Trwa ładowanie...
Dariusz Tworzydło
06-09-2012 11:58

Postawa lidera – jak zyskać pewność siebie dzięki NLP?

Postawa lidera – jak zyskać pewność siebie dzięki NLP?Źródło: fotoChannels.com
d4lmvf2
d4lmvf2

Neurolingwistyczne programowanie, czyli popularne NLP to zestaw narzędzi leksykalnych, które umożliwiają oddziaływanie na inne osoby z otoczenia w jakim się znajdujemy, przy czym nie odnoszą one wrażenia, że są manipulowane lub ktoś bezwzględnie i celowo wykorzystuje ich do osiągnięcia swoich celów.

Ale NLP można się uczyć nie tylko, by móc wywierać wpływ na innych, co jest jedną z najczęstszych przyczyn takich wyborów, ale również po to, by wzmocnić swoją własną pozycję, nabrać pewności i siły wewnętrznej w działaniach i komunikacji.
Neurolingwistyczne programowanie jest jednak tylko jednym z elementów, który umożliwia tworzenie w sobie obrazu nowego lepszego siebie, a także pracę nad spójnym wysyłaniem komunikatów werbalnych i niewerbalnych.

Często zdarza się nam, że po dokonaniu wyboru czy zakupu odnosimy wrażenie, że postąpiliśmy wbrew swojej woli, czy przekonaniu. Tkwimy w przekonaniu, że nasza decyzja byłaby inna, gdybyśmy jeszcze zaczekali, nie śpieszyli się z decyzją. W takich sytuacjach okazuje się, że ulegamy działaniom perswazyjnym lub wprost manipulacji. W zasadzie takiemu oddziaływaniu podlegamy każdego dnia, a co jest jeszcze ciekawsze, często stosujemy techniki NLP sami, choć bywa, że nie przeczytaliśmy w swoim życiu na ten temat żadnej książki czy artykułu.

Czy istnieją jednak zasady, reguły, aby w zgodzie z nimi, a także stosując NLP zmienić samego siebie? Co zrobić, by zyskać pewność siebie?
Okazuje się, że jest to możliwe zarówno z wykorzystaniem technik NLP jak i bez takiej wiedzy. Niezwykle ważne jest przede wszystkim podnoszenie samooceny, które można dokonać chociażby już poprzez samą zmianę stylu ubierania się.
Wystarczy spojrzeć na osoby, które poddają się różnorodnym metamorfozom inicjowanym np. przez media. Nagle, nieznaczne zmiany w ubiorze, wyglądzie czy makijażu, powodują u nich potężny wzrost samooceny i dowartościowania. Co więcej – zmianę w ich zachowaniu zauważają także inni. A przecież można powiedzieć, że tak naprawdę nic się nie zmieniło. Byłby to jednak mylny wniosek, gdyż faktycznie zmieniło się przecież spojrzenie na siebie, i samoocena, czyli to co najważniejsze byśmy czuli się dobrze.
Dla jednych zmiany postrzegania samych siebie następują poprzez zakupy modnych perfum, otaczanie się będącymi na topie gadżetami, dla innych podstawą są stanowiska, awanse, a jeszcze inni oceniają samych siebie poprzez pryzmat tego, co o nich mówią inni.
Zmiana postrzegania samego siebie może nastąpić poprzez precyzyjne wyznaczenie sobie celów, a dokładnie określenie tego kim chcemy być za jakiś, czy po prostu zmianę środowiska w jakim żyjemy. Każda zmiana środowiska, to niejako nowe otwarcie. To tak jak nowe rozdanie w kartach. Stwarza ono całkowicie nowe szanse i możliwości. Ale jeśli ktoś myśli, że przeszłość i środowisko, które pozostawił za sobą zostanie tylko wspomnieniem, może się pomylić, gdyż w dobie równoległego współistnienia dwóch światów, rzeczywistego oraz wirtualnego, trudno wszystko wymazać i zapomnieć.
Jednak nowe rozdania są możliwe do wykonania i warto czasem z nich skorzystać – często przecież słyszymy o tym, że ktoś zmienił pracę, bo szukał nowych wyzwań lub chciał zapomnieć o nieprzyjemnościach z związanych z poprzednią posadą.

d4lmvf2

Istotnym elementem budowania pewności siebie jest także automotywacja. I wcale nie chodzi tutaj o powtarzanie przed lustrem formułek motywacyjnych w stylu: mogę, dam radę, mam siłę, ale przede wszystkim o budowanie wiary we własne siły i umiejętności, stałe podnoszenie kwalifikacji i doskonalenie posiadanych już zdolności.
Dużo pewniej będziemy się także czuli, gdy opanujemy przynajmniej w stopniu dobrym sztukę retoryki. Wiedza o tym jak mówić do ludzi, jak wpływać na ich tok myślenia jest pomocna przy wywieraniu dobrego wrażenia. To z kolei pozwala nam czuć się wewnętrznie lepiej i rozwija naszą autoocenę. Można i warto uczyć się przekazywać myśli, bo nie każdy rodzi się z takimi umiejętnościami.
Aby być skutecznym w oddziaływaniu na innych warto dokona spojrzenia na siebie poprzez pryzmat innych, szczególnie w kontekście tego jak ci właśnie ludzie nas rozumieją, i czy nas rozumieją. Swoboda prowadzenia rozmowy, to także niezwykle cenny atut, ale w tym przypadku, aby posiąść taką umiejętność, wcale nie trzeba być geniuszem. Wystarczy czytać, po prostu dużo czytać. Dobrze jest też zbudować przyjazne relacje z tymi do których komunikujemy – znajomi i przyjaciele, rzadziej odmawiają udzielenia pomocy.

Kolejnym sposobem na zyskiwanie pewności siebie jest naśladowanie autorytetów. Warto podpatrywać ludzi sukcesu i uczyć się od nich, korzystać z doświadczeń jakie zdobywali przez lata, analizować czynniki sukcesu, który osiągnęli i rozkładać je na części pierwsze. Oczywiście nie powinny to być działania polegające na bezkrytycznym naśladowaniu, ale bardziej na czerpaniu z dobrych wzorców.
Nawet naśladownictwo może być twórcze, ale to nasza kreatywność powinna pozwolić nam na to, by się wyróżniać. Można to osiągnąć poprzez odpowiednie podejście do zadań, albo innowacyjne, za każdym razem odmienne, rozwiązywanie problemów. Ważna w tej kwestii jest oryginalność i pomysłowość. Istota motywacji tkwi w odpowiednim podejściu do problemów. Chcieć to móc, zdaje się potwierdzać utarta prawda, która sugeruje zmianę patrzenia na problem.
Automotywacja sprowadza się do umiejętnego wyboru pomiędzy opcjami, bez zmuszania się do czegokolwiek. Dobrze zmotywowani jesteśmy w stanie nakreślić sobie szereg celów, które mogą pozwolić dokonywać właściwych wyborów. Będzie to jednak jedynie możliwe przy okazji postawienia sobie realistycznych i osiągalnych celów.
Realizując je krok po kroku będziemy zbliżać się do punktu, który pomoże nam stać się lepszym w komunikacji i podatnym na osiąganie sukcesów. Pomocna w tym będzie właśnie automotywacja, której sprzyja dobra organizacja swojego czasu prywatnego i czasu pracy.

Zyskiwanie pewności siebie możliwe jest także w przypadku podejmowania trudnych decyzji, np. dotyczących zmiany pracy, która nie zawsze musi nieść za sobą traumatyczne przeżycia.
Zmiana pracy, nowe wyzwania, pozwalają po pierwsze tworzyć nową rzeczywistość wokół naszej osoby, a po drugie pozwalają sprawdzić na ile nasze "nowe ja" jest prawdziwe. Powiedzą nam także – co chyba najważniejsze – ile tak naprawdę jest ono warte, niezależnie od tego czy poradzimy sobie w nowej sytuacji, czy też nie.
Jeśli bowiem uda nam się odnaleźć w nowej rzeczywistości, wychodząc obronną ręką i zjednując uznanie ludzi, po raz kolejny podniesie się nasza samoocena, budując tym samym „lepsze ja”.

Jeżeli zatem rzeczywiście zależy nam na zmianie w nas samych, ale nie wiemy od czego zacząć, warto wypróbować opisane sposoby.
Stosowanie na siłę i bez przemyślenia, może przynieść odmienne, od zamierzonych, rezultaty. Należy zatem je stosować z wyczuciem i patrząc przez pryzmat celu jakim jest zyskiwanie pewności siebie. Nie jest to oczywiście proces krótkotrwały, jednak właściwie przeprowadzony, zwiększa szansę na powodzenie.
Klucz to konsekwencja – bez niej bowiem nikogo nie przekonamy – cytując klasyka – że białe jest białe, a czarne jest czarne.

d4lmvf2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lmvf2