CiekawostkiPorwanie syna Franka Sinatry. Jak było naprawdę?

Porwanie syna Franka Sinatry. Jak było naprawdę?

Porwanie syna Franka Sinatry. Jak było naprawdę?

08.12.2015 | aktual.: 07.04.2017 12:47

To porwanie wstrząsnęło Ameryką

Frank Sinatra junior był drugim dzieckiem słynnego piosenkarza z jego pierwszego małżeństwa. Urodził się w 1944 roku. Od dziecka przejawiał talenty muzyczne i choć było jasne, że kariera artystyczna w cieniu wielkiego ojca nie będzie należała do najłatwiejszych, postanowił nie rezygnować z marzeń. Jako dziewiętnastolatek został wokalistą grupy "Sam Donahue".

1 / 6

Dobrze zaplanowana akcja

Obraz
© Frank Sinatra Jr. z siostrą Tiną i matką Nancy Barbato / Agencja Forum

Sinatra junior był śledzony przez porywaczy od kilku tygodni. Barry Keenan i Joe Amsler - obaj niewiele starsi od swojej ofiary 23-latkowie - zdecydowali się uderzyć wieczorem 8 grudnia 1963 roku, gdy Frank Jr. miał występ w Harrah's Lake Tahoe - kompleksie hotelowym połączonym w kasynem w stanie Nevada. Porywacze postanowili wykorzystać nieśmiertelny trik "na kuriera". Gdy młody Sinatra znajdował się w garderobie wraz ze swoim przyjacielem, Kennan zapukał do drzwi, twierdząc, że ma dla niego przesyłkę. Porywacze wtargnęli do pokoju, grożąc ofiarom pistoletami, następnie związali towarzysza piosenkarza, a jemu samemu zawiązali oczy i wyprowadzili bocznym wyjściem do czekającego na nich samochodu.

2 / 6

Pościg (niezupełnie) jak z amerykańskich filmów

Obraz
© Porywacze: od lewej Barry Keenan, Joe Amsler i John Irwin / Oficjalna Strona FBI

Przyjacielowi artysty udało się szybko oswobodzić i zawiadomić policję. Na drogach błyskawicznie pojawiły się ustawione przez funkcjonariuszy blokady. Co ciekawe, na jednej z nich zatrzymano nawet samochód porywaczy, ale tym po prostu udało się "sprzedać" policjantom przekonującą historię i stróże prawa puścili ich dalej. Nieniepokojeni dojechali wraz ze swoją ofiarą do kryjówki na przedmieściach Los Angeles.

**[

ZOBACZ TEŻ: TE ZDJĘCIA PRZERAŻAJĄ DO DZIŚ ]( http://facet.wp.pl/te-zdjecia-przerazaja-do-dzis-6002210675750017g )**

3 / 6

Żądanie okupu

Obraz
© Walizka z okupem / Oficjalna Strona FBI

Ze zrozpaczonym Sinatrą seniorem spotkali się agenci FBI, którzy doradzili, by zapłacił żądany przez porywaczy okup - od początku nie było raczej wątpliwości, że to właśnie pieniądze są motywem porwania. Dzień później do akcji włączył się po stronie przestępców trzeci mężczyzna - John Irwin służył jako pośrednik między porywaczami i Sinatrą, przekazując ich żądania. 10 grudnia podał on sumę, jakiej przestępcy żądali za oswobodzenie juniora: 240 tysięcy dolarów.

**[

NAJPOTĘŻNIEJSI LUDZIE ŚWIATA - TAK WYGLĄDALI W MŁODOŚCI ]( http://facet.wp.pl/najpotezniejsi-ludzie-swiata-tak-wygladali-w-mlodosci-6002211300234369g )**

4 / 6

Błąd porywaczy

Obraz
© Oficjalna Strona FBI

Sinatra zebrał pieniądze, po czym przekazał je FBI, która dokładnie sfotografowała banknoty. Operacja przekazania okupu miała odbyć się w godzinach porannych 11 grudnia z użyciem dwóch szkolnych autobusów, między którymi miało dojść do transferu.

Porywacze odebrali pieniądze i wypuścili zakładnika, ale wkrótce stracili czujność: gwoździem do trumny okazała się postawa Irwina, który rozentuzjazmowany zadzwonił do swojego brata i opowiedział mu całą historię, nie podejrzewając, że ten zawiadomi FBI (według innej wersji Irwin sam zgłosił się na policję). Porywaczy ujęto, ale nie był to koniec problemów obu Sinatrów.

5 / 6

Żadnego porwania nie było?

Obraz
© Frank Sinatra Jr. z siostrą Nancy w 1988 roku / Eastnews

Linia przyjęta przez obronę przestępców miała położyć się cieniem na całej muzycznej karierze Sinatry juniora: próbowano przekonać przysięgłych, że młody piosenkarz zaaranżował całą aferę z porwaniem, by w ten sposób wypromować się, pchnąć swoją karierę do przodu i wyjść z cienia ojca. Można się tylko domyślać, jak wielkim policzkiem była dla ambitnego młodzieńca taka wersja wydarzeń (tym bardziej, że podchwyciły ją media oraz przemysł filmowy), skoro nawet po latach, w wywiadzie z 2013 roku, wspominał o tym z dużą dozą goryczy, oceniając, że potwarz zaważyła na całym jego późniejszym życiu.

**[

ZOBACZ TEŻ: TE ZDJĘCIA PRZERAŻAJĄ DO DZIŚ ]( http://facet.wp.pl/te-zdjecia-przerazaja-do-dzis-6002210675750017g )**

6 / 6

Trauma ojca do końca życia

Obraz
© 19-letni Frank Sinatra junior obejmuje swoją matkę, Nancy / imgur.com

Porwanie i otoczka wokół zdarzenia nie pozostały bez wpływu również na Sinatrę seniora, który długi czas po zajściu wciąż nosił przy sobie bilon - tak jak w pierwszych dniach po porwaniu, gdy przestępcy zastrzegli, że może się z nimi kontaktować jedynie z budek telefonicznych. Podobno garść dziesięciocentowych monet została również umieszczona w jego trumnie (Frank Sinatra senior zmarł w 1998 roku).

KP

**[

NAJPOTĘŻNIEJSI LUDZIE ŚWIATA - TAK WYGLĄDALI W MŁODOŚCI ]( http://facet.wp.pl/najpotezniejsi-ludzie-swiata-tak-wygladali-w-mlodosci-6002211300234369g )* *[

ZOBACZ TEŻ: TE ZDJĘCIA PRZERAŻAJĄ DO DZIŚ ]( http://facet.wp.pl/te-zdjecia-przerazaja-do-dzis-6002210675750017g )**

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)