Trwa ładowanie...
07-08-2008 13:16

Prehistoryczny rekin miał potężny zgryz

Prehistoryczny rekin miał potężny zgryz
d1esrh4
d1esrh4

Żyjący półtora miliona lat temu potężny rekin megalodont miał kilkunastokrotnie większą siłę szczęk, niż obecnie żyjące rekiny - opisują naukowcy w "Journal of Zoology".

Megalodont dorastał do 16 metrów długości i osiągał wagę 100 ton, czyli 30 razy większą niż największe rekiny żyjące obecnie.

"Przeliczając ściśle kilogramy, okazałoby się co prawda, że nasz kot domowy ma większy nacisk szczęk. Jednak biorąc pod uwagę absolutne parametry, a nie względne, megalodont jest na szczycie listy" - tłumaczy dr Stephen Wroe z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii.

Zespół kierowany przez Wroe badał szczęki megalodonta za pomocą rentgenowskiej tomografii komputerowej. Używając metod inżynieryjnych, stosowanych do określenia wytrzymałości materiałów, naukowcy uzyskali trójwymiarowy model czaszki prehistorycznego rekina. Dla porównania stworzono również model kości głowy obecnie żyjącego rekina z gatunku Carcharodon carcharias.

d1esrh4

Okazuje się, że współczesny rekin ma nacisk szczęk na centymetr kwadratowy wynoszącą 1.8 tony, czyli trzy razy większą niż afrykański lew i 20 razy większą niż człowiek.

Megalodont dysponował szczękami o nacisku od 10.8 do 18.2 ton. Jak podkreślają naukowcy, jest to tym bardziej godne uwagi, że szczęki rekina zbudowane są nie z twardych kości, ale z elastycznych chrząstek.

Zdaniem naukowców, dzięki temu, że szczęki megalodonta były tak elastyczne, mógł on polować na dużą zdobycz. Dzisiejsze rekiny polują na przykład na lwy morskie, megalodont zaś zabijał wieloryby - atakował je znienacka, a potem czekał, aż się wykrwawią - tłumaczy Wroe.(PAP)

krx/ yy/

d1esrh4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1esrh4