Projekty domów, w których chce się mieszkać
Dawniej mówiono, że mężczyzna powinien spłodzić syna, zasadzić drzewo i zbudować dom. Powiedzenie to raczej mocno się zdezaktualizowało: płeć dziecka nie jest już uważana za tak ważną, jak kiedyś, sadzenie drzew powinno być powszechnym zwyczajem, no i nie tylko mężczyźni mogą budować domy. Własny dom jest jednak marzeniem wielu osób i warto zdecydować się na taką formę zamieszkania choćby z takich powodów, jak wygoda czy oszczędność.
27.03.2020 11:20
Projekty domów: najważniejsze trendy
Moda w projektowaniu domów jest niemal równie zmienna, jak trendy w ubiorze czy codziennych nawykach. Nie dziwi więc, że architekci reagują na zmiany społeczne i aktualne problemy. Współczesne projekty domów często są więc tworzone z myślą o wysokiej wydajności energetycznej, często lepszej, niż wymagana i tak zaostrzanymi normami krajowymi i europejskimi. Najbardziej restrykcyjnie podchodzą do tematu architekci projektujący tzw. "zielone domy”. Muszą one nie tylko spełniać kryteria domów pasywnych, ale także proces ich budowy i wykorzystane materiały muszą być maksymalnie przyjazne dla środowiska. Budowa takiego domu to jednak duży wydatek, który nie każdy jest w stanie ponieść – na szczęście można znaleźć tańsze projekty domów, które również są o wiele bardziej przyjazne dla środowiska, niż konwencjonalne budynki.
Ważnym czynnikiem świadczącym o komforcie mieszkania w budynku jest wygląd domu. Po dość nieciekawym okresie lat 80. i 90. mamy do czynienia z pozytywnym zjawiskiem większej dbałości o styl. Wiadomo, że mody się zmieniają, jednak dobry styl zawsze zostanie doceniony – współczesne projekty domów często są starannie zaprojektowanymi, pięknymi bryłami. Dominującym stylem elewacji jest minimalizm, a więc wiele propozycji składa się z prostych kształtów i gładkich powierzchni. Nie oznacza to jednak, że są nudne. Przemyślane połączenie materiałów takich, jak beton, drewno i szkło w połączeniu z dużymi oknami nadaje im luksusowego charakteru, a przy tym zwiększa ich walory użytkowe – zwarte bryły wspomagają wydajność energetyczną budynku.
Projekty domów na różne potrzeby
Decydując się na budowę domu mamy o wiele więcej swobody w wyborze rozwiązań dopasowanych do potrzeb całej rodziny, niż w wypadku mieszkania. Dla rodzin dobrze sprawdzają się projekty domów dwupoziomowych, na przykład z poddaszem lub piętrowych. Dobrym rozwiązaniem są też domy parterowe, zapewniające łatwość w poruszaniu się niezależnie od stanu zdrowia i sprawności domowników.
Ważnym elementem domu jest ogród, szczególnie doceniany przez miłośników natury, pragnących mieć kontakt z zielenią na co dzień. Planując budowę domu warto więc wziąć pod uwagę zakup odpowiednio większej działki, pozwalającej na wymarzoną aranżację. Warto też przemyśleć, jak duży powinien być dom – zbyt mały może sprawić, że mieszkanie w nim będzie niewygodne, natomiast zbyt wielki może generować niepotrzebne koszty.
Oczywistym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest lokalizacja działki – dla rodzin z dziećmi ważne jest położenie zapewniające dobrą komunikację do szkoły, a więc bliskość do przystanku autobusowego lub sprawny dojazd samochodem.
Czy lepsze są gotowe projekty domów, czy wykonywane na zamówienie?
Dość dużą popularnością cieszą się katalogi i strony internetowe, na których można kupić gotowe projekty domów, takie jak https://pracownia-projekty.dom.pl/. Wiele osób zastanawia się jednak, skąd bierze się kilkukrotna różnica w cenie między takimi projektami, a tymi wykonywanymi indywidualnie. Odpowiedź jest prosta: są one przeznaczone do wielokrotnej sprzedaży, a więc koszt ich wykonania zostaje rozłożony między różnych nabywców. Dużą zaletą dla inwestorów, którym zależy na czasie jest też to, że gotowe projekty domów są dostępne od ręki – na wykonanie indywidualnego czasem trzeba poczekać nawet kilka miesięcy. Z kolei zaletą projektów domów wykonywanych na zamówienie jest możliwość idealnego dopasowania do oczekiwań. Warto więc przejrzeć gotowe propozycje, a po indywidualny projekt zgłosić się dopiero, gdy nie znajdziemy spełniającego nasze oczekiwania.