Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Polo - zasady gry

Podobno polo jest jednym z najstarszych sportów na świecie, który powstał ponad 2000 lat temu w Persji, a dzisiejszym Iranie. Współczesne polo zasady gry zaczerpnęło od brytyjskich żołnierzy stacjonujących w Indiach pod koniec XIX wieku. Armia brytyjska dostosowała lokalną grę do własnych celów, w tym szkolenia jeźdźców kawalerii. Sprawdźmy zatem, na czym polega polo i jakie obowiązują najnowsze zasady gry.

Share
 Źródło: materiały partnera
d16luse

Polo zasady gry – miejsce rozgrywki 

W polo można grać prawie na każdym równym boisku o odpowiedniej wielkości, niezależnie od pogody, o ile podłoże jest w miarę twarde i dobrze utrzymane. Boisko ma wymiary 270 na 150 metrów. W celu lepszego wyobrażenia sobie wielkości warto wspomnieć, że jest to powierzchnia sześciu boisk do piłki nożnej lub dziewięciu do futbolu amerykańskiego. Bramki mają szerokość około ośmiu metrów, a wysokość jest ograniczona, ponieważ nie mają poprzeczek. Pomimo sporych rozmiarów boiska do gry w polo, organizatorzy dużych turniejów coraz częściej skłaniają się do przeprowadzania spotkań na znacznie mniejszych boiskach, co ułatwia widzom oglądanie rywalizacji z trybun. Wadą mniejszego boiska są jednak krótsze podania i wolniejsze tempo gry. Kiedy gra się w polo na pokrytym śniegiem boisku, jest ono przeważnie mniejsze, aby zminimalizować dodatkowe obciążenie fizyczne koni.

Jeśli chciałbyś poznać zasady gry w innych dyscyplinach sportowych, zaczerpnąć wiedzę na temat bukmacherki i skorzystać z wielu promocji wejdź na stronę zawód typer. Znajdziesz tam poradniki, spis legalnych bukmacherów wraz z opisem, atrakcyjne bonusy dla nowych graczy oraz typy dnia, w których miłośnicy sportu dzielą się swoimi analizami.

Polo, na czym polega – cel gry 

Gracze w każdej drużynie próbują przetransportować piłkę na połowę przeciwnika i ostatecznie umieścić ją w bramce za pomocą malletów. W grze bierze udział czterech zawodników. Zwycięża drużyna, która ma najwięcej punktów po czterech, pięciu, sześciu, siedmiu lub nawet ośmiu częściach trwających 7,5 minuty każda. Między kolejnymi fazami meczu zawsze następuje 3-minutowa przerwa na odpoczynek i zmianę konia. Podczas meczu każdy gracz zazwyczaj korzysta z 4 koni. Za każdym razem, gdy padnie bramka, zawodnicy zmieniają się połowami.

d16luse

Poruszanie piłką 

Wielu kibiców śledzących rozgrywki polo, na czym polega ten sport, potrafią odpowiedzieć w kilku słowach, a najczęściej uwzględniają w swoich wypowiedziach element poruszania się zawodników. Na boisku do gry w polo gracze jeżdżą konno i za pomocą kijów lub młotków manewrują piłką wykonaną z drewna bądź tworzywa sztucznego. Ważną zasadą gry w polo jest utrzymywanie kijów poniżej ramion gracza. Piłki do polo mają od 7,6 do 8,9 cm średnicy i ważą od 99 do 130 gramów. Gracze wymachują młotkiem tylko prawą ręką, ale mogą również rozegrać akcję z lewego boku konia. Aby zagrać z boku, gracz musi obrócić się w siodle i przełożyć kij na drugą stronę konia, trzymając go w prawej ręce.

Inne techniki uwzględniają zagranie pod szyją i wokół ogona konia, jednak wymagają one dużych umiejętności. Podczas gry zawodnik, który uderza piłkę do polo, jest zazwyczaj tzw. graczem ROW (right of way), a innym graczom nie wolno przekraczać linii piłki przed tym zawodnikiem. Zamiast tego zawodnicy z przeciwnej drużyny muszą podejść do gracza po obu stronach linii piłki lub od tyłu. Niezastosowanie się do tych zasad gry polo skutkuje faulem. Gracze mogą rzucić wyzwanie członkom drużyny przeciwnej, odpychając ich, co oznacza, że gracz jedzie obok rywala i próbuje przeszkodzić mu w podaniu lub strzale. Zawodnicy mają także prawo do zaczepienia kija przeciwnika, gdy próbuje uderzyć piłkę.

Format i czas trwania spotkania 

Mecze polo składają się od czterech do ośmiu części. Te fachowo nazywane są "czakerami". Każda faza meczu trwa 7,5 minuty. Liczba i długość czakerów różni się w zależności od rangi turnieju. Czaker zaczyna się w momencie wyrzucenia przez sędziego piłki między dwie drużyny. W ten sam sposób gra jest wznawiana po zdobyciu bramki. W trakcie spotkania polo dwóch sędziów na koniach nadzoruje każdy mecz i konsultuje się ze sobą przy podejmowaniu decyzji. Sędzia meczowy, zwany trzecim, jest również obecny w przypadku, gdy główni sędziowie nie zgadzają się co do decyzji. Pod koniec każdej części meczu zasady gry polo dają możliwość kontynuowania jej przez 30 sekund lub do momentu zatrzymania gry w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Podczas przerwy często prosi się kibiców, aby pomogli wyrównać wydeptane przez konie darnie.

Pozycje zawodników 

Wiesz już, na czym polega polo, dlatego czas na omówienie pozycji zawodników na boisku. Każdy gracz ma określone obowiązki i zadania:

  • Pozycja pierwsza – ofensywny zawodnik atakujący na pierwszej pozycji podobny jest do napastnika w piłce nożnej lub hokeju na lodzie. Gracz na tej pozycji musi być w stanie mocno i dokładnie uderzyć piłkę, ponieważ jego głównym celem jest zdobycie bramki,
  • Pozycja druga – głównie jest to ofensywny gracz, który wspiera napastnika. Ten zawodnik ma również obowiązki w defensywie i często zamienia się rolami z graczem z pozycji trzeciej,
  • Pozycja trzecia – na niej najczęściej znajduje się kapitan drużyny. Jego rola jest bardzo podobna do rozgrywającego i zwykle obsadza się nią najlepszego gracza w zespole,
  • Pozycja czwarta – obrońca, który również broni bramki. Jego atutem jest umiejętność skierowania piłki do ofensywnych graczy zespołu.
d16luse

Konie w polo 

Konie pełnią jedną z najważniejszych ról w grze. Każdy gracz korzysta z koni specjalne hodowanych do tego sportu. Potrzebuje on co najmniej dwóch takich koni w trakcie meczu, aby zmieniać się pomiędzy czakerami. Koń nie może grać dłużej niż dwie części meczu i nie może grać dwa razy z rzędu.

Ekwipunek 

W kwestii, na czym polega polo, warto wspomnieć o sprzęcie. Konie uczestniczące w rozgrywce polo potrzebują siodeł, które pozwalają zawodnikowi bezpiecznie usiąść, kontrolować konia i poruszać kijem, przypominającym młotek. Konie mają również wokół nóg bandaże ochronne, a ich ogony są zawiązane, aby nie zaplątały się w kij do polo. Inne niezbędne elementy wyposażenia dla graczy to kaski z ochraniaczami na twarz i skórzane ochraniacze kolan. Młotki mają długość około 1,5 metra, jednak waga i rozmiar mogą się różnić w zależności od preferencji gracza i wzrostu konia.

Artykuł sponsorowany
d16luse
d16luse