Trwa ładowanie...
19-08-2013 16:46

Przemysław Saleta wzorowym ojcem w opinii Polaków

Share
Przemysław Saleta wzorowym ojcem w opinii PolakówŹródło: AKPA
dd31o1n

W związku z premierą nowego programu "Nie stój tak, ja rodzę!", BBC Entertainment sprawdziło, ile o ciąży i byciu ojcem wiedzą mężczyźni w Polsce.

Bokser Przemysław Saleta okazał się idealnym ojcem według mężczyzn, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym na zlecenie BBC Entertainment przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych. Saleta zdobył w rankingu pierwsze miejsce, uzyskując 20 proc. głosów. Na kolejnych pozycjach uplasowali się piłkarz David Beckham (10 proc.) oraz aktor Maciej Stuhr (7 proc.).

Badanie sprawdza stan wiedzy młodych mężczyzn o ciąży i wczesnym etapie bycia ojcem. Zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 800 mężczyzn w wieku 20-39 lat. Jego realizacja ma związek z premierą nowego programu pt. "Nie stój tak, ja rodzę!", który będzie można oglądać od 27 sierpnia na antenie kanału BBC Entertainment. Jego bohaterami są przyszli ojcowie, którzy próbują nauczyć się jak najwięcej o przebiegu ciąży, porodzie, jak również o przyszłych obowiązkach, które czekają na świeżo upieczonych tatusiów.

dd31o1n

Badanie wykazało, że wielu młodych mężczyzn w Polsce pragnie zostać ojcami. Wśród grupy wiekowej 20-24 jest ich aż 80 proc. Co więcej, ponad połowa singli (66 proc.), również deklaruje taki zamiar. Większość mężczyzn planujących posiadanie dziecka wyraziło chęć bycia obecnym przy jego porodzie (71 proc.). Odwaga maleje jednak wraz z wiekiem - młodsi mężczyźni, nie posiadający obecnie dzieci, częściej deklarują taki zamiar niż starsi, którzy przekroczyli 30. rok życia.

86% ankietowanych oświadczyło, że chciałoby dzielić się z partnerką obowiązkami związanymi z opieką nad potomstwem. Im młodsi respondenci (20-24 lata), tym taki zamiar deklarowała większa liczba osób (92 proc.). Natomiast zaledwie 10 proc. zdecydowanie wskazało na swoją partnerkę, jako osobę, która powinna mieć większy udział w wychowaniu dziecka - zaledwie garstka panów uważa, że powinno być odwrotnie (2 proc.).

Zróżnicowany natomiast jest stan wiedzy mężczyzn o okresie ciąży partnerki i etapie bycia młodym tatą. Prawie jedna piąta ankietowanych nie wiedziała, bądź błędnie wskazała moment ciąży, w którym można zweryfikować płeć dziecka, a prawie 40 proc. badanych nie umiało wyjaśnić czym jest "Baby Shower" - przyjęcie organizowane na cześć przyszłej mamy. Najchętniej wskazywaną odpowiedzią było pierwsze mycie dziecka po porodzie (37 proc.). Były również osoby, którym "Baby Shower" kojarzyło się ze spotkaniem rodzinnym po ochrzczeniu dziecka.

Panowie wiedzieli natomiast, ile punktów w skali Agpar oznacza, że dziecko urodziło się zdrowe. Dwie trzecie respondentów (66 proc.) wskazało, że noworodek powinien uzyskać od ośmiu do dziesięciu punktów. Jednak aż 30 proc. badanych nie było pewnych, którą odpowiedź zaznaczyć. Z kolei wskazanie prawidłowej wagi noworodka nie stanowiło problemu dla większości ankietowanych. Przytłaczająca większość (86 proc.) wiedziała, że powinna wynosić 2,5-4kg.

Badanie zostało przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych w lipcu 2013 roku.

Mat. prass - BBC Worldwide Ltd.

dd31o1n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd31o1n