Trwa ładowanie...

Przygotuj się na wiosnę. Profesjonalne akcesoria dla wędkarzy

Zima dobiegła końca, a to dla wędkarzy znak, że czas wrócić na łowy. Jeśli z przyjemnością łowisz ryby, a do tej pory nie skompletowałeś sprzętu, warto zerknąć na poniższe akcesoria. Przydadzą się podczas czekania na grubą rybę.

Przygotuj się na wiosnę. Profesjonalne akcesoria dla wędkarzyŹródło: iStock.com
d49zc69
d49zc69

Poniżej znajdziesz kilka pomocnych wskazówek oraz przydatne akcesoria, które pomogą ci podczas wiosennych wypraw wędkarskich.

Co łowimy wiosną?

Wiosną, gdy rzeki i jeziora wzbierają, ryby coraz śmielej wypuszczają się na żer tuż przy brzegu. Końcówka marca i początek kwietnia to czas, w którym spędzenie weekendu nad wodą może zaowocować złapaniem na haczyk niezłych sztuk. Wiosna to doskonały czas do połowu płoci i leszczy, które powoli przygotowują się do tarła i opuszczają bezpieczne głębiny. Zalewająca przybrzeżne tereny woda odkrywa również doskonałe tereny do żerowania dla linów, które warto w tym czasie łowić z gruntu.

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Przygotuj się wcześniej

Multitool łączący w sobie kilka najbardziej przydatnych dla wędkarza urządzeń znacznie ułatwi zarówno przygotowania, jak i sam połów. Dzięki niewielkim rozmiarom możesz włożyć go do kieszeni i zabrać ze sobą wszędzie. Wbudowana diamentowa osełka przeznaczona do haczyków i kotwiczek pomoże utrzymać je w dobrej kondycji. Szpikulec do luzowania węzłów to przydatny dodatek, który pozwoli poradzić sobie ze splątaną żyłką w kilka sekund, podobnie jak cążki. Warto również zwrócić uwagę na zacisk, który ułatwi samodzielne wykonanie przyponu.

Łapać i wyrzucać

Wielu wędkarzy po złowieniu okazu decyduje się wypuścić rybę wolno. Zasada "Catch and Release" na Zachodzie jest codziennością, u nas również staje się coraz bardziej popularna. Należy pamiętać, że im dłużej ryba przebywa poza wodą, tym mniejsze są jej szanse na przeżycie po wpuszczeniu z powrotem do akwenu. Dlatego przed uwolnieniem powinno się usunąć haczyk najszybciej jak się da. Pomogą w tym specjalnie wyprofilowane szczypce, które poradzą sobie nawet z głęboko tkwiącą kotwicą bez zranienia zwierzęcia. Jeśli czujesz, że proces trwa zbyt długo, nie warto męczyć ryby i lepiej wypuścić ją z haczykiem. Należy również pamiętać, że ryba powinna być trzymana poziomo, nigdy pionowo. W przeciwnym wypadku można naruszyć delikatny kręgosłup zwierzęcia. Nie wrzucaj jej do wody z dużej wysokości, ale delikatnie włóż do wody przy niezarośniętym brzegu.

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Jeśli po złowieniu ryby nie planujesz jej wypuścić, warto od razu odpowiednio ją oprawić. Do tego przyda się profesjonalny nóż. Wykonane z wysokiej jakości stali ostrza przez długi czas zachowają swoją ostrość i jednocześnie są odporne na działanie korozji. Wyprofilowany kształt ułatwia oprawianie ryb zarówno w domu, jak i w terenie. Specjalna powłoka, którą pokryto ostatni z noży, zapobiega przywieraniu i ułatwia czyszczenie. Należy pamiętać, że aby nóż utrzymał ostrość przez długi czas, należy odpowiednio się z nim obchodzić. Pod żadnym pozorem nie powinno się wbijać ostrza w ziemię lub pień drzewa, a dla odpowiedniego zabezpieczenia lepiej przenosić go w specjalnym pokrowcu.

Przed wyruszeniem w teren warto zacząć od odpowiedniego przygotowania się do wędkowania. Wybierając narzędzia wysokiej jakości, masz pewność, że posłużą ci przez długi czas i będą niezawodne. Rękojeść narzędzi, dzięki karbowanej strukturze, pewnie leży w dłoni i można się nimi sprawnie posługiwać nawet wtedy, gdy są mokre lub brudne.

d49zc69
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49zc69