CiekawostkiPrzygotowania do igrzysk olimpijskich, nie tylko od sportowców, wymagają wieloletniej pracy

Przygotowania do igrzysk olimpijskich, nie tylko od sportowców, wymagają wieloletniej pracy

Igrzyska olimpijskie odgrywają bardzo ważną rolę w życiu wielu osób, nie tylko tych uprawiających sport zawodowo lub amatorsko, ale również kibiców. Tak wielkie zainteresowanie igrzyskami wymaga od ich organizatorów wielu przygotowań. Nie mogą oni skupiać się tylko na sportowcach biorących udział w zawodach. Muszą wziąć pod uwagę także pozostałych uczestników imprezy, wśród których są kibice, mieszkańcy miasta, w którym będą odbywać się zawody, a także wolontariusze, którzy przez ponad dwa tygodnie będą żyli największą imprezą sportową na świecie.

Przygotowania do igrzysk olimpijskich, nie tylko od sportowców, wymagają wieloletniej pracy

03.12.2015 | aktual.: 08.12.2015 11:27

Nie bez powodu organizatorzy igrzysk olimpijskich są ogłaszani kilka lat przed planowanym terminem rozpoczęcia zawodów. Przygotowania do tak wielkich imprez składają się z wielu etapów. Między innymi są to prace związane z przystosowaniem lub stworzeniem nowej bazy sportowej, obiektów olimpijskich, bazy turystycznej i przygotowaniem infrastruktury transportowej. Równie istotne są sprawy związane z zapewnieniem wymaganego bezpieczeństwa i sprawnej komunikacji w trakcie zawodów. A to tylko część obowiązków, z którymi muszą zmagać się organizatorzy.

Za sprawy związane z komunikacją podczas Igrzysk Olimpijskich 2018 w Korei Południowej będzie odpowiadała firma Education First, która oferuje szereg programów edukacyjnych, od nauki 7 języków obcych po podróże edukacyjne, wymianę międzykulturową i możliwość uzyskania stopni naukowych. EF Education First jako sponsor sektora usług edukacyjnych Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w 2018 roku w Pjongczang, przeszkoli ponad 200.000 uczniów i nauczycieli gospodarza igrzysk. Do naszych zadań będzie należało przygotowanie specjalistycznych materiałów wideo, przeprowadzenie interaktywnych i tradycyjnych zajęć klasowych dla uczniów oraz seminariów dla nauczycieli. Ich tematyka będzie dotyczyła igrzysk i treści im pokrewnych. Będziemy także odpowiedzialni za stworzenie różnego rodzaju materiałów merytorycznych, zawierających kluczowe informacje dotyczące zimowych sportów olimpijskich i samych igrzysk. Stworzymy dostępne dla wszystkich media digitalowe oraz dedykowaną internetową platformę edukacyjną.

Przeprowadzanie przed igrzyskami olimpijskimi szkoleń edukacyjnych dotyczących komunikacji jest jednym z najistotniejszych zadań przed jakimi stoją organizatorzy. W końcu w igrzyskach uczestniczą tysiące osób ze wszystkich zakątków świata – z różnych krajów, kontynentów, z odległych kultur. Ważne jest, żeby zarówno sportowcy, kibice jak i wszystkie inne osoby zaangażowane w imprezę, nie miały kłopotu z komunikacją, przekazywaniem informacji dotyczących igrzysk i zimowych sportów na tej imprezie. Dlatego wszystkie materiały szkoleniowe poza językiem gospodarzy (koreańskim) będą dostępne w języku angielskim, który jest obecnie powszechnie uznawany za język międzynarodowy. Coraz częściej znajomość języka angielskiego jest jedną z podstawowych umiejętności wymaganych u studentów i uczniów w niemalże każdym systemie edukacji oraz u pracowników w wielu branżach na przeróżnych stanowiskach. Dlatego też liczne organizacje, firmy i systemy edukacyjne poprawiają poziom znajomości języka angielskiego, dostosowując się
do świata, w którym język angielski jest nowoczesnym językiem globalnym. Jednak są społeczeństwa, które z różnych przyczyn nie władają wystarczająco dobrze tym językiem. Zalicza się do nich Korea Południowa. Naszym zadaniem jest przygotowanie gospodarzy do przyjęcia gości z całego świata pod tym względem.

Igrzyska w Pjongczang będą dla nas już piątą nominacją olimpijską po igrzyskach w Seulu, Pekinie, Soczi i przyszłorocznej imprezie w Rio de Janeiro. Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że po raz kolejny staniemy przed szansą łączenia ludzi z całego świata na tak wielkiej imprezie sportowej.

„Sprawna komunikacja podczas wielkich imprez sportowych jest bardzo istotna. Miałem okazję uczestniczyć w igrzyskach olimpijskich w Sydney, które odbyły się piętnaście lat temu. Na szczęście językiem urzędowym w Australii jest język angielski, więc zdecydowana większość sportowców, trenerów, całych drużyn nie miała kłopotu z aklimatyzacją, z komunikacją podczas zawodów i po nich. Udział w igrzyskach to nie tylko zawody. Sportowcy spędzają ponad dwa tygodnie w obcym kraju, podczas których nie powinni przejmować się sprawami pozasportowymi. Wyobrażam sobie, że w przypadku udziału w igrzyskach w krajach nieanglojęzycznych, organizatorzy muszą zadbać o to, by komunikacja podczas imprezy nie sprawiała kłopotu sportowcom i ich zespołom” – mówi Konrad Czajkowski, kolarz torowy, który zajął 10 miejsce w sprincie olimpijskim na Igrzyskach Olimpijskich 2000 w Sydney, mistrz Polski z 2000 roku.

_ Komentuje Piotr Majdan, Country Manager Education First w Polsce_

Źródło artykułu:WP Facet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)