DziewczynyPrzyjemność, która powoduje raka?

Przyjemność, która powoduje raka?

Przyjemność, która powoduje raka?
Źródło zdjęć: © Thinkstock

31.03.2010 11:59, aktual.: 27.12.2016 15:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

None

Co ciekawe, we wszystkich raportach prasowych, informujących o 51% wzroście zachorowalności na tego typu raka, nieodłącznie przewijają się nazwy dwóch szczepionek, które skutecznie leczą HPV.

1 / 9

Seks oralny powoduje raka?

Obraz
© Thinkstock

To z kolei rodzi pytania. Czy mamy do czynienia jedynie z kolejnym zabiegiem koncernów farmaceutycznych, mającym na celu wzrost zysków, będący efektem szerzonej wśród ludzi paniki?

Czy też zagrożenie jest realne i już wkrótce może dojść do sytuacji, w której przed przystąpieniem do miłości francuskiej, będziemy wymieniać się certyfikatami zdrowia i potwierdzeniami szczepień?

2 / 9

Seks oralny powoduje raka?

Obraz
© Thinkstock

Wirus HPV występuje w licznych odmianach - naukowcy twierdzą, że istnieje ponad 100 jego typów. HPV jest bardzo powszechny u kobiet - co ciekawe, według publikacji CDC (Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób), statystycznie aż 80% kobiet przechodzi zakażenie HPV przed ukończeniem pięćdziesiątego roku życia.

3 / 9

Seks oralny powoduje raka?

Obraz
© Thinkstock

I choć owszem, statystyki wydają się bezwzględne, wszak biorąc pod uwagę ten wynik, a do tego najnowsze doniesienia o raku, można by przypuszczać, że już wkrótce będziemy mieli prawdziwą epidemię, ba pandemię zachorowań. Na szczęście nie jest tak źle.

W większości przypadków HPV atakuje w swych najłagodniejszych odmianach, które giną samoistnie w ciągu dwóch lat. To typy wirusów wysokiego ryzyka HPV, będące jednak w mniejszości, mogą powodować raka.

4 / 9

Seks oralny powoduje raka?

Obraz
© Thinkstock

Jak wynika z pracy zbiorowej pt. "Epidemiologiczna klasyfikacja typów ludzkich papillomawirusów związanych z rakiem szyjki macicy", najgroźniejsze spośród wirusów onkogennych (wirusów wysokiego ryzyka) są typy HPV 16, 18, 31 oraz 45. Z czego typ 16 i 18 występują najpowszechniej, będąc główną przyczyną raka szyjki macicy (w 70% przypadków).

5 / 9

Seks oralny powoduje raka?

Obraz
© Thinkstock

Do innych typów chorób onkogennych zaliczyć można m.in. nowotwory prącia, sromu, odbytu oraz właśnie głowy i szyi.

Dyskusje rozpoczęła publikacja Hishama Mehanna, naukowca z Instytutu Badań Głowy i Szyi działającego przy uniwersyteckim szpitalu w Coventry.

Mehanna dowodzi grupą badawczą, która zajmuje się omawianymi problemami.

W swoim artykule twierdzi on, że zagrożenie jest poważne, a do tego się nasila. Co więcej, zmienia się struktura zakarzeń.

6 / 9

Seks oralny powoduje raka?

Obraz
© Thinkstock

Do tej pory przeciw HPV szczepione były głównie kobiety, jako płeć bardziej narażona na atak wirusa (nie bez znaczenia był również wysoki koszt szczepionek), jak jednak twierdzi naukowiec "w świetle nowych informacji, mówiących o znacznym wzroście zachorowań zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, należy ponownie poddać pod rozwagę kosztowną efektywność uwzględnienia w programie szczepień dzieci płci męskiej."

7 / 9

Seks oralny powoduje raka?

Obraz
© Thinkstock

Jeśli natomiast mowa o szczepieniach, na rynku istnieją dwa rodzaje szczepionek przeciw HPV - Gardasil oraz Cervarix. Cervarix wytwarzany jest przez GlaxoSmithKline, co dodaje smaczku całej sprawie, bowiem to właśnie ta firma utworzyła i finansuje Instytutu Badań Głowy i Szyi, którego dyrektorem jest... Hisham Mehanna.

Co więcej, w brytyjskim wydaniu artykułu autorstwa Mehanna, w którym naukowiec wykłada swoje tezy i wysuwa propozycję wprowadzenia powszechnych szczepień przeciw HPV, zawarta jest notka o następującej treści:

8 / 9

Seks oralny powoduje raka?

Obraz
© Thinkstock

"Hisham Mehanna jest dyrektorem instytutu, który wykonuje zlecenia dla GlaxoSmithKline, firmy zainteresowanej tematyką raka jamy ustnej i gardła".

Oczywiście, nie nam oceniać czy w świetle opisanych wyżej okoliczności wyniki badań Hishama Mehanna uznać można za istotne, niestosownym byłoby również bagatelizowanie potencjalnego niebezpieczeństwa.

9 / 9

Seks oralny powoduje raka?

Obraz
© Thinkstock

Lecz zastanawiający jest fakt, że media w większości przypadków pomijają informację o związku naukowca z firmą produkującą szczepionki przeciw HPV.

Dlatego, zaznajamiając się z problemem, należy brać pod uwagę cały kontekst wydarzeń i zachować spokój. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że wkrótce nowe grupy w pełni obiektywnych naukowców przystąpią do rzeczowego zbadania tego, jakże frapującego problemu.

hpvsekszagrożenie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (99)