CiekawostkiPowąchają i zapragną!

Powąchają i zapragną!

Czy męskie feromony wpływają na rywalizację kobiet o danego mężczyznę? Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że tak. Rywalizacja ta jest tym większa, kiedy kobiety są w trakcie owulacji.

Powąchają i zapragną!
Źródło zdjęć: © Mat. pras. - intertechnologie

Czy poziom płodności kobiety (faza cyklu miesiączkowego, w jakim aktualnie się znajduje) wpływa na jej ocenę potencjalnych konkurentek? Postanowili to sprawdzić naukowcy z Uniwersytetu w Padwie, obserwując ruch oczu pań biorących udział w eksperymencie. Kobiety zostały poddane dwóm badaniom, w których część pań wąchała nieświadomie androstadienon (męski feromon), a część placebo. W jednym badaniu oceniano reakcje na bodźce (kobiece i męskie twarze oraz znajome przedmioty), w drugim panie miały ocenić atrakcyjność tychże bodźców.

Wyniki wykazały, że kobiety będące w trakcie owulacji dłużej przyglądały się twarzom kobiecym niż męskim, niezależnie od tego czy wąchały męski feromon czy placebo. Tymczasem pozostałe panie zainteresowały się twarzami kobiet dopiero po podaniu androstadienonu.

Badania włoskich naukowców są kolejnymi, które potwierdzają wpływ feromonów na ludzkie zachowanie - niezależnie od faktu czy tego chcemy, czy nie. Eksperymenty dowodzą też, że męski feromon - androstadienon - przekazuje kobietom informacje czy dany mężczyzna będzie wartościowym partnerem seksualnym.

Czym właściwie są feromony? Co to za związki?

Ludzkie ciało, podobnie jak zwierzęce, emituje naturalne feromony (obecne w pocie, śluzie, wydzielinach), które stymulują reakcje seksualne innych osób. Te bezwonne związki chemiczne stają się atrybutem atrakcyjności, przyciągają płeć przeciwną, przekazują otoczeniu pozytywne informacje o nas.

Androstenol, androstenon oraz androsteron to feromony wydzielane przez człowieka, które mają olbrzymi wpływ na dobór partnera w naszym środowisku. Podobnie jak w świecie zwierząt, ludzkie feromony - obok oddziaływania na partnera - wpływają też na wybór przywódcy w grupie oraz na tworzenie więzi. Nie mają swojego zapachu, a za ich odbieranie odpowiada narząd nosowo-lemieszowy (umieszczony w jamie nosowej).

Jak działają?

Związki te wysyłają sygnały o gotowości seksualnej, dzięki czemu otoczenie postrzega nas jako kogoś bardziej atrakcyjnego. Feromony odpowiadają za nasz obraz w oczach innej osoby - jeżeli ta jest nami zainteresowana, zdecydowanie zwiększą jej chęć zbliżenia się do nas. Dlaczego? Bo pobudzają sferę seksualną płci przeciwnej.

Ich oddziaływanie w ogromnej mierze tkwi w naszej podświadomości. Proces ten polega na stymulowaniu narządu nosowo-lemieszowego (tzw. VNO). Stąd impulsy kierowane są bezpośrednio do podwzgórza mózgu, gdzie powstają emocje i instynktowne reakcje ludzkie. VNO jest więc niejako dodatkowym narządem węchu, który bezpośrednio zamienia lotne sygnały zapachowe na odpowiednią reakcję w organizmie.

Feromony syntetyczne - czy działają tak samo jak naturalne?

Dzięki pracy wielu naukowców i zaawansowaniu technologicznemu, stało się możliwe uzyskanie syntetycznych, ludzkich feromonów: androstenolu, androstenonu oraz androsteronu. Nie tworzy się ich na bazie feromonów naturalnych, ale dokładnie według takiej samej struktury, dlatego ich działanie jest identyczne. Potwierdzają to liczne badania naukowe, przeprowadzane zawsze metodą podwójnie ślepej próby.

Mat. pras. - intertechnologie/facet.wp.pl

Źródło artykułu:WP Facet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)