Trwa ładowanie...

Potężne bystrza, ostre skały i ogromna prędkość podnosząca poziom adrenaliny

Share
Potężne bystrza, ostre skały i ogromna prędkość podnosząca poziom adrenalinyŹródło: BBC Earth
d3phv36

Dan Snow podejmuje wielkie wyzwanie: ma odtworzyć jedną z najwspanialszych ekspedycji w historii - pierwszy spływ rzeką Kolorado na odcinku położonym w Wielkim Kanionie.

Położony w południowo-zachodniej części Ameryki Wielki Kanion pozostał niezdobyty aż do roku 1869, kiedy to grupa pionierów wyruszyła na tę ryzykowną wyprawę. Dziewięciu ludzi, którym przewodził jednoręki weteran Wojny Secesyjnej, major John Wesley Powell, weszło do jednego z najgłębszych w świecie wąwozów. Wszyscy uczestnicy wyprawy spojrzeli w twarz śmierci głodowej. Niektórzy z nich próbowali uciec z kanionu i przepadli bez wieści.

Dzięki ekspedycji Powella i jego badaniom geologicznym rzeki oraz otaczających jej terenów, obszar, który niegdyś nazywano "Wielką Niewiadomą" naniesiony został na mapy Ameryki. Jednak od 1869 roku nikt nigdy nie próbował przebyć całego, liczącego 450 km Wielkiego Kanionu w taki sposób, w jaki uczyniła to pierwsza wyprawa - aż do teraz.

d3phv36

Zespół Dana składa się z doświadczonych rzecznych podróżników oraz naukowców, w tym: przyrodnika Mike'a Dilgera, historyka morskiego Sama Willisa i geologa Dougala Jerrama. Tak jak odkrywcy Powella, dziewięcioosobowa ekipa przepłynie cały Wielki Kanion w specjalnie zamówionych drewnianych łodziach wiosłowych, które bardziej nadają się do muzeum, niż na jedną z najdzikszych górskich rzek świata.

Uczestnicy przedsięwzięcia będą oglądać kanion oczami dziewiętnastowiecznych odkrywców, wykonując pomiary przy użyciu sprzętu z tamtej epoki, robiąc zdjęcia ponad stuletnim aparatem stereoskopowym i korzystając z oryginalnych dzienników członków ekspedycji Powella. Wszystko po to, by jak najwierniej oddać klimat tej przełomowej wyprawy.

Czeka ich trudna przeprawa. 18 dni dużego wysiłku fizycznego, trudno dostępny ląd, łatanie połamanych łodzi i szybko kończąca się żywność. Ale to rzeczne bystrza są najgroźniejsze dla życia uczestników - potężne fale, ostre skały, niebezpieczne wiry i niespodziewane głębie będą stawać na ich drodze nie raz.

Dan Snow

Dan Snow - historyk i popularny prezenter telewizyjny. Urodził się i wychował w Londynie. Szczególnie ciepło wspomina swoje dzieciństwo, kiedy to spędzał niemal każdy weekend na zwiedzaniu zamków, dworów, kościołów i miejsc dawno zapomnianych bitew. To wtedy rozpoczęła się jego miłość do historii, którą rozwijał na Uniwersytecie Oksfordzkim. Przygoda z telewizją zaczęła się podczas kręcenia wraz z ojcem, Peterem Snow, programów historycznych. Ich seria Battlefield Britain zdobyła nagrodę BAFTA.

Dan Snow i Wielki Kanion już od poniedziałku, 6 lipca o godz. 20:00 na BBC Earth.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3phv36

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3phv36
d3phv36