Trwa ładowanie...
28-11-2012 11:52

Polki są najwierniejsze w Europie

Polki są najwierniejsze w EuropieŹródło: AFP
d1lyzw5
d1lyzw5

Najnowsze badanie portalu eDarling.org (mającego swoje wersje w kilkunastu krajach świata)
przeprowadzone na grupie ponad 200 000 osób dowodzi, że Polki to najwierniejsze kobiety w Europie. Informuje też, że nie wszędzie stanowi to wartość...

Zdrada towarzyszy człowiekowi od jego początków, pojawiła się wraz z miłością i seksem, i podobnie mocno nas fascynuje. Z założenia, zdrada jest zjawiskiem negatywnym, karygodnym, które w dominującym stopniu przyczynia się do rozpadu związków. A jednak fakt, że w Polsce niewierność postrzegana jest jako najcięższy rodzaj zbrodni przeciw miłości, wcale nie oznacza, że wszędzie jest podobnie. Coraz częściej zresztą powstają publikacje, w których opisuje się jak na wiarołomstwo spoglądają mieszkańcy różnych zakątków globu... i trzeba przyznać, że niektóre z tych perspektyw, nam - Polakom - mogą wydawać się szokujące.

Między zdradami

Dla przykładu, kilka lat temu autorka Pamela Druckerman powiła dzieło pod wiele mówiącym tytułem: "Lust In Translation. The Rules of Infidelity from Tokyo to Tennessee", w którym opisuje zwyczaje seksualne ludzi świata. Portal lifetwo.com wypunktował kilka z ciekawszych obserwacji Pameli, takich jak te, że do najwierniejszych nacji należą Szwajcarzy i Australijczycy, spośród których zaledwie, kolejno, 3 i 2,5 proc. dopuściło się zdrady w roku poprzedzającym badanie. Z kolei w Japonii, w 30 proc. małżeństw w ogóle nie uprawia seksu, zaś korzystanie z usług pracowników seksualnych jest tam uważane za coś normalnego i nie uznaje się tego za zdradę. Dokładnie tak, jak u Rosjan niewiernością nie jest przespanie się z kimś na wakacjach. Druckerman wykopała nawet badanie, z którego wynika, że 50 proc. Rosjan i 25 proc. Rosjanek hołduje zasadzie "co było w Las Vegas, zostaje w Las Vegas". A jak jest w Polsce?

Mężczyźni, którzy nienawidzą monogamii

Jedni powiedzą, że jesteśmy nacją przesadnie pruderyjną, inni, że możemy się nazywać szczęściarzami - fakt faktem, najnowsze badanie portalu eDarling dowodzi, że Polakom najbardziej zależy na wierności, spośród wszystkich 11 krajów objętych sondażem. Tyczy się to szczególnie naszych kobiet, spośród których aż 89 proc. przyznaje, że nie wyobraża sobie złamania zasad monogamii. Mężczyźni są w tej kwestii odrobinę mniej szlachetni - podobnie myśli 77 proc. Polaków - jesteśmy więc na trzecim miejscu za Holendrami (80 proc.) i Niemcami (78 proc.). Z kolei na przeciwległym biegunie znaleźli się mieszkańcy Rosji, Francji i Szwecji (czytelnicy trylogii "Millenium" Stiega Larssona pamiętają zapewne sugestywne opisy jak Erika z partnerem żartowała, że jej kochanek, Mikael ma problemy z erekcją i nie mógł jej zadowolić).

d1lyzw5

Polub nas na Facebooku:

Otóż, jak możemy przeczytać na jednym z polskich portali internetowych, w Rosji 63 proc. kobiet i 52 proc. mężczyzn twierdzi, że "wierność w związku nie ma dla nich większego znaczenia", podobnego zdania ma być 62 proc. Szwedów i 40 proc. Francuzów. "Aby zrozumieć tak znaczne rozbieżności pomiędzy poszczególnymi krajami warto rozpatrzyć powyższe dane w kontekście społecznym. W Rosji na przykład, w ogólnej liczbie ludności znacznie przeważają kobiety, a współczynnik feminizacji wzrasta wraz z wiekiem ludności. Może to oznaczać, że Rosjanki, które statystycznie mają mniejsze szanse na znalezienie drugiej połowy, są gotowe na więcej kompromisów w związku, w tym i w kwestii wierności partnera, niż pozostałe mieszkanki Europy", tłumaczą redaktorzy.

Sporo też zależy od specyfiki kulturowej, czego najlepszym przykładem są mocno liberalnie nastawieni Szwedzi, czy Japończycy, którzy z kolei za seks lubią płacić. Zdrada mocno wpisana jest także w krajobraz, umieszczonego w podtytule dzieła Pameli Druckerman, Togo, gdzie 37 proc. osób przyznaje się do związków pozamałżeńskich. W tym świetle Polacy powinni uważać się za ogromnych farciarzy - nasze dziewczyny, nie dość że piękne, to w dodatku szczycą się najważniejszą ze wszystkich cnót: wiernością.

MW/PFi, facet.wp.pl

Te Polki rozbierają się najczęściej!

d1lyzw5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lyzw5