HobbyPoznaj typy noży. Sześć rodzajów głowni, które warto wyróżnić

Poznaj typy noży. Sześć rodzajów głowni, które warto wyróżnić

Profesjonaliście wystarczy jeden rzut oka, by stwierdzić, czy nóż spełni wszystkie jego wymagania. Krzywizna brzuśca czy kształt czubka wskazują na to, czy mamy do czynienia z nożem roboczym, myśliwskim czy bojowym.

Poznaj typy noży. Sześć rodzajów głowni, które warto wyróżnić
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

16.05.2019 | aktual.: 16.05.2019 12:57

Poniżej znajdziesz kilka podstawowych wyznaczników, dzięki którym rozpoznasz przeznaczenie noża, a także podstawowe typy głowni, które nadają się do czynności obozowych.

Noże robocze

W ich przypadku liczy się przede wszystkim wytrzymałość i odporność na przeciążenia. Nóż roboczy powinien być wykonany w technologii full tang, w której rękojeść i głownia wykonane są z jednego kawałka metalu. Dzięki temu możesz mieć pewność, że ostrze nie zniszczy się przez długi czas ani nie zepsuje się w najmniej spodziewanym momencie. Wśród noży roboczych największy prym wiodą głownie typu:

Drop point. Głownia z wyraźną krzywizną brzucha i grzbietem, który od pewnego momentu opada w stronę czubka. Górna krawędź szpikulca jest prosta lub lekko wypukła, co przekłada się na zwiększenie wytrzymałości czubka noża. Dodatkowo noże tego typu są zwykle nieco grubsze niż ostrza typowo myśliwskie.

Recurve. Krawędź tnąca ma esowaty kształt – na początku wklęsły, a mniej więcej w połowie przechodzi w wypukły. Cechują go bardzo dobre właściwości tnące oraz doskonała wytrzymałość. Dodatkowo świetnie sprawdzają się podczas rąbania czy strugania.

Obraz
© Shutterstock.com

Noże bojowe

Podstawowe zadanie noża bojowego to oczywiście wyprowadzanie ciosów, dlatego najważniejszym kryterium w tym przypadku jest wytrzymałość czubka. Im większa, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nóż złamie się podczas pracy. Kluczowym aspektem dla utrzymania dobrych właściwości przebijających będzie naostrzenie górnej krawędzi noża tuż przy czubku. Najbardziej charakterystycznymi nożami bojowymi są:

Dagger. Wyglądem przypomina średniowieczne sztylety. Zarówno brzusiec, jak i grzbiet ostrza wyglądają tak samo. Głownia jest obusieczna i symetryczna. Cechuje się dobrymi właściwościami przebijającymi przy nieco gorszych właściwościach tnących i średniej wytrzymałości. Obecnie ten typ głowni spotyka się często przy nożach do rzucania.

Karambit. Nóż o wklęsłym ostrzu, które kształtem przypomina nieco sierp lub półksiężyc. Głownia jest mocno wygięta do wewnątrz. Ten typ ostrza zwykle stosuje się przede wszystkim do samoobrony.

Noże myśliwskie

Tego typu ostrze powinny łączyć w sobie dobre właściwości tnące z dużą wytrzymałością. Nóż powinien być więc wykonany ze stali nierdzewnej bądź węglowej. Noże myśliwskie występują w wersji klasycznej i składanej. Składane noże są wygodniejsze w użytku i przenoszeniu, trzeba jednak liczyć się z tym, że po każdym wypadzie należy dokładnie wyczyścić mechanizm, oczywiście bez rozkręcania ostrza. Najpopularniejsze rodzaje noży myśliwskich to:

Bowie. Ostrze używane niegdyś głównie przez amerykańskich traperów. Głownia cechuje się dobrymi właściwościami tnącymi i przebijającymi ze względu na opadający grzbiet, który tworzy ostry choć delikatny czubek. Górna krawędź w większości przypadków również nadaje się do naostrzenia.

Clip point. Głownia jest podobna do drop point, z tym że wytrzymałość czubka jest nieco mniejsza. Cechuje się również mniejszą krzywizną brzuśca niż drugi model. To czyni z niego bardzo dobre narzędzie do cięcia, które będzie w stanie przetrwać duże przeciążenia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)