Trwa ładowanie...
04-08-2010 13:57

Proteza Churchilla sprzedana za 72 tys. złotych!

Proteza Churchilla sprzedana za 72 tys. złotych!Źródło: AP
d2ltrzg

Zainteresowanie pamiątkami po byłym premierze Wielkiej Brytanii nie maleje. W ubiegłym tygodniu, na aukcji w Aylsham, w hrabstwie Norfolk zlicytowano protezę dentystyczną, która stanowiła niegdyś własność Churchilla. Kupiec zapłacił za tę "relikwię" 15.200 funtów (równowartość ok. 72 tys. PLN).

Niedawno informowaliśmy o rekordowych wpływach, jakie osiągnięto w domu aukcyjnym Christie's, podczas licytacji rekwizytów należących niegdyś do Winstona Churchilla. Za książki, listy oraz niedopałki cygar słynnego brytyjskiego polityka, kupujący zapłacili 600 tys. funtów (równowartość ok. 3 milionów PLN). Wygląda na to, że w tej kwestii nie wypowiedziano jeszcze ostatniego słowa.

Sztuczne zęby, które za rekordową sumę udało się sprzedać w ubiegły czwartek, stanowią jedną z trzech protez, jakie przygotowano dla uwielbianego na Wyspach stratega. Serwis BBC poinformował, że protetyk, który wykonał protezę uformował ją w taki sposób, aby korzystający z niej Churchill nadal mógł operować charakterystycznym głosem. Całość oparta została na pozłacanej konstrukcji.

Przez długi czas szczęka stanowiła własność Dereka Cudlippa - syna protetyka, który ją opracował. Teraz mężczyzna postanowił sprzedać cenną pamiątkę. Nikt w najśmielszych snach nie przypuszczał jednak, że podczas aukcji uda się uzyskać tak astronomiczną kwotę. Eksperci przewidywali, że o sukcesie będzie można mówić, jeśli proteza zostanie sprzedana za 5 tysięcy funtów. Uzyskana podczas licytacji suma okazała się być trzykrotnie większa!

d2ltrzg

Protezy stanowiły istotną część ekwipunku, który Churchill ze sobą woził. Brytyjski serwis przypomniał, że dwie z trzech protez premier Wielkiej Brytanii zwykł zawsze mieć przy sobie. W związku z tym, że od czasów dzieciństwa borykał się z problemami związanymi z uzębieniem oraz dziąsłami, istotną rolę w jego życiu odgrywał dentysta. W podziękowaniu za zasługi, Churchill postanowił wysunąć nominację jednego z nich do tytułu szlacheckiego.

Polecamy również:

[

]( http://luxclub.pl/gid,12488222,kat,1016273,galeria.html )
Najzamożniejsi władcy na Ziemi

d2ltrzg

[

]( http://luxclub.pl/gid,12294472,kat,1016277,galeria.html )
10 Polaków, którzy odnieśli sukces za granicą

[

]( http://luxclub.pl/gid,12377429,kat,1016277,galeria.html )
10 najbogatszych społeczeństw na Ziemi!

d2ltrzg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ltrzg