Trwa ładowanie...
03-11-2015 14:23

Prepersi – Gotowi na wszystko

Prepersi – Gotowi na wszystkoŹródło: notka PR/FOKUS TV
d1hsoka
d1hsoka

Nowy serial dokumentalny wyprodukowany przez telewizję FOKUS TV

Premiera w każdy poniedziałek o 22:00, powtórki w soboty o 20.30 i niedziele o 14.30/ więcej na fokus.tv

Wojny, katastrofy, epidemie, chaos polityczno-społeczny. O takich zagrożeniach zazwyczaj nie myśli się na co dzień. Jednak są ludzie, dla których umiejętność przygotowania się na najgorsze stała się sensem życia. Łatwiej jest im odpowiedzieć na pytanie: „Jak zabezpieczyłeś rodzinę na wypadek wybuchu wojny?”, niż opisać plany na najbliższe wakacje.

d1hsoka

Prepersi, bo o nich mowa, widzą świat inaczej niż zwyczajni ludzie. Są przygotowani, by w każdej chwili wziąć odpowiedzialność za przetrwanie swoje i najbliższych. Gromadzą zapasy oraz akcesoria, które pozwolą przeżyć, gdy nadejdzie apokalipsa. Są samodzielni i samowystarczalni w zdobywaniu pożywienia czy wody. Potrafią budować schrony, znają sposoby ewakuacji, wielu z nich umie używać broni, aby zdobyć pożywienie i się obronić.

Nazwa tej społeczności pochodzi od angielskiego słowa „prepare”, czyli „przygotowywać się”. Ruch zapoczątkowany i bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych ma coraz więcej naśladowców w innych krajach. W Polsce liczbę sympatyków ruchu i czynnych prepersów szacuje się na 30-40 tysięcy osób. Sprzyja temu między innymi: niestabilna sytuacja geopolityczna w naszym regionie – przede wszystkim wojna domowa na Ukrainie, klęski żywiołowe oraz niebezpieczne kryzysy ekonomiczne na świecie czy też bardziej przyziemnie problemy – utrata pracy lub dłuższe przerwy w dostawach prądu, wody i żywności.

Bohaterowie serialu pochodzą z różnych stron Polski. Każdy odcinek dotyczy innego zagadnienia preperskiej działalności.

Kim są polscy prepersi? Przed czym się zabezpieczają, a czego najbardziej boją? Czym na co dzień się zajmują?

d1hsoka

W pierwszym odcinku serialu prowadzący Andrzej Meller – reporter, podróżnik i korespondent wojenny, który miał okazję być w najbardziej zapalnych punktach świata – na Kaukazie, Sri Lance, w Afganistanie i Libii, opowiada o idei preperingu i wyjaśnia na czym polega ten ruch.

Wraz z ekipą Andrzej Meller odwiedza weterana preperingu – Piotra Czuryłłę, mieszkającego z rodziną w istnej twierdzy w okolicach Olsztyna. Piotr zgromadził w swoim domu przedmioty, dzięki którym w sytuacji kryzysowej jest w stanie przeżyć i obronić swoją rodzinę. Czuje się przygotowany na każdy wypadek – konflikt militarny, wybuch nuklearny, zmiany klimatyczne, brak prądu czy epidemie. Na tyłach domu wybudował schron, który odpowiednio zaopatrzył. Żona Piotra – Claudia także podziela zainteresowanie męża. Co więcej – również jego córka Natasha uważa, że jest przygotowana na najgorsze. Potrafi zbudować szałas, korzystać z kompasu czy strzelać z łuku.

Andrzej będzie również gościem Adolfa Kudlińskiego – byłego żołnierza, z wykształcenia historyka. Wybuch w Czarnobylu był dla Adolofa impulsem, aby zainteresować się własnym bezpieczeństwem i przygotowaniem na najgorsze. Stale zmieniający się klimat także stanowi duże zagrożenie. Adolf pamięta sytuacje, gdy podczas dużych opadów śniegu jego wieś była zasypana i odcięta od świata zewnętrznego. Dlatego postanowił być samowystarczalny. Nieopodal swojego domu odkrył schron, który pamięta czasy powstania styczniowego. Andrzej Meller zejdzie 3 metry pod ziemię, by zobaczyć, co skrywa w sobie to historyczne schronienie.

(fot. notka PR/ FOKUS TV)

d1hsoka

W drugim odcinku (premiera 9 listopada, godz. 22.00) Andrzej Meller spotyka się z emerytowanym żołnierzem i policjantem Jackiem Gajem. Sierżant od lat prowadzi szkolenia dla pasjonatów survivalu i preperingu, na których uczy, jak radzić sobie w ekstremalnych warunkach, sytuacjach niebezpiecznych czy zagrażających życiu. Jacek potrafi rozpalić ognisko w każdych warunkach, wyciągnąć kulę postrzałową, zszyć ranę czy oprawić zwierzę. Jest również właścicielem dużego arsenału różnego typu broni. Andrzej będzie miał okazję zobaczyć te niezwykłe zbiory, jak również osobiście uczestniczyć w szkoleniu prowadzonym przez Jacka.

(fot. notka PR/FOKUS TV)

Kolejnym bohaterem jest Marek Lewandowski, który ze swoim kolegą – także prepersem - Konradem Buszą zabierze Andrzeja na wyprawę w góry Izerskie. Marek na co dzień pracuje w firmie budowlanej. Nie gromadzi jak inni prepersi zapasów, polega na tym, co umie i co sam znajdzie. W każdy weekend wyrusza z rodziną do lasu, by trenować sztukę przetrwania. Do działania motywują go głównie katastrofy naturalne, dlatego próbuje oswoić, a nawet zaprzyjaźnić się z naturą. Dzięki spotkaniu z Markiem Andrzej dowie się na przykład, co zrobić jeśli zgubimy się w lesie czy samochód zepsuje się w odludnym miejscu. Bez pomocy gadżetów spróbuje określić kierunek, a następnie metodą prób i błędów dotrzeć do miejsca wskazanego przez Marka.

(fot. notka PR/ FOKUS TV)

d1hsoka

Nowy serial dokumentalny PREPERSI – GOTOWI NA WSZYSTKO w każdy poniedziałek o 22:00 tylko w FOKUS TV /powtórki: sobota, godz. 20.30 i niedziela, godz. 14.30/ więcej na fokus.tv Ogólnopolska telewizja FOKUS TV dostępna w sieciach kablowych, satelitarnych i w naziemnej telewizji cyfrowej na kanale 18.

Nowy serial dokumentalny PREPERSI – GOTOWI NA WSZYSTKO w każdy poniedziałek o 22:00 tylko w FOKUS TV /powtórki: sobota, godz. 20.30 i niedziela, godz. 14.30/ więcej na FOKUS TV i FACEBOOKU

Ogólnopolska telewizja FOKUS TV dostępna w sieciach kablowych, satelitarnych i w naziemnej telewizji cyfrowej na kanale 18.

d1hsoka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hsoka