StylPranie?! Podpowiemy ci, jak je zrobić

Pranie?! Podpowiemy ci, jak je zrobić

Pranie. Niby takie to proste, a jednak zdarzają się wpadki. To skurczone ubrania, to sprany napis na koszulce albo zaciągnięte rajstopy - kto z nas tego nie doświadczył podczas wyjmowania ubrań z pralki? Żeby w przyszłości unikać takich niespodzianek, warto znać podstawowe zasady dobrego prania.

Pranie?! Podpowiemy ci, jak je zrobić
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

*1. Patrz na metki * Przed praniem nowych rzeczy warto patrzeć na oznaczenia na metkach. Przynajmniej na początku, gdy wizualnie nie jesteśmy w stanie ocenić gatunku materiału. Informacje na metce są niezwykle ważne, bo mogą uchronić nas przed przypadkowym zniszczeniem tkaniny. Pozwolą między innymi dobrać właściwy program piorący i uniknąć tych, które mogłyby pogorszyć jakość materiału. Istotne to tym bardziej, że w przypadku takiego zdarzenia, nikt w sklepie nie uwzględni nam później reklamacji.

*2. Segreguj według kolorów * Gdy mamy pewność, że daną tkaninę można prać w pralce, czas posegregować rzeczy kolorystycznie. Najważniejsze są białe tkaniny, które nie powinny być łączone z innymi kolorami. Jeśli zależy nam na zachowaniu szczególnej bieli - rzeczy powinniśmy prać w specjalnych środkach do rzeczy białych i w dość wysokich temperaturach. Reszta rzeczy kolorowych powinna być posegregowana podstawowymi odcieniami. Rzeczy czerwone możemy prać z pomarańczowymi i różowymi, niebieskie z zielonymi, granatowe z czarnymi, a szare z błękitnymi. To zagwarantuje nam, że ubrania nie pofarbują się na całkiem inny kolor. Należy pamiętać, że rzeczy o intensywnych kolorach pierzemy w niższych temperaturach. Możemy się tu posiłkować odpowiednimi programami piorącymi lub samodzielnie wyregulować poziom temperatury.

*3. Segreguj według rodzaju tkaniny * Pranie warto segregować również pod kątem rodzaju materiału. Specyfika poszczególnych tkanin, tego jak się zachowują pod wpływem wody czy wysokich temperatur, zmusza nas do starannego dobierania programów piorących. Rzeczy delikatne wymagają najdelikatniejszych programów piorących, zwykle w niskich temperaturach i z małą prędkością odwirowań. Niektóre pralki Amica mają funkcję prania ręcznego czy prania koszul, które są przeznaczone do materiałów łatwo gniotących się i niszczących. Są jeszcze inne sprzyjające funkcje. Funkcja "łatwe prasowanie", która jest jednym z udogodnień oferowanych na przykład przez pralkę EAWI7123 firmy Amica, może pomóc ubraniom zachować nienaganny wygląd, a odpowiednia struktura bębna pralki (tzw. Pearl Drum) zapewnia delikatne wirowanie i pranie. Im bardziej odporny na zniszczenie materiał, tym silniejszy i dłuższy program prania.

*4. Segreguj według stopnia zabrudzenia * Jeśli rzeczy do prania wykazują różny stopień zabrudzenia, nie warto prać ich razem. Stosowanie wysokich temperatur i rozbudowanego cyklu prania w nieuzasadnionych przypadkach może sprawić, że niektóre rzeczy zbiegną się lub wyblakną. Najlepiej jest więc przygotować jedynie rzeczy silnie zabrudzone i uprać je razem. Nie trzeba się martwić, jeśli w ten sposób nie zapełnimy bębna w całości. Inteligentne pralki mają system wykrywania niepełnego wsadu i dostosowywania do niego krótszego programu. Dobrze jest, gdy w ogóle pralka posiada funkcję "poziom zabrudzenia". Dzięki temu w łatwy sposób ustawimy program dopasowany do stanu brudnych rzeczy.

*5. Chroń ubrania przed zniszczeniem * By uniknąć bałaganu podczas prania i późniejszego wyjmowania upranych rzeczy z pralki, warto nabyć specjalny siateczkowy i zamykany woreczek, do którego włożymy takie rzeczy jak: skarpetki, majtki, rajstopy, staniki. Dzięki temu rozwiązaniu łatwo odnajdziemy te drobne rzeczy, a ponadto zminimalizujemy ryzyko zaciągnięcia ich czy zmechacenia podczas prania.

Rzeczy z ozdobami np. dżetami, cekinami, koralikami, a także te z większymi nadrukami najlepiej jest przewlec na drugą stronę, by uchronić je przed zniszczeniem. Dzięki temu podczas prania dekoracje ubrań nie będą się ocierać ani o bęben pralki, ani o inne ubrania i nie narazimy ich na wytarcie czy odpadnięcie niektórych elementów. Warto dodać, że na bezpieczeństwo tkanin i ich jakość wpływa również sama struktura bębna pralki. Dlatego producenci, tacy jak na przykład firma Amica, sięgają po specjalne rozwiązania (Pearl Drum) umożliwiające delikatne pranie i wirowanie.

*6. Stosuj dobre detergenty * Bardzo ważne w procesie prania są środki piorące. Powinniśmy je dobierać stosownie do rodzaju tkanin, barwy i stopnia zabrudzenia. Ważne jest również zachowanie właściwych proporcji w dozowaniu tych środków. Zbyt duża ilość płynu do płukania czy proszku może nieść za sobą ryzyko niewypłukania detergentów i wywołania reakcji alergicznej na skórze pod upranym ubraniem. Pralki z programami antyalergicznymi znacząco zwiększają bezpieczeństwo stosowania detergentów.

*7. Ważne są szczegóły * Na koniec warto przykładać wagę do - wydawać by się mogło - drobiazgów, które jednak mogą wpłynąć na jakość prania. Do tych rzeczy zaliczamy między innymi opróżnianie kieszeni w ubraniach czy rozwijanie pozwijanych skarpetek przed włożeniem ich do pralki. Jeśli pierzemy rzeczy zapinane na rzepy, suwak czy haftki - warto je najpierw pozapinać, by ich zapięcia nie uszkodziły innych tkanin w pralce. Piorąc pościel, zadbajmy o to, by poszewki były pozapinane. Inaczej do ich środka dostaną się inne rzeczy z pralki, a to może sprawić nie tylko bałagan przy wyjmowaniu prania, ale również osłabić jakość prania tych rzeczy. Istotnym szczegółem jest również umiejętność dostosowywania się do zaleceń producenta pralki i umiejętnego wykorzystywania funkcji w urządzeniu piorącym.

Źródło artykułu:WP Facet

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)