Trwa ładowanie...
d10l8it
Militaria

Proteza Churchilla sprzedana za 72 tys. złotych!

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Proteza Churchilla sprzedana za 72 tys. złotych!
(AP)
d10l8it

Zainteresowanie pamiątkami po byłym premierze Wielkiej Brytanii nie maleje. W ubiegłym tygodniu, na aukcji w Aylsham, w hrabstwie Norfolk zlicytowano protezę dentystyczną, która stanowiła niegdyś własność Churchilla. Kupiec zapłacił za tę "relikwię" 15.200 funtów (równowartość ok. 72 tys. PLN).

Niedawno informowaliśmy o rekordowych wpływach, jakie osiągnięto w domu aukcyjnym Christie's, podczas licytacji rekwizytów należących niegdyś do Winstona Churchilla. Za książki, listy oraz niedopałki cygar słynnego brytyjskiego polityka, kupujący zapłacili 600 tys. funtów (równowartość ok. 3 milionów PLN). Wygląda na to, że w tej kwestii nie wypowiedziano jeszcze ostatniego słowa.

Sztuczne zęby, które za rekordową sumę udało się sprzedać w ubiegły czwartek, stanowią jedną z trzech protez, jakie przygotowano dla uwielbianego na Wyspach stratega. Serwis BBC poinformował, że protetyk, który wykonał protezę uformował ją w taki sposób, aby korzystający z niej Churchill nadal mógł operować charakterystycznym głosem. Całość oparta została na pozłacanej konstrukcji.

d10l8it

Przez długi czas szczęka stanowiła własność Dereka Cudlippa - syna protetyka, który ją opracował. Teraz mężczyzna postanowił sprzedać cenną pamiątkę. Nikt w najśmielszych snach nie przypuszczał jednak, że podczas aukcji uda się uzyskać tak astronomiczną kwotę. Eksperci przewidywali, że o sukcesie będzie można mówić, jeśli proteza zostanie sprzedana za 5 tysięcy funtów. Uzyskana podczas licytacji suma okazała się być trzykrotnie większa!

Protezy stanowiły istotną część ekwipunku, który Churchill ze sobą woził. Brytyjski serwis przypomniał, że dwie z trzech protez premier Wielkiej Brytanii zwykł zawsze mieć przy sobie. W związku z tym, że od czasów dzieciństwa borykał się z problemami związanymi z uzębieniem oraz dziąsłami, istotną rolę w jego życiu odgrywał dentysta. W podziękowaniu za zasługi, Churchill postanowił wysunąć nominację jednego z nich do tytułu szlacheckiego.

Polecamy również:

[

]( http://luxclub.pl/gid,12488222,kat,1016273,galeria.html )
Najzamożniejsi władcy na Ziemi

d10l8it

[

]( http://luxclub.pl/gid,12294472,kat,1016277,galeria.html )
10 Polaków, którzy odnieśli sukces za granicą

[

]( http://luxclub.pl/gid,12377429,kat,1016277,galeria.html )
10 najbogatszych społeczeństw na Ziemi!

d10l8it

Podziel się opinią

Share
d10l8it
d10l8it