Trwa ładowanie...
26-03-2012 10:09

Psycholodzy: Człowiek z bronią ma zaburzoną percepcję

Psycholodzy: Człowiek z bronią ma zaburzoną percepcjęŹródło: Fotochannels.com
d2ospbl
d2ospbl

Człowiek noszący przy sobie broń ma często zaburzone postrzeganie innych ludzi. Pojawia się u niego wrażenie, że oni również są uzbrojeni.

Psycholodzy ze Stanów Zjednoczonych opublikowali na łamach "Journal of Experimental Psychology: Perception and Performance" wyniki swoich eksperymentów. W pięciu doświadczeniach pokazywali badanym zdjęcia różnych ludzi. Badani musieli szybko określić, czy dana osoba posiada broń, czy może neutralny przedmiot, taki jak puszka z napojem lub telefon komórkowy.

Za każdym razem sami badani również trzymali w ręku jakiś przedmiot. Była to albo broń zabawka, albo przedmiot neutralny, na przykład piankowa piłka.

W każdym eksperymencie zmieniano nieco sytuację. Czasami osoby na zdjęciach pojawiały się dziwnie ubrane, np. w goglach narciarskich lub były przedstawicielami różnych ras. Niekiedy zaś badani mieli inaczej wyrażać swoje reakcje niż poprzednio, gdy przypisywali komuś posiadanie broni.

Okazało się, że gdy badani trzymali w ręku pistolet zabawkę, częściej podejrzewali osoby na zdjęciach o posiadanie broni, niż gdy trzymali piłkę. Znacznie częściej wydawało im się też, że neutralny przedmiot w ręku to pistolet. Wiązało się to niekiedy z gwałtowną reakcją, taką jak podnoszenie ręki do strzału. Inne czynniki miały mniejszy wpływ.

"Przekonania, oczekiwania i emocje mogą wpłynąć na zdolność obserwatora do wskazywania i kategoryzowania przedmiotów jako broni" - wyjaśnia James Brockmole z University of Notre Dame (USA).

Naukowcy podkreślają, że ich badania są nie tylko teoretyczne, ale mają również ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa publicznego. (PAP) krx/tot/ijuh

d2ospbl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ospbl