Trwa ładowanie...
26-02-2009 15:12

Post nie musi być nieprzyjemny

Post nie musi być nieprzyjemnyŹródło: Jupiterimages
d1ddgbg
d1ddgbg

Jak wiemy rozpoczął się Wielki Post, z założenia powinien być to czas umartwiania się i powściągnięcia rozpasanych zmysłów. Z założenia.

Kiedy myślimy post, oprócz szeregu innych wyrzeczeń, których musimy się podjąć na pierwszy plan wybija się nam myśl o jedzeniu. To właśnie powstrzymanie się od sytych, wykwintnych dań kojarzy nam się z poszczeniem. Jak się okazuje, taka zmiana diety wcale nie musi być nieprzyjemna.

Szczególnie dla prawdziwych mężczyzn, o czym przekonali się już nasi protoplaści. Niniejszym, redakcja naszego serwisu pragnie Wam przybliżyć kilka przypisów* na wyśmienite postna dania, w których rozsmakowywali się nasi przodkowie, a które także i dla Was mogą okazać się nęcące.

Gramatka, albo farmuszka z piwa

Jest to zupa postna, bardzo popularna w staropolskiej kuchni, z racji na rygorystyczny stosunek do postu jaki panował w zamierzchłych czasach. Dlaczego może być dla nas taka nęcąca? Powód jest jeden. Jej podstawowym składnikiem jest PIWO!

Jej przygotowanie, nawet dla niewprawionego kucharza nie powinno być trudne:

d1ddgbg

Do rondelka wlewamy litr jasnego piwa i zagotowujemy je z 12 dkg jasnego chleba żytniego (bez skórek - tylko miękisz, środkowa część). Dodajemy łyżkę masła, 1/3 łyżeczki kminku, szczyptę soli oraz 5-8 dkg cukru. Kiedy wywar się zagotuje, przecieramy go przez sitko i rozcieńczamy 1/2 litra wrzącej wody. Tak przygotowaną zupę nalewamy do miseczek i podajemy do stołu. Gramatka, zwana także framuszką ma bardzo intensywny, wytrawny smak, który nadaje jej ów niepowtarzalny postny charakter

Redakcja serwisu w pełni zdaje sobie sprawę z tego, że zdobycie w dzisiejszych czasach zimą świeżych grzybów, może graniczyć z cudem, jeżeli zatem ich nie posiadamy, należy poddać obróbce grzyby suszone (dzień wcześniej namoczyć je w gorącej wodzie i odstawić na noc) .

Jak podają autorzy książki, jajecznice uchodziły w staropolskiej kuchni za danie tak lekkie, iż dorosły mężczyzna pochłaniał na śniadanie lub kolację jajecznicę złożoną z nie mniej niż 10 jaj! I to nie czystą, lecz przeważnie przygotowywaną z dodatkiem kiełbasy lub wędzonki.

d1ddgbg

Do szczególnie cenionych, "postnych", zaliczana była jajecznica z grzybami:

25 dkg prawdziwków lub rydzów, po pokrojeniu na cienkie paseczki, dusimy w 3-4 dkg masła z dodatkiem 1 drobno posiekanej cebuli. Kiedy zmiękną, dodajemy 3 łyżki gęstej śmietany, a gdy śmietana zagotuje się , wbijamy 4-5 jaj i dodajemy garstkę posiekanej naci pietruszki. Jajecznicę smażymy na małym ogniu, ciągle mieszając.

W myśl staropolskiej tradycji, tak przygotowaną jajecznicę powinno się podawać w patelni, w której się smażyła.

d1ddgbg

Żur postny

Walory tej zupy docenią zapewne wszyscy Ci, którzy niepomni na posty i zakazy wczorajszy dzień spędzili na używaniu życia i dopiero od dzisiaj pragną rozpocząć swoje umartwianie ( co w ich stanie ducha i ciała wydaje nam się normalnym zjawiskiem)

Aby przyrządzić doskonały żur postny, należy ugotować 1 litr wywaru z włoszczyzny doprawionego suszonymi grzybami i do gorącego wywaru dodać 1/2 "białego barszczu". Nie należy zupy przecedzać, gdyż jej zawiesistość jest jej dodatkowym walorem. Do gotującej się zupy dodajemy zmiażdżony ząbek czosnku oraz 4 pokrojone w kostkę ziemniaki. Jeżeli zupa jest za mało kwaśna, możemy dolać odrobinę wytrawnego wina.

To zaledwie część z ogromnej skarbnicy wiedzy kulinarnej, jaką posiedli nasi przodkowie. Zachęcamy was wszystkich do dzielenia się opiniami i przepisami prawdziwych męskich dań (niekoniecznie postnych).

(ppf)

  • przepisy zostały opracowane na podstawie książki Marii Lemnis i Henryka Vitry'ego _ W staropolskiej kuchni i przy polskim stole_ doskonałego przewodnika opisującego zwyczaje kulinarne naszych przodków.
d1ddgbg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ddgbg