Trwa ładowanie...
d2g7jgj

Powrót "Rzeźnika Czeczenii"

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Powrót "Rzeźnika Czeczenii"
(PAP/ITAR TASS)
d2g7jgj

* Generał Władimir Szamanow, oskarżany przez rosyjskich obrońców praw człowieka o zbrodnie wojenne w Czeczenii, został mianowany dowódcą wojsk powietrzno-desantowych Rosji.*

O nominacji tej poinformowała służba prasowa Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.

52-letni Szamanow uczestniczył w obu kampaniach wojennych w Czeczenii, gdzie dosłużył się tytułu Bohatera Rosji. Organizacje obrońców praw człowieka oskarżają go o zbrodnie wojenne.

d2g7jgj

SĄD NAD ZBRODNIARZAMI >>

Według Human Rights Watch to dowodzeni przez niego żołnierze w grudniu 1999 roku krwawo spacyfikowali wioskę Ałchan-Jurt, ok. 15 km na południowy zachód od Groznego, zabijając 17 mieszkańców. Zastrzelona została m.in. 100-letnia kobieta.

Generał zyskał potem przydomek "rzeźnika z Czeczenii".

Wojska, którymi dowodził, oskarża się również m.in. o ostrzelanie uchodźców czeczeńskich pod Szami-Jurtem 29 października 1999 roku i bombardowanie cywilów w Katyr-Jurcie 4 lutego 2000 roku.

d2g7jgj

Szamanow od listopada 2007 roku kierował Głównym Zarządem Szkolenia Bojowego i Służby Wojsk Sił Zbrojnych FR. Eksperci wiązali jego powrót do resortu obrony z formowaniem przez ministra Anatolija Sierdiukowa nowej ekipy kierowniczej.

* Jerzy Malczyk* (PAP) mal/ mmp/ ap/

d2g7jgj

Podziel się opinią

Share

d2g7jgj

d2g7jgj