Trwa ładowanie...
09-05-2014 11:39

Poważny problem zdrowotny. Dotyka głównie mężczyzn!

d3yk3b1
d3yk3b1

Chrapanie jest nie tylko barierą społeczną, lecz także poważnym problemem zdrowotnym. Wbrew obiegowej opinii nie wynika ze skrzywienia przegrody nosowej a rozwija się na skutek rozluźnienia tkanek miękkich jamy ustnej i gardła w czasie snu. Obecnie w leczeniu chrapania wykorzystuje się mało inwazyjną technikę plastyki podniebienia miękkiego. Zabieg łagodzi zaburzenie, a u niektórych pacjentów całkowicie je eliminuje.

Chrapanie rozwija się na skutek rozluźnienia się tkanek miękkich górnych dróg oddechowych w czasie snu, które wpadają w wibrację przy przepływie powietrza. W rezultacie wyzwala się efekt akustyczny. Wbrew obiegowej opinii zaburzenie to nie wynika ze skrzywienia przegrody nosowej.

– W nosie nie ma struktur, które wibrują. Często popełniamy błąd, mówiąc, że skoro pacjent chrapie, to na pewno ma krzywą przegrodę, a w związku z tym, jeżeli wyprostujemy przegrodę, to pacjent nie będzie chrapał. Niestety chrapać będzie dalej – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr n. med. Michał Michalik z Centrum Medycznego MML. Problem chrapania jest istotną barierą społeczną, ponieważ zakłóca, a czasem uniemożliwia sen partnerom osób chrapiących. Co więcej, zaburzenie może być objawem zespołu bezdechu sennego. W chorobie tej dochodzi do powtarzających się epizodów zamknięcia lub spłycenia dróg oddechowych w czasie snu. Na skutek niedotlenienia krwi chorzy są niewyspani i przewlekle zmęczeni.

Obecnie w leczeniu chrapania wykorzystuje się mało inwazyjną technikę plastyki podniebienia miękkiego. Zabieg łagodzi zaburzenie a u niektórych pacjentów całkowicie je eliminuje. – Praktycznie u każdego pacjenta jesteśmy w stanie skorygować problem. W większości przypadków zabiegi te wykonuje się ambulatoryjnie. Wykorzystujemy techniki bazujące na falach radiowych typu koblacja czy laser. Procedura trwa około godziny i jest bezbolesna. W związku z tym pacjent może od razu wsiąść do samochodu i pojechać do pracy czy domu – tłumaczy Michał Michalik.

Tego typu zabiegi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, co znacznie obniża ryzyko komplikacji. Należy jednak pamiętać, że w ciągu kilku dni po plastyce nie można spożywać gorących lub pikantnych posiłków a także wysokoprocentowego alkoholu.

(ac/facet.wp.pl/newseria)

Zobacz: Nie chrap. Skuteczne sposoby na zdrowy senNie chrap. Skuteczne sposoby na zdrowy sen

d3yk3b1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yk3b1