Trwa ładowanie...
09-10-2007 17:05

Psychologia tłumu

Psychologia tłumuŹródło: AP
d4cnpar
d4cnpar

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tłum jest tak agresywny? Większość z tych osób, które czują się mocne, kiedy mają za swoimi plecami kolegów, w pojedynkę nie potrafi nawet podnieść wyżej wzroku. Takie zjawisko najbardziej popularne jest na stadionach, gdzie banda kibiców atakuję przyjezdnych.

Z tych cech, które charakteryzują tłumu, skorzystał już Adolf Hitler, który doskonale sterował masami. Doskonale manipulował on tyloma ludźmi, ponieważ oprócz specyficznej mowy stosował symbole, używał dosadnych nazw i haseł. W rozumieniu nauki jaką jest psychologia, tłum ma nieco inne znaczenie niż te, które dociera do szarego człowieka. Większość ludzi przez słowo "tłum" rozumie zbiorowisko ludzi, niezależnie od ich cech indywidualnych.

Psychologowie przedstawiają to nieco inaczej – „przy zbiegu pewnych okoliczności i tylko w tych okolicznościach, zbiorowość ludzi nabiera zupełnie nowych wartości i właściwości, różnych od tych, jakie posiadają poszczególne jednostki”. Oczywiście można dołączyć do tego, że w tłumie zanika świadomość własnego „ja”, a górę nad wszystkim biorą nadrzędne wartości, które są wspólne dla zachowania całości. Innymi słowy, jako pojedyncza osoba w ogóle się nie liczysz, a pod osłoną tłumu jesteś gość.

Nie można jednak sztywno określić wszystkich cech tłumu, ponieważ wpływają na nie różnorodne przyczyny. Każda osoba, która się w nim znajduje, wprowadza do niego trochę własnej osobowości, przez co za każdym razem przez tłum emanują inne cechy. Zawsze jedna prowadzą do tego samego finiszu.

d4cnpar

Zobacz również

Chuligańskie USTAWKI

Badania dowodzą, że każdą jednostkę można tak zmanipulować, wprowadzić w taki stan, że będzie zdolna do wykonywania czynów sprzecznych z jego wcześniejszymi przekonaniami. Wiemy także, że osoba, która znajduje się w tłumie z czasem zachowuje się jak zahipnotyzowana. Szybko staje się niewolnikiem swoich skrytych myśli i łatwiej nią manipulować, niż chorągiewką na wietrze. To wszystko nie przemawia za uczestniczeniem w tłumie, ponieważ jest szansa, że nawet się nie zorientujesz, kiedy zachowujesz się jak ktoś obcy.

d4cnpar

Od dawna władze polskich klubów mają problem z zachowaniem niektórych kibiców. Takie osoby są nazywane przez prawdziwych fanów pseudokibicami, ponieważ zamiast oglądać spotkanie, to rozgrywają swój własny mecz na trybunach. Żyją tym i uważają, że każdy kto spróbuje takiej przygody chociaż raz, to będzie do tego wracał.

Najgorsze jest to, że takie zachowanie nie występuje tylko na stadionach. Wystarczy kilka osób, żeby pojawiła się agresja. I tak, w bardzo prosty sposób może dojść do nieszczęścia. Zgraja ciemnych typków spotka się razem i może wyrządzić wiele niepotrzebnych rzeczy. Wszystko dlatego, że ich mózgi sieciują się i powstaje jakiś genialny pomysł pod tytułem – zabierzmy jej torebkę, to radio będzie warte z 300 zł, wystarczy na jaranie. Każdy z nich chce się pokazać, ponieważ grupa szuka lidera, który będzie w stanie nią dowodzić.

Problem powstaje wtedy, kiedy zostaniesz ofiarą takich osób, a nikt w około ci nie pomoże. Ludzie zwyczajnie boją się ingerować w jakąś przepychankę, ponieważ wiedzą, że to w ich stronę może zwrócić się agresja.

Tłum ma wiele cech negatywnych, ale także pozytywnych, to twoja sprawa , które z nich uznasz za właściwe...

Źródło G. Le Bon, Psychologia tłumu

Zobacz również

Chuligańskie USTAWKI

d4cnpar
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cnpar