD) i średnim (MRAD). Jednym z elementów Polskiej Tarczy ma być system pasywnego wstępnego wykrywania i wskazywania celów PET/PCL. Skróty te oznaczają dwie różne metody lokalizowania celów: Passive Coherent Location i Passive Emitter Tracking. Pierwszy wykrywa promieniowanie lokalne jednostki, drugi - sygnały wysyłane przez urządzenia pilotażowe i nawigacyjne, w które wyposażona jest jednostka lotnicza.
Na świecie nie ma konstrukcji, która by łączyła oba systemy - i na tym właśnie polega wyjątkowość radaru, nad którym pracują specjaliści z PIT-RADWAR S. A. Połączenie dwóch systemów lokalizacyjnych sprawi, że polski radar będzie w stanie wykrywać nawet jednostki typu stealth, niewidzialne dla radarowych fal elektromagnetycznych: - Nasz radar wykryje je dzięki innym falom, na przykład telewizji cyfrowej czy sygnałom GPS, które i tak odbiją się od niewidzialnego dla klasycznych radarów samolotu, czy on tego chce, czy nie - mówi jeden z inżynierów.
Pierwsze prototypy radaru mają być pokazane podczas Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach we wrześniu tego roku. Planowe testy produktu przewidziano na wiosnę 2016, a w roku 2017, o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem, urządzenie trafi na wyposażenie armii. Koszt prac oscyluje koło 45 milionów złotych.
Trzeba przyznać, że cała konstrukcja zapowiada się niezwykle obiecująco. Czy polski radar będzie wielkim hitem eksportowym? Zainteresowanie urządzeniem ze strony zagranicznych podmiotów już teraz jest ponoć ogromne.