Prawdziwy wypad w dzicz. Zobacz, jak się przygotować
Niezależnie od tego, czy jesteś survivalowcem, czy raz na jakiś czas wybierasz się w rodzinnym gronie na łono natury, przyda ci się kilka gadżetów, które ułatwią wykonywanie podstawowych obozowych czynności. Z nimi każdy biwak i wypad do lasu będzie niezapomnianą przygodą.
07.02.2020 | aktual.: 07.02.2020 11:05
Znaleźliśmy kilka niezbędników survivalowych, których nie powstydziłby się uczestnik szkoły przetrwania. Przedmiotów jest wiele, ale waga takiego zestawu jest stosunkowo niewielka, tak żeby dało się go zabrać ze sobą wszędzie.
Nóż – podstawowe narzędzie pracy
Nie ma mowy o wypadzie survivalowym bez noża. To wszechstronne narzędzie pomoże ci podczas obozowych prac – zarówno tych prostych, jak i bardziej zaawansowanych. Mając na uwadze potrzeby użytkownika, lepiej będzie wybrać model z ostrzem stałym, które jest wyjątkowo odporne na przeciążenia i dodatkowo łatwe w czyszczeniu. Z drugiej strony osoby, które cenią sobie praktyczne przechowywanie bez konieczności kupowania dodatkowego pokrowca, wybiorą noże składane.
Ostrzałka na wszelki wypadek
Dobry traper powinien umieć zadbać o swój nóż zarówno przed, jak i w trakcie wypadu. Podczas wykonywania obozowych czynności ostrze może się nieco stępić lub przybrudzić żywicą czy innymi trudnymi do usunięcia substancjami. Dlatego zwykle najlepiej będzie zakonserwować ostrze już po powrocie z wyprawy.
Dobrą alternatywą są również niewielkie ostrzałki, z których możesz korzystać w terenie. Zwykle kamienie ostrzące są zintegrowane bądź zabezpieczone przed uszkodzeniami, dzięki czemu możesz spakować je nawet na dno plecaka bez obaw, że się zniszczą. Praktyczna ostrzałka szczelinowa pozwoli naostrzyć nóż szybko i bez większych komplikacji.
Wielofunkcyjna saperka
Podczas wypadu przyda ci się coś do okopania namiotu czy zakopania organicznych śmieci. Nowoczesne saperki są zaprojektowane tak, by dało się ją łatwo spakować do plecaka. Składana konstrukcja sprawia, że po złożeniu sprzęt zajmuje niewiele miejsca, a jednocześnie po rozłożeniu jest na tyle wytrzymały, że nie zepsuje się nawet po wielu godzinach użytkowania. Niektóre saperki stanowią połączenie funkcjonalności szpadla i piły. Ząbkowana krawędź poradzi sobie z przecięciem zarówno cieńszych gałęzi, jak i grubszych konarów. Uchwyt pokryty gumową warstwą antypoślizgową daje gwarancję, że saperka nie wyślizgnie się z dłoni nawet podczas deszczu.
Zapałki są dla amatorów
Rozpalanie ogniska przy pomocy zapałek lub zapalniczki jest bardzo proste, jednak jeśli chcesz poczuć się jak prawdziwy traper, możesz użyć krzesiwa. Pręt wykonany ze specjalnego kamienia działa bez zarzutu nawet wtedy, gdy jest mokry. To doskonała opcja dla wędkarzy, którzy nie mogą ze sobą nosić zapalniczki lub zapałek bez ryzyka ich zamoczenia.