Męskie sprawyPsychopatę poznasz po twarzy

Psychopatę poznasz po twarzy

Co można wyczytać z twarzy? Według anatomów i psychologów - niemal wszystko. Na twarzy jak na dłoni odbijają się nie tylko nasze stany emocjonalne (nawet jeśli staramy się zachować tzw. pokerową twarz), ale również to, czy w danym momencie mówimy prawdę. Równie ważne są proporcje - to na ich podstawie można np. oszacować, czy nie mamy do czynienia z... psychopatą.

Psychopatę poznasz po twarzy
Źródło zdjęć: © East News

29.09.2015 | aktual.: 08.10.2015 18:34

Badania przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie wskazują, że istnieje związek między proporcjami twarzy, a niezbyt przyjemnymi cechami charakteru, w tym skłonnościami psychopatycznymi. O jaką właściwość twarzy konkretnie chodzi? Okazuje się, że kluczowym wyznacznikiem jest stosunek długości twarzy do jej szerokości.

W badaniu wzięło udział 96 studentów oraz 41 więźniów przebywających w zakładach karnych. Badani wypełniali szczegółowe kwestionariusze psychologiczne nastawione na wykrycie skłonności psychopatycznych. Każda osoba uczestnicząca w badaniu była następnie fotografowana przez uczonych w pozie umożliwiającej dokonanie szczegółowego pomiaru stosunku szerokości twarzy do jej długości. Na koniec porównano rezultaty obu części badania.

Okazało się, że spora szerokość w połączeniu z niezbyt pokaźną długością często wskazują na to, że posiadacz takowej "facjaty" m.in. ma skłonność do bezwzględnej dominacji, podejmowania ryzyka bez względu na koszty i ograniczoną zdolność odczuwania strachu. "Szerokogębi" są bardziej od "długotwarzowców" skupieni na sobie i impulsywni. Wykazują się również mniejszą empatią.

Gdzie szukać źródeł takiej zależności? Uczeni tłumaczą, że u mężczyzn szerokość twarzy jest związana z ilością testosteronu w okresie dojrzewania - wyższy poziom tego hormonu sprzyja kształtowaniu się szerszej twarzy. Duża ilość testosteronu w dłuższej perspektywie oddziałuje na mózg, w tym konkretne partie - hipokamp oraz ciało migdałowate, które pełnią kluczową rolę w kształtowaniu się zachowań społecznych: - Należy podkreślić, że w przypadku psychopatii to właśnie te obszary mózgu nie funkcjonują normalnie - czytamy w artykule, w którym niemieccy uczeni podsumowali swój eksperyment.

Co ciekawe, mimo dość nieprzyjemnego zestawu cech, które posiadają mężczyźni o szerokich twarzach, ich fizjonomia sprawia, że są bardziej pociągający dla pań szukających miłosnej przygody. Jeśli chodzi natomiast o potencjalnego kandydata na życiowego partnera, kobiety wybierają mężczyzn o bardziej harmonijnych proporcjach twarzy.

Źródło artykułu:WP Facet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)