Trwa ładowanie...

Pozostań wiecznie młody. Jak mężczyzna ma zadbać o skórę twarzy?

Jako mężczyźni lubimy żartować, że skoro nie wykształciła się u nas potrzeba nakładania makijażu na twarz, to jesteśmy zawsze piękni w wersji naturalnej. W ostatnich latach wielu z nas odkłada jednak żarty na bok i zaczyna interesować się m.in. pielęgnacją skóry twarzy. Dlaczego jest to dobry pomysł? Czy kosmetyki z dopiskiem "dla mężczyzn" to tylko chwyt marketingowy? Co warto o nich wiedzieć?

Skóra męska jest mocniejsza od kobiecej, ale również należy o nią dbaćSkóra męska jest mocniejsza od kobiecej, ale również należy o nią dbaćŹródło: Adobe Stock
d193hb2
d193hb2

Szybkie tempo życia, kuszące używki, nie zawsze zdrowa dieta, zbyt mała ilość snu, obniżający się poziom testosteronu oraz natura – to wszystko sprawia, że prędzej czy później nasz organizm zaczyna przejawiać oznaki starzenia. Nie inaczej jest ze skórą, która, choć jest grubsza niż u kobiet, to jednak ząb czasu jej nie oszczędza. Od lat obserwujemy wysyp kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla mężczyzn i niektórzy je kupują, a inni twierdzą, że to po prostu chwyt marketingowy. Która grupa ma rację? Jak mężczyzna może zadbać o swoją skórę twarzy?

Adam kontra Ewa

Jeżeli zastanawiacie się, czy skóra kobiety i mężczyzny różni się od siebie, to odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Okazuje się, że mężczyźni mają grubszą warstwę naskórka, a także więcej włókien kolagenowych ze względu na obecność testosteronu, który ma pozytywny wpływ na ich produkcję. Przyjmuje się, że skóra mężczyzn jest grubsza od kobiecej o ok. 25 proc., a do tego bardziej sprężysta i wytrzymała, a także lepiej ukrwiona i lepiej odpiera ataki ze strony promieniowania UV. Według statystyk pierwsze oznaki starzenia u pań pojawiają się już ok. 25. roku życia, a u panów – 5 lat później. Z drugiej strony, męskie zmarszczki są bardziej wyraźne niż kobiece. Do tego częściej pojawia się u nas trądzik i podrażnienia. Dodatkowo zwiększona ilość gruczołów łojowych oraz ich aktywność sprawiają, że mężczyźni przeważnie mają tłustą cerę.

Siła szczegółów

Ustaliliśmy już, że skóra męska różni się od kobiecej, ponieważ jest grubsza i bardziej tłusta. Jak o nią dbać? Jakie są różnice pomiędzy męskimi i damskimi kosmetykami? Jeżeli spojrzymy na skład, to można odnieść wrażenie, że nie ma żadnych. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę formułę, to sytuacja wygląda inaczej. Skoro męska skóra jest tłusta, to preparaty przeznaczone dla nas powinny być przede wszystkim lekkie i błyskawicznie się wchłaniać. Do tego w kosmetykach dla mężczyzn często występują substancje łagodzące, co jest przydatne, jeżeli ktoś często korzysta z golarki. Wreszcie mamy również różnice zapachowe, co jest raczej oczywiste.

Jakie kosmetyki męskie kupić?

Jeżeli mówimy o skórze twarzy, to podstawą jest oczywiście odpowiedni płyn lub żel do mycia twarzy. Najlepiej wybrać taki, który ma właściwości peelingu, a więc usunie zanieczyszczenia i zrogowaciały naskórek. Żele do twarzy dla mężczyzn powinny pozostawiać skórę gładką, ale jednocześnie matową. Dalej do gry wchodzą kremy i tu wszystko zależy od potrzeb, ale oczywiście warto zwracać uwagę na te z naturalnymi składnikami. Przyjmuje się, że w okolicach czterdziestki warto zacząć korzystać z kremów przeciw oznakom starzenia oraz kremów przeciwzmarszczkowych pod oczy. Skąd to rozróżnienie? Warto wiedzieć, że skóra wokół oczu jest cieńsza i delikatniejsza niż w pozostałych częściach twarzy, dlatego wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d193hb2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d193hb2