Trwa 艂adowanie...
10-09-2015 10:35

Polska "swastyka". Co oznacza?

Polska "swastyka". Co oznacza?殴r贸d艂o: Shutterstock.com
d1mqaye
d1mqaye

Charakterystyczny krzy偶 ze z艂amanymi pod k膮tem ramionami dzi艣 kojarzy si臋 jednoznacznie z hitlerowskimi Niemcami, ideologi膮 nazistowsk膮, ludob贸jstwem, rasizmem i nietolerancj膮. I cho膰 III Rzesza zaw艂aszczy艂a swastyk臋, jest to symbol du偶o starszy od niej. W艂asne swastyki posiada艂y (i posiadaj膮) rozliczne kultury na ca艂ym 艣wiecie. Polska nie nale偶y tu do wyj膮tku. Mimo 偶e najwi臋ksza popularno艣膰 polskiej odmiany tego symbolu przypada na pocz膮tek XX wieku, mo偶na spotka膰 j膮 do dzi艣 - np. w Tatrach.

Cho膰 powszechnie za ojczyzn臋 charakterystycznego krzy偶yka uznawane s膮 kraje orientalne, wed艂ug jednej z teorii swastyka pojawi艂a si臋 niezale偶nie od siebie w r贸偶nych cz臋艣ciach 艣wiata i nie ma jednego 藕r贸d艂a. Jedne z najstarszych zachowanych swastyk licz膮 sobie kilkana艣cie tysi臋cy lat. Specyficzny krzy偶 rysowali na przedmiotach Babilo艅czycy, Hetyci, mieszka艅cy Troi i staro偶ytnej Grecji. Swastyk臋 znaleziono r贸wnie偶 na 艣cianach... palesty艅skich synagog.

Sk膮d tak niezwyk艂a popularno艣膰 tego symbolu? Wpisany w ko艂o lub kwadrat z艂amany krzy偶 by艂 uto偶samiany z energi膮 s艂oneczn膮, mia艂 przynosi膰 szcz臋艣cie, chroni膰 przed kataklizmami i pechem (st膮d np. grawerowanie swastyki na 艣cianach budynk贸w i przedmiotach codziennego u偶ytku). Do dzi艣 swastyka uchodzi za bardzo wa偶ny symbol w kulturze hinduskiej. St膮d op贸r ze strony hinduskiej mniejszo艣ci zamieszkuj膮cej Niemcy, gdy w 2007 roku 贸wczesna minister sprawiedliwo艣ci zaproponowa艂a wprowadzenie ca艂kowitego zakazu eksponowania swastyki.

Na s艂owia艅szczy藕nie z艂amany krzy偶yk pojawi艂 si臋 r贸wnie dawno, co w kulturach Wschodu, cz臋sto przybieraj膮c odmian臋 tzw. ko艂owrotu - krzy偶a o艣mioramiennego. Jednak to wcale nie ko艂owr贸t sta艂 si臋 najbardziej popularn膮 rodzim膮 polsk膮 swastyk膮, ale czteroramienny tzw. "krzy偶yk niespodziany", kt贸ry w ko艅cu XIX wieku sta艂 si臋 niezwykle popularny na Podhalu. G贸rale traktowali go jako talizman, grawerowali na 艣cianach dom贸w i w dyskretnych miejscach przedmiot贸w codziennego u偶ytku, a nawet... wyt艂aczali w ma艣le.

(fot. Shutterstock.com)

d1mqaye

Tajemniczy symbol szybko zosta艂 zauwa偶ony przez artyst贸w, kt贸rzy zacz臋li bywa膰 w Zakopanem na pocz膮tku XX wieku. Podhala艅ska swastyka zosta艂a powi膮zana (nies艂usznie) ze swastyk膮 hindusk膮, nabieraj膮c tym samym mistycznego i ezoterycznego znaczenia. Wci膮偶 funkcjonowa艂a jako talizman - to dlatego w budynku tatrza艅skiego schroniska na Hali G膮sienicowej zbudowanego w latach 20. do dzi艣 mo偶na ogl膮da膰 swastyki wkomponowane w balustrad臋 schod贸w. "Krzy偶yk niespodziany" widnieje tak偶e na pami膮tkowym kamieniu w miejscu 艣mierci kompozytora Mieczys艂awa Kar艂owicza nieopodal szlaku na Czarny Staw G膮sienicowy (powoduj膮c czasami konsternacj臋 niedoedukowanych turyst贸w). W latach mi臋dzywojennych swastyka by艂a elementem ozdobnym odznak i sztandar贸w wielu pu艂k贸w podhala艅skich, eksponowano j膮 na paradach. Pojedyncze jednostki u偶ywa艂y jej a偶 do prze艂omu roku 1946-1947.

O tym, 偶e polski "krzy偶yk niespodziany" z Podhala nie ma nic wsp贸lnego z nazistowsk膮 swastyk膮 mogli przekona膰 si臋 w 1942 roku Niemcy. Po wej艣ciu do Zakopanego okupanci byli niezmiernie uradowani, kiedy zobaczyli "swastyk臋" wygrawerowan膮 na budynku Muzeum Tatrza艅skiego (autorem krzy偶yka niespodzianego w tym miejscu by艂 sam Stanis艂aw Witkiewicz). Postanowili umie艣ci膰 w Tatrach dobitny symbol swojego panowania w postaci ogromnej drewnianej swastyki, kt贸r膮 zamieszczono na... Mnichu nad Morskim Okiem. Instalacja nie przetrwa艂a d艂ugo - polscy taternicy sprawili, 偶e run臋艂a ze 艣ciany.

Kamila P膮czek

d1mqaye
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d1mqaye