Trwa ładowanie...
dxwu689
Technologie

PuzzleCluster, czyli komputer ze zużytych modułów smartfonów

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PuzzleCluster, czyli komputer ze zużytych modułów smartfonów
(giznet.pl)
dxwu689

Jedną z największych zalet opracowywanych obecnie modułowych smartphone’ów ma być to, że dzięki takiej konstrukcji zmniejszy się ilość elektrośmieci. Nie jest to wykluczone, ale do tej pory raczej nikt nie zastanawiał się nad tym jak wykorzystać zużyte moduły. Circular Devices, fińska firma stojąca za projektem Puzzlephone ma już jednak rozwiązanie tego problemu. Jest nim PuzzleCluster, modułowy superkomputer.

Pomysł wydaje się być prosty – w momencie, w którym użytkownik postanowi wymienić moduł zawierający procesor na nowszy model, zamiast się go pozbywać, będzie mógł umieścić go w niewielkiej stacji dokującej, która będzie działała jak komputer. Stacja dokująca, nazwana przez pomysłodawców PuzzleCluster, będzie miała możliwość jednoczesnego korzystania z mocy obliczeniowej wielu modułów, a jeśli to nie wystarczy, będzie można połączyć ze sobą kilka kostek Puzzlecluster w jeden komputer dysponujący jeszcze większą mocą obliczeniową. Circular Devices chciałoby także, by w Puzzlecluster znalazło się miejsce na starsze baterie modułowych smartphone’ów, które co prawda nie pozwolą na to, by urządzenie było w pełni przenośne, ale podtrzymają jego pracę w razie nagłej utraty zasilania.

Pomysłodawcy twierdzą, że PuzzleCluster mógłby znaleźć zastosowanie w szeregu aplikacji, na przykład jako narzędzie do analizy dużych ilości danych, wydajny serwer albo render farma. Modułowa architektura pozwoliłaby też na relatywnie łatwe skalowanie tego typu konstrukcji.

dxwu689

Na razie PuzzleCluster jest jednak tylko pomysłem na wykorzystanie modułów, których nie ma jeszcze na rynku. Czas pokaże, czy w przyszłości właśnie w taki sposób kończyć będą niepotrzebne już elementy modułowych smartphone’ów.

Polecamy w wydaniu internetowym giznet.pl:
Tajemnicze "czarne pudełko" Nokii

dxwu689

Podziel się opinią

Share
dxwu689
dxwu689