Przegląd namiotów turystycznych. Przygotuj się na biwak
Osoby planujące całonocny wypad na łono natury wybierają przede wszystkim niedrogie namioty, które pomieszczą jak najwięcej osób i bagaży. To jednak niejedyne kryteria, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze namiotu.
17.04.2019 | aktual.: 17.04.2019 15:11
Wycieczka będzie o wiele przyjemniejsza, gdy w razie niezaplanowanych przeciwności, takich jak deszcz czy mocny wiatr, będziemy mieli gdzie się skryć. Nowoczesne konstrukcje są na tyle wytrzymałe i niezawodne, że niestraszne im nawet najgorsza ulewa i wichura.
Gdzie przyda ci się namiot
Namiot przyda się wszędzie tam, gdzie musisz spędzić noc pod gołym niebem. Najwięcej miejsca zajmują klasyczne namioty kempingowe, które oferują dużo miejsca i pomieszczą kilka osób. Nieco bardziej poręczne są typowe namioty trekkingowe. Są lekkie, dzięki czemu bez problemu możesz zabrać je ze sobą na wyprawę, a przy tym łatwo się je rozkłada.
Specyficznym rodzajem namiotu są wersje plażowe. Służą głównie ochronie przed słońcem i wiatrem, a z racji tego, że niestabilne podłoże uniemożliwia wbicie śledzi, ich konstrukcja musi być łatwa w rozkładaniu. Zwykle pozbawione są przedniej ściany i raczej nie nadają się do spania na świeżym powietrzu. Mogą natomiast posłużyć do bezpiecznego przechowywania cennych czy delikatnych przedmiotów.
Jaka wielkość namiotu
Przy wyborze trzeba zadać sobie przede wszystkim pytanie, ile osób zamierza spać w środku. Najmniejsze namioty jednoosobowe będą najlżejsze, jednak nadają się głównie na samotne wycieczki w dzicz. Wersja dwuosobowa jest najczęściej spotykana, ale w sieci znajdziesz również namioty przeznaczone nawet dla 10 osób. Wymagają one jednak zdecydowanie więcej miejsca, a wyglądem przypominają namioty wojskowe.
Musisz liczyć się nie tylko z tym, ile osób zabierasz na wyprawę, ale również brac pod uwagę to, gdzie będziesz przechowywać cały ekwipunek. Dlatego warto wybrać modele kilkukomorowe. Składają się z przestrzeni do spania oraz praktycznego przedsionka, w którym możesz przechowywać większość dobytku bez obaw, że coś się zamoczy.
Obszerny tunel
Pod względem konstrukcji namioty dzielą się na dwa typy. Pierwszy z typów - tunelowy – zapewnia dużo miejsca. Ma kształt przeciętego na pół walca, więc jego wysokość na całej długości jest taka sama. Namioty tunelowe to doskonały materiał na rodzinny, kilkudniowy biwak. Zminimalizują dyskomfort przebywania pod namiotem przez dłuższy czas.
Zwróć uwagę na konstrukcję namiotu tunelowego. Wymaga on przymocowania do podłoża przy pomocy śledzi. Rozłożenie go na utwardzonym podłożu czy piasku nie wchodzi więc w grę. Ze względu na swoją budowę i wysokość namioty tunelowe mogą być bardzo podatne na porywiste wiatry.
Praktyczne igloo
Te z kolei przyjmują kształt półkola, które sprawuje się zdecydowanie lepiej podczas wichury. Z drugiej strony wewnętrzna komora jest najwyższa w centrum, ale za to stromy spadek sprawia, że materiał szybko opada w pobliżu boków, co zmniejsza ilość dostępnego miejsca. Sprawdzą się na każdym terenie, są łatwe w rozkładaniu i przede wszystkim lekkie – zestawy nie zawierają zbyt wielu części.
Podsumowując, namioty tunelowe są zdecydowanie bardziej komfortowe, ale mniej uniwersalne niż wersje półkoliste. Wymagają również większej wprawy w rozkładaniu – najlepiej jeśli pomaga ci w tym druga osoba. Jeśli jednak zależy ci na dodatkowym miejscu na zapasy, lepiej postawić na praktyczną wersję tunelową.