Trwa ładowanie...

Proste i tanie nurkowanie dla każdego. Poznaj świat snorkelingu

Nurkowanie zazwyczaj kojarzy się z koniecznością przejścia szkolenia i zdobycia odpowiednich certyfikatów, a następnie wypożyczenia lub zakupu drogiego sprzętu. Jest jednak prostsza metoda dla tych, którzy nie muszą od razu rzucać się na głęboką wodę, a mowa tu o snorkelingu - czyli nurkowaniu z fajką. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że apetyt rośnie w miarę jedzenia.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Snorkeling to prosty sposób na rozpoczęcie przygody z nurkowaniemSnorkeling to prosty sposób na rozpoczęcie przygody z nurkowaniemŹródło: Unsplash, fot: Jakob Owens
d2z170y
d2z170y

Podwodny świat

Nazwa snorkeling wywodzi się od angielskiego słowa "snorkel". Określenie to jest używane właśnie w odniesieniu fajek do nurkowania. Zazwyczaj ten rodzaj aktywności uprawia się w miejscach, w których jest czysta woda i niezależnie od szerokości geograficznej. W dużym uproszczeniu cała zabawa polega na unoszeniu się na tafli wody głową w dół i obserwowaniu podwodnego świata, a ten potrafi być piękny i ekscytujący. Aktywność nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności pływackich, ale oczywiście wskazana jest dobra koordynacja i dbanie o bezpieczeństwo swoje oraz osób, które do was dołączą. Dodatkowo sprzęt jest na tyle lekki, że spokojnie znajdziecie dla niego miejsce w bagażu rejestrowanym.

Maska

Do rozpoczęcia przygody ze snorkelingiem są potrzebne trzy elementy i jednym z nich jest maska. Ważna jest nie tylko jej budowa oraz wykorzystane materiały, ale również dobre dopasowanie. Obecnie producenci stosują szkło hartowane, które jest odporne na uszkodzenia. Kolor kołnierza to kwestia indywidualna, ale często wybierane są maski z przeźroczystego materiału, ponieważ zapewnia on lepszą widoczność. Można też postawić na maskę pełnotwarzową, która ma zintegrowaną fajkę. Odpowiednie dopasowanie to podstawa i nie ma tu miejsca na żadne kompromisy. Przymierzając maskę, należy przyłożyć ją do twarzy bez zakładania paska, następnie wciągnąć powietrze przez nos, żeby maska przyssała się do twarzy i wstrzymać oddech. Ostatnim krokiem jest pochylenie głowy lekko ku dołowi. Maska powinna być cały czas na swoim miejscu. Jednocześnie nos nie powinien przylegać do kołnierza zbyt szczelnie. Ostatnią czynnością jest sprawdzenie, czy maska w całości przylega do twarzy. Jest to moment, w którym możecie założyć pasek i wyregulować go tak, by nie powodował dyskomfortu, ale jednocześnie lekko dociskał maskę. Ostatnia kwestia to sprawdzenie kąta widzenia i to już jest sprawa indywidualna.

Fajka

Drugi element to fajka i tu warto postawić na model z zaworkiem wydechowym, który jest wykonany z silikonu. Zapewni to szczelność i jednocześnie pozwoli wydmuchać wodę i zanieczyszczenia bez konieczności wynurzania się i zdejmowania fajki. Rurka powinna być dopasowana do kształtu głowy i nie powinna powodować dyskomfortu. Warto wybrać taki model, który pozwala odpowiednio ukształtować rurkę. Fajka składa się też z ustnika i mocowania do paska od maski. Niektóre modele posiadają też tzw. zawory labiryntowe, które chronią przed zalaniem przez fale, a więc przydadzą się podczas nurkowania w morzu.

Płetwy

Płetwy do snorkelingu zazwyczaj są mało wymagające pod względem kondycyjnym. Im lepiej będą dopasowane do stopy, tym większy zapewnią komfort, choć nie zawsze jest to możliwe. Wtedy lepiej, żeby były nieco za duże, ponieważ zbyt małe mogą uciskać i powodować problemy z krążeniem krwi. Ważna jest także sztywność piór i tu lepiej unikać płetw do szybkiego pływania pod wodą, ponieważ trzeba włożyć dużo siły, żeby były skuteczne. Początkujący powinni postawić na krótkie i miękkie płetwy. Dalej mamy rozróżnienie ze względu na sposób mocowania. Płetwy kaloszowe są zakładane bezpośrednio na stopę, a paskowe - na buty do nurkowania.

Dodatkowe wyposażenie

Najczęściej snorkeling uprawiany jest w miejscach z ciepłym klimatem, więc zakłada się jedynie spodenki kąpielowe lub boardshorty. Warto jednak pomyśleć o ochronie przed słońcem i kupić specjalną koszulkę do pływania lub nawet piankę. Grubość pianki, długość rękawów i nogawek zależą oczywiście od temperatury. Nie należy lekceważyć kwestii wyboru odpowiedniej odzieży, ponieważ zapewni wam komfort termiczny w niższych temperaturach i ochroni przed oparzeniami w upalne dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2z170y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2z170y