Trwa ładowanie...
Alicja Lipińska
15-12-2016 21:19

Polak w finale Nauczycielskiego Nobla! Może wygrać milion dolarów

Mariusz Zyngier, nauczyciel z Połańca, znalazł się w elitarnym gronie 50 najlepszych nauczycieli z całego świata, nominowanych do nagrody Global Teacher Prize, czyli tzw. Nauczycielskich Nobli. Czy zwycięży i dostanie nagrodę wysokości miliona dolarów? O tym przekonamy się w marcu przyszłego roku podczas Globalnego Forum Umiejętności i Edukacji w Dubaju. Warto dodać, że o ten zaszczytny tytuł walczyło w tym roku 20 tysięcy belfrów z całego świata.

Polak w finale Nauczycielskiego Nobla! Może wygrać milion dolarówŹródło: globalteacherprize.org
d2zhawq
d2zhawq

Mariusz Zyngier jest nauczycielem przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół w Zespole Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK Jędrusie w Połańcu. W szkole pracuje od 25 lat i, jak przyznaje w wywiadach, nauczanie jest jego wielką pasją, której nie zamieniłby na nic innego. Choć bliscy i znajomi czasem dopytują, czy nie wolałby pracować w przemyśle, on zawsze odpowiada, że szkoła jest jego miejscem do życia. W którym zresztą świetnie się realizuje, bowiem nominacja do Nauczycielskiego Belfra nie jest jego jedynym spektakularnym osiągnięciem. Jak przypomina świętokrzyskie „Echo Dnia”, pan Mariusz ma już na koncie m.in. europejski tytuł Ambasadora Programu Leonarda da Vinci czy najwyższy stopień w polskim systemie edukacji – tytuł Honorowego Profesora Oświaty.

On sam jednak powtarza, że ważniejsze są dla niego osiągnięcia jego uczniów, a tych także nie brakuje. Wychowankowie nauczyciela z Połańca są m.in. brązowymi medalistami konkursu dla wynalazców Taiwan Changhua International Youth Invention Exhibition 2015, a rok wcześniej zdobyli złoto na Światowym Konkursie Informatycznym INFO Matrix 2014 Rumunia. Do ich osiągnięć należy m.in. opracowanie interaktywnej laski dla niewidomych czy zegarka wspierającego osoby z Alzheimerem.

– Jestem bardzo dumny z moich uczniów i ich projektów – podkreślał Zyngier w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”. – Niczego im nie narzucam, oni sami pracują, ja tylko nadzoruję. Ale bardzo się cieszę, że wybierają projekty, które naprawdę mogą pomóc innym, a nie są tylko technologicznymi ciekawostkami.

Nauczyciel jest także wielkim zwolennikiem powrotu pięcioletnich techników. Uważa, że dzięki temu będzie więcej czasu na pracę z uczniami, a nowe podstawy programowe pełniej angażują pracodawców, co w szkolnictwie zawodowym jest niezwykle ważne.

d2zhawq

Przypomnijmy, że Mariusz Zyngier nie jest pierwszym nauczycielem z Polski nominowanym do nagrody Global Teacher Prize. W ubiegłym roku wśród finalistów znalazła się Jolanta Okuniewska – nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie. I choć nagroda powędrowała ostatecznie do Hannah Al Hroub z Palestyny, bez wątpienia również wtedy można było mówić o wielkim wyróżnieniu dla Polski.

ZOBACZ TEŻ:
MIKOŁAJ Z WARSZAWY

d2zhawq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zhawq