Trwa ładowanie...
07-11-2012 15:56

Polska się zbroi. Zakupiliśmy nowe rakiety!

Share
Polska się zbroi. Zakupiliśmy nowe rakiety!Źródło: PAP/ Piotr Polak
dfuegin

MON wzmacnia inteligentnymi pociskami ochronę Wybrzeża - czytamy w "Rzeczpospolitej". W ciągu kilkunastu dni Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy Marynarki Wojennej zostanie wyposażony w 12 rakiet NSM, czyli Naval Strike Missile.

Nowe rakiety mogą niszczyć zarówno okręty, jak i cele naziemne. Zdaniem Tomasza Szatkowskiego z Fundacji Republikańskiej, byłego wiceprezesa Bumaru, zakup rakiet typu NSM jest jedną z sensowniejszych inwestycji w polskiej armii. Szatkowski tłumaczy, że tego typu uzbrojenie jest tańsze niż zakup okrętów rakietowych. Pociski te z lądu mogą razić cele w zasięgu 200 km. Bateria ustawiona w okolicach Helu może skutecznie blokować wyjście z portu w Kaliningradzie.

Dywizjon Rakietowy to nowo powołana jednostka, która ma bazę w Siemirowicach koło Lęborka na Pomorzu. W jednostce tej zakończono właśnie kurs, prowadzony przez norweskich instruktorów, w czasie którego żołnierze przygotowywali się do obsługi nowego uzbrojenia.

(fot. PAP/ Piotr Polak)

dfuegin

Do końca 2015 roku do dywizjonu trafi dodatkowo 38 NSM. Do Nadbrzeżnego Dywizjonu do końca miesiąca trafi także wóz dowodzenia szefa jednostki, dwa wozy dowódcy baterii, sześć pojazdów rakietowych, dwie stacje radiolokacyjne.

To kolejne wzmocnienie naszej armii, o którym z radością informujemy. Jak pisaliśmy niedawno, do końca listopada do żołnierzy 11 pułku artylerii w Węgorzewie ma trafić pierwsza partia (8 sztuk) długo oczekiwanych armatohaubic Krab.

Cztery lata po podpisaniu kontraktu, samobieżne armaty o kalibrze 155 zostaną oddane do dyspozycji Wojska Polskiego. Żołnierze 11 pułku przetestowali sprzęt na terenach manewrowych huty w Stalowej Woli. Jak można przeczytać na stronie internetowej pułku: "Zasadniczym celem treningu było sprawdzenie działania systemów łączności i transmisji danych, ale przede wszystkim nawigacji inercyjnej sprzężonej z systemem kierowania ogniem".

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/"Rzeczpospolita "/kl/nyg, PFi, facet.wp.pl

dfuegin
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfuegin
dfuegin