WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Ciekawostki

Problemy psychiczne mężczyzn trudno wykrywalne

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Problemy psychiczne mężczyzn trudno wykrywalne
(Thinkstockphotos)
WP

Problemy psychiczne mężczyzn są trudne do wykrycia i rzadko leczone - wynika z raportu o stanie zdrowia mężczyzn opracowanego przez badaczy pracujących dla Komisji Europejskiej. Postulują, by stan zdrowia Europejczyków poprawić m.in. rozszerzając zakaz palenia.

Z powodu problemów psychicznych, mężczyźni częściej niż kobiety popełniają samobójstwa, uciekają w nałogi lub demonstrują "antyspołeczne" zachowania. Są równiej mniej chętni do zwrócenia się o pomoc - wynika z raportu. Według autorów, problemy zdrowotne mężczyzn wynikają w dużym stopniu ze sposobu i stylu życia, a nie są rezultatem predyspozycji biologicznych. Dlatego zaradzić im mogą dobrze ukierunkowane polityki zdrowotne oraz obejmujące np. zakazy palenia tytoniu lub poprawa bezpieczeństwa na drogach i większa troska o higienę i bezpieczeństwo pracy.

Raport podkreśla, że w odróżnieniu od kobiet mężczyźni rzadziej się leczą, za to są częściej skłonni do zapewniania o swojej dobrej formie. Żyją jednak krócej niż kobiety - średnia długość życia mężczyzny w UE to 76 lat, zaś kobiety 82. Najkrócej żyją Łotysze (66 lat), najdłużej - Islandczycy oraz mężczyźni z Liechtensteinu (80 lat). Łotwa jest również krajem, w którym różnica pomiędzy średnią życia kobiet i mężczyzn jest największa w Europie - Łotyszki żyją średnio o 11 lat dłużej.

WP

Głównymi przyczynami przedwczesnej śmierci mężczyzn w Europie są choroby układu krążenia oraz nowotwory (rak prostaty). Wśród młodych mężczyzn są to wypadki drogowe - rocznie ginie w nich 3 razy więcej mężczyzn niż kobiet.

[

Podziel się

]( #opinions )

WP

Autorzy raportu szacują, że w ciągu najbliższych 50 lat liczba mężczyzn w wieku produkcyjnym zmaleje o prawie 24 mln. Zwiększy się natomiast o 32 mln liczba mężczyzn po 65 roku życia. Maleć też będzie liczba mężczyzn w niektórych krajach Europy, w tym Polsce. Według danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat cytowanych w raporcie do 2060 r. Polsce może ubyć aż 27 proc. mężczyzn, podobnie jak w państwach bałtyckich, Rumunii, Bułgarii i Macedonii. W tym samym czasie ich liczba będzie rosnąć w krajach Skandynawii i Europy północnej, szczególnie w Irlandii oraz Islandii.

Ponadto, w porównaniu do kobiet, mężczyźni zazwyczaj częściej palą, piją, zażywają narkotyki.

[

Podziel się
WP

]( #opinions )

W młodości uprawiają też więcej sportów. Najmniej zapału do sportu przejawiają Włosi, najbardziej wysportowani są Duńczycy - tylko jedna szósta z nich deklaruje, że sport uprawia rzadziej niż raz w tygodniu. Mężczyźni uprawiają sporty dla przyjemności, a nie z powodów zdrowotnych lub po to żeby schudnąć, jak w większości deklarują kobiety. Przeważnie panie decydują się na regularne sporty później niż mężczyźni - dopiero po 40-tce, ale wtedy najrzadziej się do nich przykładają. Około 10 proc. ankietowanych kobiet w tym wieku przyznało się do uprawiają sportów regularnie (to samo zadeklarowało tylko około 5 proc mężczyzn w tym przedziale wiekowym).

Raport przypomina jednak, ze oprócz aspektów zdrowotnych sport może być niebezpieczny. Rocznie w wyniku wypadków podczas uprawiania sportu ginie 7 tys. osób.

(PAP)

WP
Polub WP Facet
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP