Przed inwazją na Iran?
Nowa broń USA
Dla wielu ekspertów i specjalistów nie ma pytania, czy dojdzie do inwazji wojsk amerykańskich na Iran, lecz jest pytanie kiedy? Dzisiaj wiadomo jedynie, że armia USA szybko się dozbraja, z miesiąca na miesiąc testuje i wdraża nowy sprzęt bojowy. Nie są to oczywiście jawne przygotowania do ataku na inne państwo, ale efekt wieloletniego planu zbrojeniowego.
Ministerstwo Obrony USA właśnie zaakceptowało plan wymiany legendarnych helikopterów bojowych Cobra na wielokrotnie nowocześniejszą wersję – AH-1Z Super Cobra. Pod koniec stycznia br. testowane były prototypy nowych maszyn. Choć w nazewnictwie wymienianych helikopterów zmienia się jedynie słowo super – to sam helikopter ma być zupełnie inny. Przede wszystkim o wiele bardziej niebezpieczny dla przeciwnika. Masowa produkcja zaakceptowanych przez armię nowych helikopterów właśnie ruszyła. Fabryki Bell Helicopter Textron w Teksasie są przygotowane do dostawy nowych helikopterów, które w pierwszej kolejności mają otrzymać oddziały US Marines.
[
]( http://facet.wp.pl/przed-inwazja-na-iran-6002194496049793g ) Już wkrótce „stare” Cobry ma zastąpić supernowoczesny i supergroźny śmigłowiec. Atutami nowej Cobry ma być zastosowanie najnowocześniejszej, dostępnej obecnie na świecie broni przeciwczołgowej i przeciwpiechotnej oraz redukcja kosztów obsługi, eksploatacji i naprawy nowego sprzętu. Bell Helicopter zrywa także z dotychczasowym wizerunkiem swoich helikopterów. Super Cobra odcina się od tradycyjnego, rozpoznawanego na cały m świecie image’u, stosowanego u wielkich poprzedników - "Sea Cobry" czy "Snake’a". Do najważniejszej zmiany technologicznej i wizerunkowej nowej maszyny należy wymiana dwóch łopat śmigła, na tradycyjne, stosowane przez większość producentów na świecie - cztery łopaty. Nowe Cobry będą wyposażone także w najnowsze rakiety typu powietrze-powietrze oraz przeciwczołgowe typu Hellfire. Supernowoczesne śmigłowce mają należeć do jednych z najbardziej
zwrotnych i szybkich maszyn na świecie. Dwa silniki o mocy 1205 koni mechanicznych mają zastąpić pojedynczy motor montowany w dzisiaj wykorzystywanych wersjach Cobry. Nowa Cobra może wznieść się w powietrze z masą 7, 7 tony i osiągnąć prędkość ok. 305 km/h.
Czy Super Cobra pójdzie w krwawe ślady swoich młodszych modeli, które największe sukcesy święciły w Wietnamie (debiut), a później podczas irackiej operacji Pustynna Burza? W Iraku 78 helikopterów US Marines wykonało prawie 1300 lotów bojowych, a jedyną stratą był helikopter zniszczony z powodu wypadku. Stare Cobry wykorzystywane są wciąż głównie przez armię Izraela i uwaga – Iranu (aż 202 sztuki). Może właśnie wyposażenie armii irańskiej jest głównym powodem, żeby wymieniać maszyny na nowe?
Bell Helicoopter Textron Inc. w najbliższym czasie doposaży US Marines jeszcze w inne helikoptery bojowe, lecz o ogólnym zastosowaniu. Tak jak w przypadku Cobry, będą to unowocześnione modele UH-1Y, które zastąpią używane dotychczas Bell UH-1 Iroquois – wielozadaniowe śmigłowce, popularnie nazywane "Huey". UH-1Y mają być bojowym wsparciem dla Super Cobry, a celem dla pary nowych śmigłowców mają być działania zaczepne i ogniowe podczas operacji bojowych oraz wywołanie ważnego czynnika psychologicznego w działaniach wojennych, a mianowicie - strachu u przeciwników.
mba