Trwa ładowanie...
10-02-2015 14:59

Polak wystartował w najtrudniejszym ultramaratonie na świecie!

Polak wystartował w najtrudniejszym ultramaratonie na świecie!Źródło: materiał prasowy
d2yymr5
d2yymr5

Pierwszy w historii Polak, który podjął wyzwanie i wystartował w najtrudniejszym ultramaratonie na świecie, został zmuszony wycofać się z trasy wyścigu ze względu na stan zdrowia.

Z uwagi na bardzo trudne warunki spowodowane ekstremalnie niską temperaturą, charakterem szlaku oraz jego dystansem Yukon Arctic Ultra jest najtrudniejszym ultramaratonem na świecie. Jak twierdzą organizatorzy 11. już edycji ultramaratonu, tegoroczne warunki należą do wyjątkowo ciężkich ze względu niską temperaturę, która nocą sięga minus 50 stopni Celsjusza.

Michał Kiełbasiński, który 8 lutego wystartował w Yukon Arctic Ultra, dzisiaj po godzinie 1 w nocy, czasu polskiego, został ewakuowany z trasy YAU helikopterem z powodu poważnych odmrożeń u rąk i nóg. Był zaledwie 25 kilometrów od kolejnego punktu kontrolnego. Zanim Polak został wykluczony z wyścigu jego GPS potwierdził, że plasował się na drugiej pozycji ultramaratonu. Obecnie Michał Kiełbasiński jest pod opieką lekarzy w szpitalu w Whitehorse. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

d2yymr5

Nasz zawodnik jest zdruzgotany, że nie ukończył wyścigu oraz tym, że "zawiódł" bliskich oraz sponsorów. My jesteśmy z niego dumni oraz podziwiamy za wytrwałość i determinację. Najważniejsze, aby Michał wrócił do zdrowia i mógł jeszcze nie raz stanąć na podium. – powiedziała Zuzanna Wesołowska, specjalista ds. PR marki ALE - Active Life Energy. Marki, która współfinansowała udział Polaka w YAU.
Bieżące informacje dotyczące stanu zdrowia Michała Kiełbasińskiego można śledzić na oficjalnym fanpage’u sportowca: https://www.facebook.com/michalkielbasinskinayukon

(( bigphoto http://i.wp.pl/a/f/jpeg/34497/foto.jpeg #source=(fot. materiał prasowy)

#size=650x414#))

Michał Kiełbasiński

Mieszka i pochodzi z Łodzi. Ma 47 lat. Od 2000 roku stratuje w zawodach Adventure Racing, czyli rajdach przygodowych. Dyscyplinie, która łączy orientację w terenie, kolarstwo górskie, kajakarstwo morskie, śródlądowe i górskie oraz wspinaczkę. W 2012 roku po raz pierwszy uczestniczył w ultramaratonie. Michał Kiełbasiński startuje w 6-7 ultramaratonach rocznie. Do największych sukcesów w jego karierze należy tytuł Mistrza Polski Adventure Racing w 2009 i 2010 roku oraz V-ce mistrza Polski w Biegowych Maratonach na Orientację.
W 2013 roku zwyciężył w pierwszym w Polsce biegu górskim ULTRA na dystansie 240 kilometrów. Jest jedynym Polakiem w dotychczasowej historii biegów ULTRA, który stanął na podium wszystkich imprez rozgrywanych na dystansie powyżej 200 kilometrów.

d2yymr5

Yukon Arctic Ultra

To najzimniejszy i najtrudniejszy ultramaraton na świecie, w którym oprócz biegaczy biorą udział rowerzyści i narciarze. YAU odbywa się na trzech dystansach: 160, 483 i 692 km na pokonanie, których zawodnicy mają kolejno: 72, 192 i 312 godzin.
Zgodnie z regulaminem YAU, każdy z uczestników musi przygotować i zabrać na trasę wyścigu odpowiedni ekwipunek. W wyposażeniu każdego uczestnika powinny znaleźć się: odpowiednia odzież, oświetlenie, baterie, apteczka, kompas, odporna na wiatr zapalniczka, zapałki w wodoszczelnym opakowaniu, podpałka, śpiwór do temperatury minus 35 stopni, gwizdek, 1 garnek, 1 kubek, 1 miska, 1 łyżka, dobry nóż lub coś do piłowania, mała łopata oraz pakiet zapasowej żywności na 48 godzin w razie nieszczęśliwego wypadku.
Najzimniejszy wyścig w historii YAU odbył się w 2007 roku, kiedy temperatura sięgnęła minus 62 stopnie Celsjusza. Organizatorzy YAU podjęli wówczas decyzję o ewakuacji uczestników wyścigu drogą powietrzną.

d2yymr5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yymr5