Przygotuj się na wiosnę. Profesjonalne akcesoria dla wędkarzy

Zima dobiegła końca, a to dla wędkarzy znak, że czas wrócić na łowy. Jeśli z przyjemnością łowisz ryby, a do tej pory nie skompletowałeś sprzętu, warto zerknąć na poniższe akcesoria. Przydadzą się podczas czekania na grubą rybę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czas złowić grubą rybę
Czas złowić grubą rybę (iStock.com)
WP

Poniżej znajdziesz kilka pomocnych wskazówek oraz przydatne akcesoria, które pomogą ci podczas wiosennych wypraw wędkarskich.

Co łowimy wiosną?

Wiosną, gdy rzeki i jeziora wzbierają, ryby coraz śmielej wypuszczają się na żer tuż przy brzegu. Końcówka marca i początek kwietnia to czas, w którym spędzenie weekendu nad wodą może zaowocować złapaniem na haczyk niezłych sztuk. Wiosna to doskonały czas do połowu płoci i leszczy, które powoli przygotowują się do tarła i opuszczają bezpieczne głębiny. Zalewająca przybrzeżne tereny woda odkrywa również doskonałe tereny do żerowania dla linów, które warto w tym czasie łowić z gruntu.

WP
Pixabay.com
Podziel się

Przygotuj się wcześniej

WP

Multitool łączący w sobie kilka najbardziej przydatnych dla wędkarza urządzeń znacznie ułatwi zarówno przygotowania, jak i sam połów. Dzięki niewielkim rozmiarom możesz włożyć go do kieszeni i zabrać ze sobą wszędzie. Wbudowana diamentowa osełka przeznaczona do haczyków i kotwiczek pomoże utrzymać je w dobrej kondycji. Szpikulec do luzowania węzłów to przydatny dodatek, który pozwoli poradzić sobie ze splątaną żyłką w kilka sekund, podobnie jak cążki. Warto również zwrócić uwagę na zacisk, który ułatwi samodzielne wykonanie przyponu.

Łapać i wyrzucać

WP

Wielu wędkarzy po złowieniu okazu decyduje się wypuścić rybę wolno. Zasada "Catch and Release" na Zachodzie jest codziennością, u nas również staje się coraz bardziej popularna. Należy pamiętać, że im dłużej ryba przebywa poza wodą, tym mniejsze są jej szanse na przeżycie po wpuszczeniu z powrotem do akwenu. Dlatego przed uwolnieniem powinno się usunąć haczyk najszybciej jak się da. Pomogą w tym specjalnie wyprofilowane szczypce, które poradzą sobie nawet z głęboko tkwiącą kotwicą bez zranienia zwierzęcia. Jeśli czujesz, że proces trwa zbyt długo, nie warto męczyć ryby i lepiej wypuścić ją z haczykiem. Należy również pamiętać, że ryba powinna być trzymana poziomo, nigdy pionowo. W przeciwnym wypadku można naruszyć delikatny kręgosłup zwierzęcia. Nie wrzucaj jej do wody z dużej wysokości, ale delikatnie włóż do wody przy niezarośniętym brzegu.

Pixabay.com
Podziel się
WP

Jeśli po złowieniu ryby nie planujesz jej wypuścić, warto od razu odpowiednio ją oprawić. Do tego przyda się profesjonalny nóż. Wykonane z wysokiej jakości stali ostrza przez długi czas zachowają swoją ostrość i jednocześnie są odporne na działanie korozji. Wyprofilowany kształt ułatwia oprawianie ryb zarówno w domu, jak i w terenie. Specjalna powłoka, którą pokryto ostatni z noży, zapobiega przywieraniu i ułatwia czyszczenie. Należy pamiętać, że aby nóż utrzymał ostrość przez długi czas, należy odpowiednio się z nim obchodzić. Pod żadnym pozorem nie powinno się wbijać ostrza w ziemię lub pień drzewa, a dla odpowiedniego zabezpieczenia lepiej przenosić go w specjalnym pokrowcu.

Przed wyruszeniem w teren warto zacząć od odpowiedniego przygotowania się do wędkowania. Wybierając narzędzia wysokiej jakości, masz pewność, że posłużą ci przez długi czas i będą niezawodne. Rękojeść narzędzi, dzięki karbowanej strukturze, pewnie leży w dłoni i można się nimi sprawnie posługiwać nawet wtedy, gdy są mokre lub brudne.

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP