Trwa ładowanie...
24-07-2015 09:55

Prosty sposób, by odkryć czy ktoś blefuje

Prosty sposób, by odkryć czy ktoś blefujeŹródło: East News
d2cui7z
d2cui7z

Wyniki tych eksperymentów mogą zaskoczyć niejednego gracza pokerowego. Według badań opublikowanych na łamach prestiżowego czasopisma "Psychological Science" prawdę o kartach trzymanych w dłoni można wyczytać z ruchu ramion!

Zespół psychologów pod przewodnictwem Michaela Slepiana z Tufts Univeristy postanowił sprawdzić, czy sposób, w jaki gracze przesuwają żetony w czasie obstawiania zakładów, może zdradzać, jak mocne karty mają. W jednym z trzech eksperymentów psychologowie poprosili 78 studentów o obejrzenie krótkich filmów, na których profesjonalni gracze pokerowi obstawiali zakłady. W zależności od prezentowanego klipu uczestnicy widzieli twarz, ramiona albo górną cześć ciała graczy. Zadaniem obserwatorów było oszacowanie, jak mocne karty mają zawodnicy. Wyniki porównujące rzeczywistą siłę kart z przewidywaniami wykazały, że najskuteczniejsi byli uczestnicy obserwujący ramiona graczy. Jak wynika z analizy badań, to właśnie po tym, czy ktoś spina ramiona podczas gry, czy nerwowo nimi rusza, można ustalić, czy blefuje, czy nie.

"Skuteczność uczestników w odgadywaniu jak mocne karty trzyma w ręku zawodowy gracz była większa, gdy obserwowali jego ciało. W przypadku obserwacji wyłącznie twarzy, skuteczność badanych spadał poniżej progu losowości, co sugeruje, że gracze z łatwością potrafili oszukać obserwatorów, manipulując wysyłanymi sygnałami" - podsumowują autorzy badania. I dodają, że jest to kolejny dowód potwierdzający, że ruchy ciała mogą być źródłem ważnych informacji diagnostycznych.

[

]( http://badania.net/reczny-blef )


Konrad Bocian

d2cui7z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cui7z