Trwa 艂adowanie...
25-04-2013 15:58

Prawdziwa zmora kobiet

Prawdziwa zmora kobiet殴r贸d艂o: 123RF
d31w4dq
d31w4dq

To nie kurze 艂apki i siwe w艂osy s膮 najwi臋ksz膮 zmor膮 kobiet. Jak wskazuj膮 najnowsze badania, kobiety najbardziej przejmuj膮 si臋 wygl膮dem swoich d艂oni, kt贸re zdradzaj膮 pierwsze oznaki starzenia.

W opinii wielu kobiet walka z czasem powinna zacz膮膰 si臋 od d艂oni, bo to one najbardziej zdradzaj膮 ich wiek. Jedna na osiem pytanych pa艅 przyznaje, 偶e dzi艣 w dobie licznych zabieg贸w na twarz, niweluj膮cych oznaki starzenia, bardziej przejmuje si臋 wygl膮dem swoich d艂oni.

M贸wi膮c o d艂oniach, jako niepisanej metryce kobiety, wielu wskazuje na Madonn臋, kt贸ra od kilku lat nie rozstaje si臋 ze sk贸rzanymi r臋kawiczkami zakrywaj膮cymi jej, jak wielu uzna艂o, ma艂o estetyczne d艂onie. Eksperci wskazuj膮, 偶e w dobie rozwini臋tej medycyny estetycznej, kt贸ra koncentruje si臋 na odm艂adzaniu twarzy, wci膮偶 w niewielkim stopniu mo偶na poprawi膰 wygl膮d d艂oni.

Dlatego te偶 dermatolodzy zach臋caj膮 do przyk艂adania wi臋kszej wagi do ich piel臋gnacji. Specjali艣ci od sk贸ry podkre艣laj膮, 偶e d艂onie s膮 nieustannie wystawione na dzia艂anie czynnik贸w zewn臋trznych - od s艂o艅ca po detergenty. 呕eby im pom贸c, wystarcz膮 proste nawyki, jak chronienie przed zimnem, nak艂adanie r臋kawiczek podczas prac domowych, czy smarowanie r膮k kremem ochronnym z filtrem.

d31w4dq

Bowiem z wiekiem sztywnieje nie tylko szkielet naszego cia艂a, ale te偶 "szkielet" kom贸rek w najbardziej powierzchniowej warstwie sk贸ry. W przesz艂o艣ci zmiany w wygl膮dzie i strukturze sk贸ry dermatolodzy przypisywali procesom zachodz膮cym w jej g艂臋bszych warstwach - tzw. sk贸rze w艂a艣ciwej. Zalicza si臋 tu m.in. spadek produkcji kolagenu, bia艂ka zapewniaj膮cego sk贸rze elastyczno艣膰.

Naukowcy dowiedli jednak, 偶e starzenie sk贸ry mo偶e by膰 te偶 zwi膮zane ze sztywnieniem jej najbardziej zewn臋trznej warstwy, czyli nask贸rka. Z u偶yciem tzw. mikroskopu si艂 atomowych, kt贸ry pozwala bada膰 kom贸rki w 艣rodowisku przypominaj膮cym warunki fizjologiczne, np. w hodowli, uda艂o si臋 zaobserwowa膰, 偶e kolejne pokolenia kom贸rek nask贸rka staj膮 si臋 coraz mniej elastyczne, czyli bardziej "sztywne".

Poza tym palenie tytoniu powoduje szybsze starzenie si臋 sk贸ry - nawet tych partii, kt贸re nie s膮 regularnie wystawione na dzia艂anie s艂o艅ca. Cechy sk贸ry zniszczonej pod wp艂ywem 艣wiat艂a s艂onecznego s膮 dobrze zbadane. Nale偶膮 do nich szorstko艣膰, zmarszczki, odbarwienia i blado偶贸艂ta opalenizna. Zaawansowanie tego rodzaju starzenia sk贸ry jest mierzone przy pomocy skal fotonumerycznych. Dotychczas nie opracowano tego rodzaju skal do pomiaru stanu sk贸ry nie wystawionej na dzia艂anie promieni s艂onecznych np. wewn臋trznych stron ramion. G艂贸wn膮 oznak膮 starzenia tego rodzaju sk贸ry jest powstawanie zmarszczek. Wyniki analizy wykaza艂y, 偶e stopie艅 zniszczenia sk贸ry nie wystawionej na dzia艂anie promieni s艂onecznych jest zale偶ny od ilo艣ci papieros贸w wypalanych dziennie, d艂ugo艣ci palenia i ilo艣ci paczek wypalanych w ci膮gu roku. Zale偶no艣膰 ta ros艂a wraz z wiekiem badanych.

(PAP), mow /PFi, facet.wp.pl

d31w4dq
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d31w4dq