AlkoholePrzyszłość rozrywki i pracy. Jak działają gogle VR i do czego służą?

Przyszłość rozrywki i pracy. Jak działają gogle VR i do czego służą?

Gogle VR mogą być wykorzystywane na wielu polach i choć już teraz na rynku jest coraz więcej modeli, to nadal pozostają one niszą ze względu na wysoki koszt zakupu. Jak zbudowane są gogle VR i do czego można je wykorzystać?

Gogle VR służą przede wszystkim do zapewnienia rozrywki
Gogle VR służą przede wszystkim do zapewnienia rozrywki
Źródło zdjęć: © Pixabay

14.02.2022 15:52

Marzenia o przyszłości

Przodkowie gogli VR pojawili się na rynku w latach 90. ubiegłego stulecia, ale nie odnieśli większych sukcesów. Wśród takich rozwiązań można wymienić na przykład Virtual Boy od Nintendo. Te okulary były na rynku zaledwie przez rok i sprzedały się w liczbie zaledwie 770 tys. egzemplarzy. Wywodziły się z opracowanej 10 lat wcześniej technologii zaprezentowanej przez firmę Reflection Technology. Pierwsze gogle nazywały się Private Eye i wzbudziły zainteresowanie tylko w Nintendo, podczas gdy Mattel, Hasbro i Sega nie poszły tym tropem.

Na rewolucję musieliśmy czekać do 2012 roku, kiedy to osiemnastoletni Palmer Luckey przedstawił okulary Oculus Rift. Tak, jest to jedna z tych historii, która zaczyna się w garażu. W 2011 r. Palmer Luckey opracował pierwszy prototyp gogli. Dzięki nim świat znów powrócił do marzeń o pełnej immersji wirtualnej rzeczywistości.

Jak to działa?

Podstawą urządzenia są dwa wyświetlacze LCD lub dwa kanały wysyłania informacji do jednego wyświetlacza. Do tego mamy system bocznych soczewek umieszczonych między oczami i ekranem, które służą do ustawiania ostrości. To dzięki nim gogle ustawiają pod kątem dwa obrazy 2D i otrzymujemy obraz 3D. Prędkość odtwarzania wynosi co najmniej 60 klatek na sekundę, a na przykład Playstation VR osiąga prędkość do 120 klatek.

Sam obraz to nie wszystko, ponieważ dla wzmocnienia doświadczeń z użytkowania sprzętu producenci stosują żyroskopy, akcelerometry oraz różnego rodzaju kontrolery. Na rynku są nie tylko uniwersalne sterowniki, ale również takie stworzone z myślą o konkretnych rodzajach gier bądź symulacji. Należy pamiętać, że sprzęt ten jest używany nie tylko do zabawy.

Jak korzystać?

Gogle VR są kojarzone przede wszystkim z rozrywką. Zarówno miłośnicy stale rosnącego segmentu gier mobilnych, jak i posiadacze konsol czy komputerów PC mogą cieszyć się graniem w wirtualnej rzeczywistości. Znane duże tytuły dostępne w tej technologii to między innymi "Hitman 3 VR" czy "The Elder Scrolls V: Skyrim VR", dwie części "I Expect You To Die", "Resident Evil 4" czy "Half-Life: Alyx".

W przypadku gier i aplikacji mobilnych największy wybór mają posiadacze platformy Android, ponieważ w App Store od Apple znajdziecie jedynie 6 aplikacji. W sklepie Google Play oferta jest bardziej rozbudowana. Dobrze oceniane tytuły to "Acron: Attack of the Squirrels!", "VR Fantasy" czy "VR Galaxy Wars".

W przypadku filmów mamy do dyspozycji głównie obraz 2D, więc gogle oczywiście wzmocnią wrażenia podczas oglądania, ale nie będą to produkcje, w których mamy do dyspozycji kąty 180 czy 360 stopni. Wiadomo już, że Netflix chce rozpocząć przygodę z VR i przygląda się bacznie platformie Oculus Quest. Streamingowy gigant wypuścił także grę "Eden Unhearted" oraz stworzył dwuminutowy film VR w uniwersum serialu "Stranger Things".

Gogle VR są używane także do profesjonalnych zastosowań. Mogą być częścią symulatora określonych warunków lub pojazdów, a także służyć w medycynie, gdzie technologia VR jest używana do leczenia zeza i leniwego oka. Poprzez odpowiednie aplikacje okulary zamieniają się w sprzęt do ćwiczeń ortoptycznych. Technologia VR może służyć również do urządzania pomieszczeń i projektowania całych budynków.

Źródło artykułu:WP Facet
poradnik kupującegogogle vrokulary vr
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)